P, 25.09.2023.

Latvijā saražoti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi, un tie dosies uz Ventspili

TVNET Auto
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi
Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi Foto: LETA

Ventspils pasažieru pārvadāšanas vajadzībām auto pārbūves uzņēmums Electrify ir uzbūvējis pirmos elektriskos mikroautobusus, un to pārbūves darbi tiek pilnībā veikti Latvijā. Arī elektriskās piedziņas gaitas agregāti ir radīti tepat - inženiera un autosportista Andra Dambja uzņēmumā.

No ražotnēm Jelgavā un Ogrē uz Ventspili devušies pirmie divi Mercedes-Benz Sprinter mikroautobusi, un nākamie divi mikroautobusi ar 21 pasažieru sēdvietu Ventspilij tiks piegādāti tuvāko nedēļu laikā. Atlikušos desmit plānots piegādāt līdz šā gada beigām.

Šie ir pirmie elektriskie mikroautobusi, kuru inženiertehniskie darbi ir pilnībā veikti Latvijā, un ir sertificēti piedalīties satiksmē. Pasažieru pārvadāšanas vajadzībām pielāgotie mikroautobusi sākotnēji tiek pārbūvēti Jelgavas uzņēmuma Universals LTD rūpnīcā, savukārt pēc tam aprīkoti ar Latvijas auto inženieru Andra Dambja un Kristapa Dambja (SIA eO) ražotu elektropiedziņas instalāciju, kas ir izpelnījusies atzinību arī starptautiskajos tirgos.

Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi
Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi Foto: LETA

Kopējās investīcijas projektā ir 4,4 miljoni eiro, no kuriem 1,6 miljoni eiro ir Attīstības finanšu institūcijas ALTUM aizdevums energoefektivitātes projektiem.

“Aizdevums bija būtisks pagrieziens, lai nodrošinātu nepieciešamos apgrozāmos līdzekļus ražošanas jaudas palielināšanai. Ja pirms tam mēneša laikā saražojām vienu līdz divus mikroautobusus, tad pēc aizdevuma saņemšanas strādājam ar jaudu vidēji pieci mikroautobusi mēnesī,” saka Electrify līdzīpašnieks Agris Amoliņš, piebilstot, ka ir piesaistīti arī klienti citos tirgos.

1,6 miljonu eiro finansējums pilnsabiedrībai Universāls Electrify piešķirts ALTUM energoefektivitātes programmas ietvaros, kas tiek finansēta no ALTUM zaļo obligāciju emisijā piesaistītajiem resursiem, savukārt pārējo finansējumu veido aizņēmēja līdzfinansējums.

Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi
Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi Foto: LETA

“ALTUM sadarbība ar uzņēmumu Electrify ir lielisks piemērs tam, kā ALTUM kā attīstības finanšu institūcija var veicināt ilgtspējīgu, videi draudzīgu biznesa projektu īstenošanu. Redzam, ka arvien pieaug interese no uzņēmējiem, kas vēlas ieviest risinājumus energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanas jomā, un esam gandarīti, ka varam uzņēmējiem šādu finansējumu piedāvāt. Potenciāls šādu projektu īstenošanai Latvijā ir ļoti liels. Emitējot “zaļās” obligācijas, kapitāla tirgū piesaistījām finansējumu videi draudzīgu biznesa projektu īstenošanai visdažādākajās jomās, sākot ar transporta, siltumapgādes un apgaismojuma jomām līdz pat energoservisa kompānijām, kas darbojas uzņēmumu apkalpošanas sektorā. Tāpat zaļo projektu finansēšanai esam piesaistījuši resursus no Eiropas Investīciju bankas. Mūsu klientu īstenotie projekti pierāda, ka ieguldījumi atpelnās ar uzviju un esam gatavi arī turpmāk uzņēmumus atbalstīt gan ar finansējumu, gan kompetenci,” - tā ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Līdz šim ALTUM izsniedzis aizņēmumus energoefektīviem projektiem arī tādās nozarēs kā centrālā siltumapgāde (28%), kokapstrāde (15%), dārzeņu audzēšana (10%), ilgtspējīgs transports (10%), LED apgaismojums (8%), metāla konstrukciju un to sastāvdaļu ražošana (8%), elektroenerģijas ražošana (8%) un citi (13%). Starp aizdevuma saņēmējiem ir gan mikro (34%), gan mazi (41%) un vidēji (21%), gan arī lieli uzņēmumi (2%).

CSDD dati liecina, ka 2020. gada 1. jūlijā uzskaitē Latvijā kopumā bija 854 elektroautomobiļi, no kuriem astoņi ir autobusi. Līdz šim videi draudzīgu sabiedrisko transportu sākušas ieviest arī Rēzekne un Jūrmala.

Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi
Latvijā uzbūvēti pirmie elektriskie pasažieru mikroautobusi Foto: LETA

Ventspils reiss direktors Arvis Bernics: “Sākot pārvadājumus ar elektriskajiem autobusiem, plānojam saglabāt pasažieriem ērto un ierasto sabiedrisko transportu, nodrošinot augstu komforta līmeni un mazu intervālu starp reisiem. Pasažieru ieguvumi būs kluss un videi draudzīgs transports, savukārt pilsēta un tās iedzīvotāji kopumā iegūs tīrāku un klusāku pilsētvidi. Būtiski tiks samazināts arī pilsētvides piesārņojums – troksnis un autotransporta izmeši.”

2020. gada 31. janvārī tika noslēgts piegādes līgums starp pašvaldības Ventspils reiss un pilnsabiedrību Universals Electrify, apvienojoties divām kapitālsabiedrībām Universāls LTD un Electrify, par 14 elektroautobusu un to uzlādes staciju iekārtu piegādi Ventspils pilsētas pasažieru pārvadājumu veikšanai.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Nepalaid garām!
Uz augšu