C, 30.03.2023.

Šodien visā Latvijā būs novērojams daļējs saules aptumsums

TVNET/LETA
Šodien visā Latvijā būs novērojams daļējs saules aptumsums
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8
Foto: Ivars Koloda/TVNET aculiecinieks

Šodien, 10.jūnijā, dienas vidū visā Latvijā bija iespējams novērot daļēju Saules aptumsumu, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA "StarSpace". Šo Saules aptumsuma veidu izdevies iemūžināt TVNET lasītājam Ivaram Kolodam.

Tas bija vidēja izmēra aptumsums, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta trešdaļa Saules diametra.

Aptumsuma sākums Rīgā bija plkst.12.54, maksimālā fāze, kad aizklāts 31% Saules diametra, bija plkst.14.02, bet tas noslēdzās plkst.15.09.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķīrās gan norises laiki, gan maksimālā fāze.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2018.gada 11.augustā, bet nākamais ir gaidāms jau samērā drīz - 2022.gada 25.oktobrī, kad Mēness aizsegs vairāk nekā pusi Saules diametra.

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā.

Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Šī gada 10.jūnija aptumsums Zemes Ziemeļpola apgabalos būs novērojams kā gredzenveida aptumsums. Latvijā gredzenveida Saules aptumsums būs vērojams 2039.gada 21.jūnijā.

Kā skaidroja LAB, Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

Saules aptumsuma kolektīvi novērojumi epidemioloģisku apsvērumu dēļ klātienē nenotiks, tomēr LAB aicina iespēju robežās to novērot mājsaimniecības ietvaros un dalīties ar novērojumu rezultātiem sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #saulesaptumsums.

LAB atgādināja, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar "robu". Tādi attēli veidojas caur koku lapotnes spraugām vai mazākā izmērā caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem.

LAB apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla "Zvaigžņotā Debess" veidošanā un organizē ikmēneša astronomijas lekcijas tiešsaistē.

"Starspace.lv" ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA "StarSpace" nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu