Sv, 29.01.2023.

Zaudējumi aviosatiksmes apturēšanas dēļ starp Latviju un Baltkrieviju būs mērāmi tūkstošos, nevis miljonos eiro

TVNET/LETA
Zaudējumi aviosatiksmes apturēšanas dēļ starp Latviju un Baltkrieviju būs mērāmi tūkstošos, nevis miljonos eiro
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 15
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits Foto: Paula Čurkste/LETA

Zaudējumi saistībā ar aviosatiksmes apturēšanu starp Latviju un Baltkrieviju būs mērāmi tūkstošos eiro, nevis miljonos, trešdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

"Pieņemot lēmumu par ierobežojumiem, lūdzām visiem iesaistītajiem iesniegt informāciju par zaudējumiem, kādi varētu rasties. Zaudējumi nav miljonos mērāmi," teica Linkaits, piebilstot, ka zaudējumi būs mērāmi tūkstošos eiro.

Vienlaikus Linkaits atzīmēja - pastāv iespēja, ka no Eiropas Savienības puses būs pieejami kādi kompensējošie mehānismi.

"Šajā situācijā svarīga ir lidojumu, pasažieru drošība un ekonomiskais aspekts nespēlēja lomu lēmuma pieņemšanā," sacīja satiksmes ministrs.

Viņš arī norādīja, ka pagaidām ir grūti pateikt, cik ilgi attiecīgie ierobežojumi būs spēkā. "To pagaidām ir grūti pateikt. Civilās aviācijas aģentūra (CAA) vērtēs notikumu attīstību un lidojumu drošumu," teica Linkaits.

Tāpat ministrs piebilda, ka līdz Covid-19 pandēmijai lidojumi starp Rīgu un Minsku bija viens no iecienītākajiem maršrutiem, taču pandēmijas laikā reisu šajā maršrutā nebija daudz. Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" šajā sezonā plānoja attiecīgajā maršrutā nodrošināt līdz trim reisiem nedēļā, kā arī Baltkrievijas aviokompānija "Belavia" bija plānojusi veikt līdz trim reisiem nedēļā.

Jau vēstīts, ka valdība otrdienas, 25.maija, vakarā noteica ierobežojumus izsniegt lidojumu atļaujas un līdz ar to ielidot Latvijas gaisa telpā un izmantot Latvijas lidostas Baltkrievijā reģistrētiem aviopārvadātājiem, kā arī Latvijas gaisa kuģiem ierobežoja tiesības izmantot Baltkrievijas gaisa telpu un lidostas.

Valdības lēmumā arī noteikts, ka Latvijas lidostās netiek apkalpoti citu valstu gaisa kuģi, kas lidojuma maršrutā izmanto Baltkrievijas gaisa telpu.

Lēmums stājās spēkā nekavējoties.

Šādi lēmumi valdības sēdē tika pieņemti, reaģējot uz Baltkrievijas varas iestāžu rīcību, pārtverot un piespiedu kārtā nosēdinot Minskas lidostā Eiropas Savienības aviokompānijas "Ryanair" civilo pasažieru gaisa kuģi, izvērtējot aviācijas drošības iestāžu rīcībā esošo informāciju un atsaucoties Ārlietu ministrijas iniciatīvai.

Tāpat ziņots, ka svētdien, 23.maijā, "Ryanair" pasažieru lidmašīnai, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, Baltkrievijas gaisa telpā, netālu no Lietuvas robežas, nācās mainīt kursu un doties uz Minsku, kur Baltkrievijas kriminālpolicija aizturēja vienu no tās pasažieriem - opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, opozīcijas medija "Nexta" dibinātāju un bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču, kuram Baltkrievijā draud nāvessods. Tika aizturēta arī Protaseviča draudzene Sofija Sapega, kura arī bija starp lidmašīnas pasažieriem.

Eiropadome pirmdienas, 24.maija, vakarā vienojās par ekonomisku un personālu sankciju noteikšanu pret Baltkrieviju, tostarp aizliedzot Baltkrievijas aviosabiedrībām lidojumus Eiropas Savienības gaisa telpā un liedzot tām piekļuvi Eiropas Savienības lidostām. Eiropadome arī pieprasīja nekavējoties atbrīvot Protaseviču un Sapegu un garantēt viņu pārvietošanās brīvību.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu