Izgāžas Nacionālās apvienības plāns ietekmīgā ierēdņa amatā Rīgā iecelt savu cilvēku

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Ģirts Lapiņš
Ģirts Lapiņš Foto: Ieva Makare/LETA

Šonedēļ atbrīvojās ietekmīgais Rīgas Pilsētas īpašumu departamenta direktora amats. Vismaz uz laiku, kamēr konkursā nav izvēlēts jauns vadītājs, Nacionālā apvienība amatā ļoti gribēja iecelt savu cilvēku. Tomēr šis nodoms izgāzās.

Rīgas domes koalīcija, sadalot atbildīgo komisiju vadītāju amatus starp ievēlētajām partijām, sadalījusi atbildības sfēras. Nacionālajai apvienībai tā ir pilsētas īpašumu apsaimniekošana.

Šonedēļ atbrīvojās ietekmīgais Rīgas domes Īpašuma departamenta direktora amats. Domē ir ierasts, ka departamenta vadošos darbiniekus izvēlas atbildīgās komitejas vadība. 

Īpašuma komitejas vadītājs Dainis Locis tajā vēlējās redzēt savu partijas biedru, cerot arī uz viņa uzvaru gaidāmajā konkursā. Citas koalīcijas partijas šo iniciatīvu noraidīja. 

Ilgus gadus pilsētas īpašumus pārvaldīja Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai”. Tieši šajā amatā viņš nodrošināja savu politisko kapitālu, remontējot skolas, bērnu dārzus un poliklīnikas, cīnoties ar graustiem. Viņa laikā uzsākta arī Mežaparka estrādes būvniecība. Šos darbus viņš nekautrējās izmantot priekšvēlēšanu kampaņā, Arī pēc kļūšanas par departamenta politisko pārraudzītāju – Īpašuma komitejas vadītāju, viņš faktiski turpināja vadīt arī iestādi. 

Departaments pērk un pārdod pašvaldībai zemes un ēkas, slēdz nomas līgumus un organizē remontus. Tā pārvaldīto īpašumu vērtība – 653 miljoni. Gada budžets – vairāk nekā 70 miljoni eiro.

Tagad atbildība par pilsētas īpašumiem formāli un neformāli ir nodota Nacionālajai apvienībai. Domes Īpašumu komiteju vada no apvienības ievēlētais Dainis Locis. Šonedēļ atbrīvojās komitejas atbildībā esošais Pilsētas īpašuma departamenta direktora amats, jo tā vadītāja Aija Rimicāne dodas pensijā. Tagad jāmeklē jauns direktors.

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Dainis Locis (NA/LRA) komentē situāciju: "Tas nozīmē, ka tiks veidota droši vien kaut kāda nominācijas komisija, kas izstrādās noteikumus, un būs noteikts laiks, kad varēs pretendenti pieteikties, kas vēlēsies kandidēt uz direktora amatu. Bet pirmā brīdī protams tas ir pienākumu izpildītājs, jautājums uz cik ilgu laiku."

Tiesības nosaukt pienākumu izpildītāju ir Īpašumu komisijas vadītājam. Locis uzrunājis koalīcijas partnerus, lai uz četriem pieciem mēnešiem līdz konkursa rezultātiem šo amatu atvēlētu savam partijas biedram. 

"Ja mēs redzam, ka tas ir tikai daži mēneši, tad te viennozīmīgi šā vai tā ir tāda zināma izšķiršanās. Vai tu ieliec cilvēku, kuru tu absolūti nezini, un neesi pārliecināts par viņu, jeb tu izšķiries uz tiem dažiem mēnešiem ielikt cilvēku, par kuru tu esi pārliecināts. Manā gadījumā tas ir mans bijušais kolēģis, es tā pārdomāju, paskatījos Ģirta Lapiņa profesionālās īpašības un viņa iepriekšējo darbību, viņš ir bijis auditors un viņam ir laba izglītība, kas varētu arī noderēt šajā virzienā, nu man likās, ka tas ir normāli," stāsta Locis.

Ģirts Lapiņš ir Nacionālās apvienības valdē, bijis Rīgas domes deputāts divus sasaukumus. Jaunajā domē viņu neievēlēja. Patlaban viņš ir Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta Pakalpojumu attīstības nodaļas vadītājs. 

"Mani uzrunāja, es izvērtēju savu pieredzi, savas zināšanas un atbilstoši devu piekrišanu kandidēt un tas katrā ziņā, es saprotu, ka tas nav viena cilvēka lēmums, tas ir Staķa kunga lēmums vai tas ir koalīcijas lēmums, tā kā to es arī apzinos," atklāj Lapiņš.

Viņš uzskata, ka tieši tagad būtu noderīgs Īpašumu departamentā, kur nepieciešamas pārmaiņas, jo viņam ir divpadsmit gadu pieredze starptautiskās auditorkompānijās funkcionālo auditu veikšanā. Viņš arī neslēpj, ka piedalīsies konkursā uz direktora amatu. Tad viņam īsā pieredze pagaidu vadītāja amatā būtu bijusi priekšrocība. 

"Es domāju, ka viennozīmīgi. Šajā brīdī esmu tādu lēmumu pieņēmis, tad protams, es arī pieteikšos konkursā. Skatīsimies kādi kritēriji, bet saku vēlreiz – man tā pieredze un zināšanu bagāža, tai skaitā arī aktīvu pārvaldības jomā, par to, kā attīstīt īpašumus un kā viņus menedžēt."

Lai gan ne visi esot bijuši noraidoši,

koalīcijas partijas Locim nav izdevies pārliecināt. Iebildis arī domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis. Citu kandidātu Locis nemaz neesot meklējis. 

"Šobrīd es esmu pilnīgi pārliecināts, ka tā būtu priekš rīdziniekiem laba izvēle, cilvēks kurš ir ar pieredzi un pie tam enerģisks, darboties gribošs un protams, ka paliek zināms rūgtums, ka mēs neizmantojam šo iespēju," nožēlas pilns ir Locis.

Viņš uzskata, ka piederība partijai nevar būt šķērslis, ja kandidāts ir atbilstošs un ka Lapiņam ir arī labas izredzes uzvarēt gaidāmajā konkursā. Piemēram, atlasē uz Rīgas izpilddirektora amatu uzvarēja Jaunās vienotības biedrs Jānis Lange. 

Citas valdošās partijas uzskata, ka Nacionālās apvienības valdes loceklis

Lapiņš ir pārāk politiska figūra domes ierēdņa amatam, lai viņu kaut uz četriem pieciem mēnešiem ieceltu amatā bez konkursa.

Tas esot pret koalīcijas principiem. 

Rīgas domes deputāts un "Progresīvie/Par" frakcijas priekšsēdētājs Mārtiņš Kossovičs NA rīcību vērtē kritiski.

"Es tādus piedāvājumus patiesi uzskatu par nenopietniem. Tos var izteikt, tos var piedāvāt, tur nāk dažādi deputāti, dažādus minējumus izsaka, es uzskatu, ka komitejai pat šādu lēmumu jābalso, bet

tas nav nopietni, ka politiski nozīmīgas amatpresonas, kuri ir bijuši ļoti aktīvi politikā ieņemtu kādus ļoti redzamus aktīvus amatus. "

Es varu atklāt, ka opozīcija šajās sarunās ir vēl aktīvāka. Mēs zinām aizkulises, ka saskaņa un GKR ir sastrīdējušies un viņi ir tie, kas nāk un saka, ka šie ir GKR cilvēki, ņemiet tos nost, saskaņa saka – šitie ir ieliktie no GKR puses un tā tālāk. Protams, politiskajās sarunās šādas runas ir, bet mēs viņas nevēlamies dzirdēt," stāsta Kossovičs.

Mazo koalīcijas partiju vidū jau sākas kurnēšana, ka domē sāk zust politiskais līdzsvars, pārāk liela loma ir domes priekšsēdētājam Mārtiņam Staķim un citiem koalīcijas partneriem ir grūti veidot savu politiku. Atklāti par to neviens nerunā, taču Nacionālās apvienības mēģinājums pārdroši virzīt Lapiņu, iespējams, par to liecina. 

Rīgas domes deputāts un vicemērs (Jaunā vienotība) Vilnis Ķirsis noraida bažas par plaisu veidošanos koalīcijā.

"Es nedomāju, ka tā ir plaisa. Nu varbūt tāda pārmaiņu periods starp veco pieeju un tā kā jauno pieeju.

Es domāju arī tas Covid laiks, kad viss notiek attālināti, iztrūkst tādas ikdienas sarunas ar kolēģiem, tas atstāj tādu iespaidu. Daudzas nesaprašanās rodas no nerunāšanas un tā nerunāšana šobrīd ir objektīva."

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis apgalvo, ka nemēģina piesavināties varu Rīgas domē.

"Tā vara ir tāda, kāda tā ir ierakstīta pašvaldības nolikumā. Es neesmu sev papildu varu nekādu ņēmis, es rīkojos tā, kā ir rakstīts nolikumā. Un nolikumā ir tā, ka departamentu direktori, atbildīgs par to esmu es un komiteju vadītāji, kuri kontrolē departamentu. Nu šāda divejāda vadība šeit Rīgas domē ir apstiprināta. Ja mēs skatāmies citas pašvaldības, tur nav tāda kārtība, ir citas kārtības. Nekādu sarunu, ka vajadzētu mainīt nolikumu nav bijusi. "

Staķis par Īpašuma departamenta direktora pienākumu izpildītāju iecēla Vladimiru Ozoliņu. Līdz šim viņš departamentā ilgstoši strādājis par Iznomāšanas un piedziņas pārvaldes priekšnieku. 

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu