C, 21.09.2023.

Jeruzalemē sadursmēs simtiem ievainoto

Papildināts
LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: AHMAD GHARABLI / AFP

Pirmdien pie Aksas mošejas Jeruzalemē izcēlušās nopietnas sadursmes starp palestīniešu dievlūdzējiem un Izraēlas policiju, kurās ievainoti vairāki simti cilvēku, ziņo palestīniešu Sarkanais Pusmēness.

Iepriekš aģentūras AFP korespondents no notikumu vietas ziņoja, ka pirmdienas rītā vairāki simti cilvēku sākuši apmētāt Izraēlas drošības spēkus ar akmeņiem. Savukārt izraēliešu policija pūļa izklīdināšanai pielietojusi trokšņa granātas, asaru gāzi un gumijas lodes. Sporādiskas sadursmes notika arī aizvadītajā naktī.

"Sadursmēs ievainoti simtiem cilvēku," un slimnīcās nogādāti aptuveni 50 cilvēki, teikts Sarkanā Pusmēness paziņojumā žurnālistiem.

Spriedze pilsētā īpaši saasinājusies, izraēliešiem atzīmējot tā dēvēto Jeruzalemes dienu, kas šogad iekrita 10.maijā. Šajā dienā tiek pieminēta Austrumjeruzalemes ieņemšanu 1967.gada kara laikā.

Aksas mošeja ir trešā svarīgākā musulmaņu svētvieta, bet sākoties ramadānam, tā kļuvusi par vardarbības epicentru.

Cenšoties mazināt spriedzi, Izraēlas policija aizliegusi ebrejiem Jeruzalemes dienā apmeklēt Aksas mošejas laukumu, kuru jūdaisti uzskata par bibliskā tempļa atrašanās vietu.

Spriedzi papildus nokaitējusi paredzētā vairāku palestīniešu ģimeņu izlikšana no kādas Austrumjeruzalemes apkaimes. Šodien bija plānota svarīga tiesas prāva strīdā par šiem īpašumiem, bet neseno notikumu gaismā tā tika atlikta.

Šodien Jeruzalemē arī plānots gājies par godu Austrumjeruzalemes ieņemšanai 1967.gada kara laikā.

Izraēlas policija ir atļāvusi organizēt šādu gājienu, lai gan pastāv bažas, kas tas var novest pie vēl lielākas vardarbības.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien aizstāvēja varasiestāžu reakciju uz protestiem un nekārtībām.

"Mēs aizstāvam likumu un kārtību - enerģiski un ar atbildību," sacīja Netanjahu, solot aizsargāt arī visu reliģiju ticības brīvību.

Visas sešas arābu valsti, kam ir diplomātiskās attiecības ar Izraēlu - Ēģipte, Jordānija, Apvienotie Arābu Emirāti (AAE), Bahreina, Maroka un Sudāna - ir nosodījušas Izraēlu par tās reakciju uz nesenajiem notikumiem.

Jordānijas karalis Abdulla II nosodīja "Izraēlas pārkāpumus un situācijas saasināšanu pie Aksas mošejas". Jordānija un Ēģipte svētdien izsauca Izraēlas vēstniekus, lai izteiktu tiem protestu.

Tunisija paziņoja, ka ANO Drošības padome pirmdien pēc tās lūguma slēgtā sēdē apspriedīs vardarbību Jeruzalemē.

Eiropas Savienība (ES), Krievija, ASV, ANO un pāvests Francisks aicinājuši Izraēlu un palestīniešus saglabāt mieru.

"Izraēlas varasiestādēm jāievēro maksimāla savaldība un jāievēro tiesības uz miermīlīgas pulcēšanās brīvību," sacīja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Sarkanais Pusmēness ziņoja, ka piektdienas un sestdienas naktīs sadursmēs ievainoti vairāk nekā 300 palestīnieši.

ANO Starptautiskais Bērnu fonds (UNICEF) ziņoja, ka divu dienu laikā Austrumjeruzalemē ievainoti 29 bērni.

Nekārtības no Austrumjeruzalemes izpletušās arī uz citām palestīniešu teritorijām, un demonstrācijas un sadursmes notikušas arī Rietumkrastā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais