C, 21.09.2023.

Policija liedz tiešu piekļuvi piemineklim Uzvaras parkā; iedzīvotāju plūsma mazinājusies

Ziņa papildināta
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 250
Valsts policijas dabinieki pie pieminekļa "Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no nacistiskajiem iebrucējiem" Otrā pasaules kara piemiņas pasākumā Uzvaras parkā.
Valsts policijas dabinieki pie pieminekļa "Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no nacistiskajiem iebrucējiem" Otrā pasaules kara piemiņas pasākumā Uzvaras parkā. Foto: Paula Čurkste/LETA

Saistībā ar Krievijā svinamās "Uzvaras dienas" atzīmēšanu Latvijā svētdien būtiski starpgadījumi nav konstatēti, bet par sabiedriskās kārtības un epidemioloģiskās drošības prasību neievērošanu uzsākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi gan Rīgā, gan Daugavpilī, pavēstīja Valsts policijas (VP) pārstāve Simona Grāvīte.

Lielākoties procesi uzsākti par pulcēšanos, nepakļaušanos policistu darbinieku likumīgajām prasībām, kā arī mutes un deguna aizsega nelietošanu. Konstatēti arī pārkāpumi saistībā ar bijušās PSRS simbolikas neatļautu izmantošanu.

Jau ziņots, ka iespējamu neatļautu pulcēšanos Daugavpilī policija pamanīja sociālajos tīklos. Likumsargi ir sākuši administratīvo procesu, tiek skaidroti apstākļi un iespējamās vainīgas personas tiks sauktas pie administratīvās atbildības.

Tāpat Daugavpilī tika konstatēta kāda automašīna, kas pārvietojās ar izkārtu karogu, tādējādi aizklājot valsts reģistrācijas numurzīmi, kā arī pēcāk bēga no policijas. Saistībā ar šo gadījumu uzsākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi.

Policija aizvien nodrošina kontrolētu cilvēku plūsmu pie pieminekļa Uzvaras parkā, Pārdaugavā, bet apmeklētāju skaits ir būtiski samazinājies, salīdzinot ar agru pēcpusdienu, kad vairākus simtus metru garā rindā pie pieminekļa stāvēja vairāki tūkstoši cilvēku.

Cilvēkiem nav ļauts uzkavēties pie pieminekļa un drūzmēties, likumsargi atgādina par divu metru distances ievērošanu un uzrauga, lai neveidotos pulcēšanās. Nepieciešamības gadījumā cilvēki tiek izkliedēti.

Tāpat joprojām tiek kontrolētas citas piemiņas vietas Rīgā un citviet Latvijā.

Valsts policija svētdien slēgusi tiešu piekļuvi piemineklim Uzvaras parkā, Pārdaugavā, kur parasti šajā dienā pulcējas Krievijā svinamās "Uzvaras dienas" atzīmētāji.

Iedzīvotāji tiek aicināti atnestos ziedus novietot uz galdiem pirms pieminekļa. Ziedus līdz piemineklim aiznes "Rīgas mežu" darbinieki.

Sanākušie pauž neapmierinātību par to, ka paši nevar aiznest ziedus līdz piemineklim, taču nekādi konflikti ar policiju pagaidām neveidojas.

Neapmierinātību ar policijas rīcību pauda arī Saeimas deputāte Ļubova Švecova, kura solīja prasīt paskaidrojumus iekšlietu ministram un policijas vadībai par cilvēku nelaišanu līdz pieminekļa pakājei.

Savukārt Saeimas deputātes Regīnas Ločmeles (S) meita pie pieminekļa spēlēja ģitāru un dziedāja, taču policija lūdza to pārtraukt, jo sākās cilvēku pulcēšanās.

Diviem bērniem policija aizrādīja par padomju armijas laiviņcepuru nēsāšanu. Totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir aizliegta.

Par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu un nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām ir uzsākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi.

Piemineklis ir iežogots ar dzeltenajām policijas barjerām, kas izvietotas gar Bāriņu ielu un Uzvaras bulvāri, kā arī virzienā no slēpju nomas mājas pāri parkam līdz Bāriņu ielai.

Piemineklim iespējams tuvoties tikai no Bāriņa ielas un Uzvaras bulvāra stūra. Sanākušie cilvēki rindā gaida savu kārtu, lai noliktu ziedus uz galdiem. Pēc ziedu nolikšanas prom no pieminekļa var doties pa koridoriem pa labi un kreisi no pieminekļa Bāriņu ielas un Uzvaras bulvāra virzienā.

Policija kontrolē cilvēku plūsmu.

Uzvaras parka tuvumā esošajās ielās ir ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Atsevišķi cilvēki pauda neapmierinātību, ka Slokas ielas un Uzvaras bulvāra krustojumā slēgtas sabiedriskā transporta pieturas, tādēļ līdz piemineklim nākas mērot tālāku ceļu.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, policija jau iepriekš aicināja iedzīvotājus svētdien nedoties pie pieminekļa Uzvaras parkā.

Valsts policija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju un citiem dienestiem svētdien strādā pēc speciāla sabiedriskās kārtības nodrošināšanas plāna, lai nodrošinātu ierobežojumu ievērošanu Uzvaras parkā.

Lai gan individuāli nolikt ziedus nav aizliegts, tomēr, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju un tās pasliktināšanās riskus valstī, uzturēties pie pieminekļa nedrīkst un uzreiz pēc ziedu nolikšanas jādodas prom.

Ja tomēr tiks konstatēti epidemioloģisko noteikumu vai sabiedriskās kārtības pārkāpumi un iedzīvotāji neņems vērā likumsargu rekomendācijas, tiks sāktas administratīvo pārkāpumu lietvedības un piemēroti sodi, kas fiziskām personām var būt no desmit līdz 2000 eiro, bet juridiskām personām - no 140 līdz 5000 eiro.

Tāpat policija norāda, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma. Par bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogu, bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas iestāžu izmantoto piederību identificējošo apģērbu, kā arī šā apģērba elementu izmantošanu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 eiro.

Rīgā tradicionāli ik gadu 9.maijā norisinās vairāki pasākumi, kas veltīti Krievijā svinamajai "Uzvaras dienai" un nacisma sagrāvei, kā arī Otrā pasaules kara upuru piemiņai. Pēdējos gados viens no pasākumu rīkotājiem ir bijusi biedrība "9maijs.lv".

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 250

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais