Opozīcija Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Tramvajs
Tramvajs Foto: Edijs Pālens / LETA

Opozīcija Rīgas domei prasa atlīdzināt 4.maijā galvaspilsētas sabiedriskajā transportā iekasēto braukšanas maksu, jo uzskata, ka lēmums par šāda atvieglojuma atcelšanu bija jāpieņem domei, nevis izpilddirektoram.

Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem "Par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā" visi pasažieri bez maksas var braukt 4.maijā, 23. un 24.jūnijā, 18.novembrī, 31.decembrī, 1.janvārī kā arī Rīgas pilsētas svētkos.

Rīgas pilsētas pagaidu administrācija pagājušajā gadā lēma, ka 2020.gadā nevienos svētkos transports nebūs bez maksas, atceļot šo iespēju Rīgas svētku laikā no 14.augusta līdz 16.augustam, 18.novembrī, 31.decembrī un šī gada 1.janvārī.

Šāds lēmums tika pieņemts Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkos, lai neveicinātu papildu drūzmēšanos un vairotu distancēšanās iespējas sabiedriskajā transportā.

Savukārt šogad Rīgas dome nav lēmusi par bezmaksas braukšanas atcelšanu sabiedriskajā transportā 4.maijā, bet šādu lēmumu pieņēmusi Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītāja Elīna Trautmane, 30.aprīlī izdodot izpilddirektora rīkojumu par saistošo noteikumu grozīšanu.

Kā norāda bijušais Rīgas pilsētas izpilddirektors, domes deputāts Juris Radzevičš (GKR), ar šo rīkojumu iedzīvotājiem nelikumīgi atņemta iespēja bez maksas izmantot Rīgas sabiedrisko transportu.

Viņš norāda, ka saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" tikai dome ir tiesīga izdot saistošos noteikumus, bet pašvaldības izpilddirektors nav pilnvarots tos grozīt.

Radzeviča ieskatā, ar šo rīkojumu ir nodarīts būtisks kaitējums valsts pārvaldei un iedzīvotāju tiesiskajām interesēm. Viņaprāt, ja ir ārkārtēji apstākļi, iespējams trīs stundu laikā sasaukt ārkārtas sēdi. Viņš arī norāda, ka domes priekšsēdētājs bija sasaucis domes ārkārtas sēdi 29.aprīlī, dienu pirms rīkojuma izdošanas.

"Īpašu kaitējumu šāda rīcība nodara tā iemesla dēļ, ka 4.maijs ir nevis vienkārša brīvdiena, bet valsts svētki," uzsver Radzevičs.

Viņš uzskata, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) minētās darbības jāatzīst par nelikumīgām, jāpieprasa Rīgas domes priekšsēdētājam paskaidrojums un jāuzdod novērst kaitīgās sekas.

Politiķis arī uzskata, ka nepieciešams uzlikt par pienākumu pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" atdot pasažieriem nepamatoti iekasēto braukšanas maksu. Viņa ieskatā, šis gadījums arī jāizvērtē prokuratūrai.

Minētais izpilddirektora rīkojums arī nosaka, ka tas stājas spēkā ar tā pieņemšanu un ir jāiekļauj tuvākajā Rīgas domes sēdes darba kārtībā. Rīkojuma neapstiprināšanas gadījumā tas zaudē spēku ar tā pieņemšanas brīdi.

Kā aģentūrai LETA skaidroja VARAM, tāda kārtība, ka saistošo noteikumu grozījumi tiek sagatavoti ar izpilddirektora rīkojumu, nav paredzēta nevienā normatīvajā aktā, pat ne izņēmuma gadījumos. Līdz ar to šāda rīcība nav tiesiska un saistošo noteikumu projekts nevar tikt izskatīts domes sēdē šādā formulējumā.

Likums "Par pašvaldībām" nosaka saistošo noteikumu pieņemšanas un grozīšanas kārtību. Ne likums "Par pašvaldībām", ne citi normatīvie akti neparedz pašvaldības izpilddirektoram vai kādai citai pašvaldības amatpersonai pilnvaras ar rīkojumu grozīt saistošos noteikumus, skaidro VARAM.

Saistošie noteikumi jāpieņem domei, izskatot tos domes sēdē. Analoģisks regulējums attiecas uz saistošo noteikumu grozījumiem, kuri jāsagatavo un jāizskata domes sēdē. Pēc tam saistošie noteikumi jānosūta VARAM izvērtēšanai un atzinuma sniegšanai.

Kā skaidro ministrijā, īpašs izņēmums ir noteikts Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 24.pantā, bet tas neattiecas uz saistošo noteikumu sagatavošanas un izskatīšanas kārtību.

Proti, saistošo noteikumu projekts vai saistošo noteikumu grozījumu projekts ir jāsagatavo un jāizskata domes sēdē. Atšķirība ir saskaņošanas kārtībā - pašvaldībai, īpašā izņēmuma gadījumā, ja saistošo noteikumu mērķis ir mazināt Covid-19 negatīvās sekas, ir tiesības saistošos noteikumus pēc izskatīšanas domes sēdē publicēt oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", iepriekš nesūtot tos VARAM izvērtēšanai un atzinuma sniegšanai.

Vienlaikus pašvaldībai saistošie noteikumi jānosūta VARAM zināšanai, informēja ministrijā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu