Kirgizstānā niknumu izsauc "līgavas zagšana" ar traģisku iznākumu

FOTO: AFP PHOTO / VYACHESLAV OSELEDKO

Vairākās Centrālāzijas vietās sievietēm joprojām jābaidās no "līgavu zagšanas" - arhaiskas tradīcijas, kas salauž nākotnes sapņus un ar varu iesloga negribētās attiecībās. Šomēnes Kirgizstānā kārtējā līgavas nolaupīšana beigusies ar traģēdiju, un tas novedis pie protestiem un Biškekas policijas priekšnieka atlaišanas.

5.aprīlī Kirgizstānas galvaspilsētā Biškekā gaišā dienas laikā trīs vīrieši uz ielas nolaupīja 27 gadus veco Aizadu Kanatbekovu. Nolaupīšana bija fiksēta novērošanas kamerās, un sievietes ģimene ātri sazinājās ar policiju. Taču iznākums bija traģisks - pēc divām dienām Kanatbekova un viņas "līgavainis" tika atrasti miruši automašīnā nedaudz ārpus Biškekas.

Kanatbekova bija nožņaugta, bet viņas nolaupītājs izdarījis pašnāvību.

26

Pēc dažām dienām Biškekā notika sieviešu protests, taču to izdzenāja vardarbīgu vīriešu bariņš. 

2013.gadā Kirgizstānā "līgavu zagšana" tika padarīta par sodāmu pārkāpumu, taču katru gadu tur notiek vairāki tūkstoši šādu gadījumu. Dažos gadījumos tas ir vienkārši pirmskāzu rituāls, kuram līgava pirms tam devusi piekrišanu, taču bieži tā patiešām ir nolaupīšana - sievietes tiek sagūstītas un piespiestas apprecēties. Upures nereti izvēlas labāk palikt negribētajā laulībā, nevis "nodarīt kaunu" savai ģimenei, kā to mēdz uzlūkot Centrālāzijas konservatīvākajā sabiedrības daļā.

Kanatbekovas gadījums uzskatāmi parādījis to, cik grūti nolaupītajām līgavām ir saņemt palīdzību, pat ja viņas un viņu ģimenes vēršas policijā.

Ģimenes cīņa par nolaupīto līgavu

Izmeklētāji uzskata, ka 36 gadus vecais Zamirbeks Tengizbajevs nožņaudza Kanatbekovu ar kreklu un tad izdarīja pašnāvību, pārgriežot vēnas. Lai arī nolaupīšanu - un tajās iesaistītās automašīnas numurzīmi - bija ierakstījušas drošības kameras un Kanatbekova pēc nolaupīšanas vairākkārt sazinājās ar ģimenes locekļiem, kuri vērsās policijā, traģisko iznākumu tā arī neizdevās novērst.

Ierakstos redzams, ka nolaupīšanai bija aculiecinieki, taču neviens no viņiem neapstājās un nepalīdzēja.

Kanatbekovas ģimene sūdzējusies par izmeklētāja neieinteresēto attieksmi, kamēr jaunā sieviete vēl bija dzīva un viņu bija iespējams izglābt. Nepilnu 12 stundu laikā pēc nolaupīšanas Kanatbekova sazvanījās gan ar savu māti, gan citu radinieci, abas sievietes apstiprināja raidorganizācijai RFE/RL.

Kanatbekova stāstīja, ka Tengizbajevs sākotnēji esot gribējis vest viņu uz Ošu, pilsētu Kirgizstānas dienvidos, taču vēlāk esot piekritis viņu atbrīvot un abi braucot atpakaļ uz Biškeku. Kanatbekovas māte un tante stāsta, ka uzreiz esot par to ziņojušas policijas izmeklētājam, cerot, ka policija sāks sievieti meklēt. Taču tā nenotika.

Tengizbajevs iepriekš jau trīs reizes bija sodīts par kriminālpārkāpumiem Krievijā. Savukārt Kanatbekova bija Kirgizstānas-Turcijas "Manas" universitātes absolvente, kura tekoši runāja četrās valodās.

Pārkārtojumi policijā

Nolaidība Kanatbekovas lietā noveda pie Biškekas policijas priekšnieka un trīs citu augstu stāvošu policijas darbinieku atlaišanas, bet vēl 40 policistiem izteikti rājieni.

Protestētāji pieprasīja arī politiskās atbildības uzņemšanos - iekšlietu ministra Ulana Nijazbekova atkāpšanos. Lai arī ministrs atzina, ka esot "morāli atbildīgs" par Kanatbekovas situāciju, viņš atteicies pamest amatu.

ANO Attīstības programma un cilvēktiesību aizstāvju grupas norādījušas, ka "līgavu zagšana" Kirgizstānā joprojām ir izplatīta parādība, kas bieži noved pie izvarošanas un vardarbības uzspiestās laulības laikā.

Viens no skaļākajiem "līgavas zagšanas" gadījumiem Kirgizstānā notika 2018.gadā, kad vīrietis nāvējoši sadūra 20 gadus veco studenti Burulaju Turdāliju Kizi, cenšoties piespiedu kārtā viņu apprecēt.

Uz augšu
Back