Kariņš izdevis rīkojumu par Vitenberga demisiju

TVNET
Kariņš izdevis rīkojumu par Vitenberga demisiju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs Foto: Paula Čurkste/LETA, Gints Ivuskans / AFP

Respektējot partijas "KPV LV" Saeimas frakcijas lēmumu no amata atsaukt ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu (NA), Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) izdevis rīkojumu par Vitenberga demisiju.

Kā informēja premjera birojā, lēmums pieņemts, ņemot vērā partijas "KPV LV" Saeimas frakcijas lēmumu atsaukt savu izvirzīto ekonomikas ministru un balstoties uz Sadarbības līgumā noteiktajiem Ministru prezidenta pienākumiem.

Uz laiku līdz jauna ministra apstiprināšanai amatā par ekonomikas ministra pienākumu izpildītāju iecelts zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Rīkojums stāsies spēkā piektdien, 14.maijā.

Ministru prezidents aicina sadarbības partnerus uz sanāksmi piektdien, 14. maijā, par valdības darba organizācijas un sadarbības jautājumiem.

TVNET jau rakstīja, ka partijas "KPV LV" Saeimas frakcija šodien nolēmusi, ka Vitenbergam ir jāatkāpjas no ekonomikas ministra amata.

Par Vitenberga atsaukšanu no ekonomikas ministra amata aģentūru LETA informēja "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo un frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Aivars Geidāns. Līdz ar to frakcija akceptējusi "KPV LV" valdes vairākuma iepriekš pieņemto lēmumu.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šodien TV3 raidījumā "900 sekundes" apliecināja: ja "KPV LV" Saeimas frakcija skaidri pateiks, ka vēlas politisko piederību mainījušā Vitenberga demisiju, tad Kariņš šo demisiju pieprasīs.

Jautājums par Vitenberga tālāko darbu ministra amatā aktualizējās pēc viņa lēmuma atstāt "KPV LV" un pāriet uz NA.

Pēc kolēģu pieņemtā lēmuma par Vitenberga (KPV LV) atsaukšanu no ekonomikas ministra amata četri "KPV LV" deputāti paziņojuši par aiziešanu no "KPV LV" frakcijas.

Kā aģentūru LETA informēja līdzšinējais "KPV LV" deputāts Aivars Geidāns, no frakcijas aiziet gan viņš, gan arī līdzšinējie "KPV LV" deputāti Janīna Kursīte, Ivars Puga un Edgars Kronbergs. Minētie četri deputāti balsoja pret Vitenberga atsaukšanu no amata.

Pēc balsojuma deputāti informējuši frakciju, ka nevar uzņemties atbildību par "neskaidru motīvu vadītu un emocionālu lēmumu" aicināt Kariņu pieprasīt ekonomikas ministra demisiju "valstij smagajā krīzes situācijā".

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Geidāns, četri parlamentārieši uzskata, ka ar neviennozīmīgu reputāciju esošā ekonomikas ministra amata kandidāta Pētera Šmidres apspriešana "KPV LV" partijas valdē "met aizdomu ēnu par slepeniem varas pārņemšanas plāniem".

No "KPV LV" frakcijas aizejošie politiķi norāda, ka daļa no frakcijas deputātiem jau ilgstoši neatbalsta valdību veidojošo koalīciju. Tas "liek domāt, ka ir beidzot atrasts iegansts sabotēt valdību, nevis aktīvi tajā piedalīties un sniegt reālus priekšlikums kopējā darba pilnveidē", pauž parlamentārieši.

Deputāti turpinās realizēt vēlētājiem dotos solījumus, tuvākajā laikā dibinot neatkarīgo deputātu grupu kopā ar deputātu Ati Zakatistovu, pavēstīja politiķis.

Geidāns uzsver, ka parlamentāriešu grupa plāno arī turpmāk atbalstīt Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadīto valdību.

Līdz ar šādu soli "KPV LV" frakcija, kas pēc 13.Saeimas vēlēšanām bija viena no lielākajām parlamentā, sarukusi līdz piecu deputātu sastāvam, sasniedzot minimālo parlamentāriešu skaitu, kāds pieļaujams frakcijas pastāvēšanai.

"KPV LV" frakcijas sastāvā turpinās būt deputāti Māris Možvillo, Ēriks Pucens, Ieva Krapāne, Ralfs Nemiro un Kaspars Ģirģens.

Valdības partneri: Ekonomikas ministra nomaiņai pašreiz nav piemērotākais laiks

Brīdī, kad valstī joprojām aktuāla ir Covid-19 krīze, ekonomikas ministra nomaiņai nav piemērotākais laiks, atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Komentējot partijas "KPV LV" Saeimas frakcijas lēmumu par to, ka Jānim Vitenbergam (NA) ir jāatkāpjas no ekonomikas ministra amata, Meņģelsone norādīja, ka ministra nomaiņa tieši šobrīd, "šajā sarežģītajā laikā, kad ir ļoti jākoncentrējas uz Covid-19 seku mazināšanu un daudziem citiem tautsaimniecībai svarīgiem jautājumiem, būtu vērtējama ļoti negatīvi". viņa arī piebilda, ka tik biežas ekonomikas ministra nomaiņas nedod neko labu.

Vērtējot LDDK līdzšinējo sadarbību ar Vitenbergu, Meņģelsone sacīja, ka tā bijusi laba, norādot, ka politiķis ļoti strauji audzis un progresējis, kā arī bijis ļoti atvērts un uz dialogu orientēts.

Viņa pauda, ka būtu labi, ja iespējamais nākamais ekonomikas ministrs būtu ar izpratni tautsaimniecībā, makroekonomikā un mikroekonomikā, kā arī fiskālajā politikā. "Ideāli, ja tas nāktu komplektā ar uzņēmējdarbības pieredzi," teica Meņģelsone, uzsverot, ka svarīga ir arī ministra personība, kas atvērta uz sadarbību.

Arī Endziņš pauda, ka pašreiz nav labākais laiks ekonomikas ministra nomaiņai. "Covid-19 pietiekami būtiski un negatīvi ietekmē visu mūsu dzīves, tai skaitā tautsaimniecību. (..) Ikdienišķākā situācijā, kur vienkārši notiek kādas izmaiņas, tas būtu daudz vieglāk. Krīzes centrā tas ir izaicinājums," sacīja Endziņš.

Ministram mainoties, pēc Endziņa teiktā, esot kritiski svarīgi, cik ātrā tempā jaunais ministrs spēs orientēties situācijā un saprast steidzamākos darbus.

Viņš atzīmēja, ka no uzņēmēju viedokļa ekonomikas ministrs, protams, ir viens no būtiskākajiem. "Nedaudz pasapņojot, gribētos redzēt, ka ekonomikas ministrs ir ilglaicīgi savā amatā, ministrs savu darbību vislielākajā mērā veido ļoti ciešā dialogā ar uzņēmēju organizācijām, kuras pārzina kopējo uzņēmējdarbības vidi, gan nozari, kā arī, lai ekonomikas ministram ir pietiekami liels svars uz valdību kopumā un valdības lēmumiem," sacīja Endziņš.

Pēc viņa teiktā, LTRK sadarbībā ar Vitenbergu līdz šim bijusi gan pozitīva, gan ne tik pozitīva pieredze. Savukārt, komentējot Vitenberga ietekmi uz valdības lēmumiem, Endziņš norādīja, ka "bija pietiekami daudz reižu, kur valdības kopējais kuģis stūrēja mazliet citā virzienā, nekā ekonomikas ministrs aicināja".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu