Jūras ērglienes Mildas ligzdā izšķīlies mazulis

Jūras ērglienes Mildas ligzdā Durbē noticis teju neticams pavērsiens - no vienas no viņas perētajām trim olām naktī izšķīlies mazulis!

Šķilšanās sākās jau otrdien, taču caurumiņš vienā no olām bija grūti saskatāms un mazā putnēna čiepsti - ļoti klusi. 

Šorīt ligzdā arī atgriezies Mildas jaunais partneris, kuram ligzdas vērotāji devuši vārdu Čips. Viņš vakar visu dienu turējās no ligzdas atstatus, bet šodien pēc Mildas sauciena atgriezies un, šķiet, mazo ērglēnu pieņēmis gluži kā savu.

Tikmēr jaunā māmiņa, kura vakar ligzdu nepameta ne mirkli, atstājusi savu lolojumu Čipa paspārnē un šorīt devusies medībās.

"Droši varam apgalvot, ka ola izšķīlās tikai tāpēc, ka jaunais ērglis ļāva Mildai lidot un baroties,"

6

norāda Latvijas Dabas fonda (LDF) ornitologs Jānis Ķuze. Līdz šim Čips sniedzis ērglienei negaidīti lielu atbalstu perēšanā, bet pagaidām nav nesis uz ligzdu ēdamo, un atliek tikai vērot, vai tas varētu notikt turpmāk. Ķuze norāda, ka izbarot cāli mātītei vienai pašai varētu būt ļoti sarežģīti, taču, ņemot vērā, kā notikumi attīstījušies pēdējā laikā, nevar izslēgt, ka tēviņš var sniegt atbalstu tikai perēšanā. Ja Milda kļūtu par to, kura baro mazuļus, bet Čips tos tikai sildītu, tas būtu pretējs lomu sadalījums jūras ērgļu dzīvē ierastajam. 

"Šis gadījums neapšaubāmi ir bijis negaidīts un liecina, ka joprojām daudz ko nezinām par šo putnu dzīvi. Šādas lietas varam pieredzēt un novērot, tikai pateicoties novērošanas tehnoloģijām, kuras ir mūsu rīcībā," piebilst Ķuze. 

Visas trīs olas ligzdā tika izdētas 12., 15. un 18. martā. Tās parasti šķiļas ar pāris dienu intervālu, tāpēc

pastāv iespēja, ka tuvākās nedēļas laikā ligzdā varētu izšķilties vēl kāds mazulis. 

6

Pirmā mazuļa izšķilšanās apliecina, ka olai ir liela izdzīvošanas spēja arī kritiskos apstākļos. 

Jau ziņots, ka šopavasar pēc vairākus gadus ilgušas veiksmīgas ligzdošanas izjucis jūras ērgļu pāris Milda un Raimis - kad ligzdā sākta trīs olu perēšana, Raimis pēkšņi pazudis un vairs nav atgriezies. Visticamāk, putns gājis bojā. 

Palikusi bez apgādnieka, Milda neataidīgi turpināja perēt mazuļus viena pati, tomēr pēc nedēļu ilgas badošanās viņai nācās pamest ligzdu uz vairākām stundām, raisot bažas, vai bez siltuma tik ilgi palikušās olas vēl būs dzīvotspējīgas. 

Ap Mildas ligzdu vairākkārt manīti citi jūras ērgļi ar dažādiem nolūkiem, bet no aprīļa vidus pie viņas apmeties jauns brūtgāns. Spriganais ērglis, kuru kaismīgākie skatītāji ir nodēvējuši par Čipu, kļuvis par pilntiesīgu ligzdas iemītnieku un ir uzņēmies rūpes par olām.

Putnu vērotāji jau vairākus mēnešus seko līdzi notikumiem jūras ērgļu ligzdā Durbē, kuru tiešraidē vēro tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. 

Kamerā vērojamā ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada, kad tika atrasta pirmā šā pāra ligzda, kas bija uzbūvēta cirsmā atstātā priedē. 2014. gadā ērgļu pāris ligzdoja ļoti sekmīgi – tā bija viena no četrām šai gadā zināmajām jūras ērgļu ligzdām Latvijā, kurās tika izaudzināti trīs mazuļi.

2015. gadā ērgļi nolēma pārcelties uz jaunu ligzdu un sāka to būvēt netālu esošas vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem janvāra nogalē - laikā, kad ligzdas būvēšana bija tikko sākta, tā dodot retu iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu, - līdz šim kameras liktas galvenokārt pie jau vairākus gadus apdzīvotām jūras ērgļu ligzdām.

Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti - šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos. Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.

2017. gada martā ligzdu aizņēma jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji deva vārdus Milda un Raimis. 2018., 2019. un 2020. gadā šis pāris sekmīgi ligzdoja – katru gadu izauga divi mazuļi.

Notikumiem jūras ērgļu ligzdā Durbē iespējams sekot šeit

Ziedot tiešraižu atbalstam var LDF mājaslapā vai ar "Mobilly".

Uz augšu
Back