Pk, 9.06.2023.

Izmaksās vienreizēju 200 eiro pabalstu arī izdienas pensionāriem ar invaliditāti

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Photographee.eu/Shutterstock

Saeimā šodien konceptuāli atbalstīja izmaiņas Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas nosaka, ka 200 eiro pabalstu varētu saņemt arī izdienas pensijas saņēmēji ar invaliditāti, kuri vēl nav sasnieguši vecuma pensijas noteikto vecumu.

Parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdza šīs izmaiņas atzīt par steidzamām un izskatīt tajā pat sēdē abos lasījumos, tomēr dažiem deputātiem iebilstot, uzreiz otrajā galīgajā lasījumā parlamentāriešiem šos grozījumus neizdevās izskatīt.

Plānots, ka galīgajā lasījumā šīs izmaiņas skatīs ceturtdien, 17.jūnijā.

Plānotie grozījumi nozīmē, ka Latvijā dzīvojošiem Latvijā piešķirtās izdienas pensijas saņēmējiem, kuri nav sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kuriem ir noteikta invaliditāte, tiks izmaksāts vienreizējais 200 eiro pabalsts Covid-19 radīto negatīvo seku mazināšanai.

Saeima martā pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas noteica to personu loku, kuram tika izmaksāts vienreizējais 200 eiro pabalsts. Attiecībā uz izdienas pensijas saņēmējiem vienreizējo pabalstu tika noteikts izmaksāt tikai tiem cilvēkiem, kas sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kuriem vecuma pensija nav piešķirta.

Šos grozījumus sagatavoja Labklājības ministrija (LM), kura atzīmēja, ka citiem izdienas pensijas saņēmējiem vienreizējo pabalstu nebija paredzēts izmaksāt, jo izdienas pensija pēc savas būtības jau ir speciāla sociālā garantija. Ministrijā arī norādīja, ka izdienas pensiju piešķir un izmaksā cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kuri lielā daļā arī pēc atvaļināšanās no dienesta turpina darba attiecības.

Taču starp izdienas pensijas saņēmējiem ir arī cilvēki ar invaliditāti, kuri, jo īpaši ar pirmās un otrās invaliditātes grupu, ir vieni no vismazāk aizsargātākajām sabiedrības grupām.

Tāpēc LM uzskata, ka arī tiem izdienas pensiju saņēmējiem, kuriem ir noteikta invaliditāte, ir jāsaņem vienreizējais pabalsts.

Paredzēts, ka pabalstu izmaksās jūlijā un to veiks iestādes, kuras piešķir un izmaksā izdienas pensijas. Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai sniegto informāciju tās uzskaitē 2021.gada februārī bija 475 izdienas pensijas saņēmēji vecumā līdz 64 gadiem, kuriem ir noteikta invaliditāte. Savukārt Aizsardzības ministrija ir uzskaitījusi 84 izdienas pensijas saņēmējus ar invaliditāti.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu