Latvijā darbu sāk trīs jauni Pusaudžu resursu centri (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra uzraksts.
Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra uzraksts. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pateicoties Veselības ministrijas finansējumam, durvis vērušas trīs jaunas Pusaudžu resursu centra (PRC) filiāles Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī.

Savukārt Rīgas un Liepājas centros ir paplašinātas iespējas pusaudžiem saņemt palīdzību, informēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Ceturtdien, piedaloties veselības ministram Danielam Pavļutam (AP) un Ventspils pašvaldības un Sociālā dienesta pārstāvjiem, notika Ventspils filiāles atklāšana un informatīvs pasākums, kurā PRC Rīgas un Ventspils centru pārstāvji informēja par pakalpojumiem, kādus tagad var saņemt pusaudži un viņu vecāki reģionos.

Šī gada pirmajā pusgadā pēc palīdzības PRC vērsušies jau 1026 pusaudži vai viņu tuvinieki. Turpmāk ikviens pusaudzis ar mentālās veselības grūtībām, tāpat kā viņa ģimene, var pieteikties kādā no centriem un saņemt profesionālu, multidisciplināru un draudzīgu palīdzību bez maksas.

Pavļuts uzsver, ka savlaicīgi sniegts atbalsts psihiskās veselības sarežģījumos pusaudžu vecumā ir izšķirošs un tas ļauj novērst to, ko pieaugušā vecumā cilvēkam mainīt ir daudz grūtāk. Tādējādi šobrīd tiek ielikti pirmie pamatakmeņi mērķēta palīdzības tīkla veidošanai bērnu mentālās veselības stiprināšanai ārpus Rīgas.

"Ļoti ceru, ka nākotnē tam pievienosies arī citas starpnozaru iniciatīvas. Psihiskā veselība, atšķirībā no fiziskās veselības, nevar tapt noslēgtā vietā - cilvēka, un īpaši bērnu un pusaudžu psihiskā veselība, ir ģimenes, izglītības un sociālās vides kopdarbs," uzskata ministrs.

Dambiņa skaidro, ka jau kopš pirmās dienas, kad tika izveidots PRC, mērķis bija šādā veida palīdzību nodrošināt arī jauniešiem reģionos. Šobrīd lūgumi pēc atbalsta ir saņemti jau no vairāk nekā 60 Latvijas pilsētām visos novados, tāpēc Dambiņas ieskatā jaunie reģionālie centri ir vērtīga iespēja ikvienam pusaudzim ar mentālās veselības problēmām iegūt savlaicīgu palīdzību. Turklāt tas ir liels ieguvums PRC komandai, kurā strādā 40 pieredzējuši speciālisti, tostarp bērnu psihiatri un pusaudžu narkologi, jo viņu zināšanas un palīdzība tagad būs pieejama arī pusaudžiem reģionu centros.

"Pandēmijas laikā ļoti strauji pieauga pieprasījums pēc palīdzības, un Rīgā šobrīd jau 168 jaunieši gaida rindā. Tāpēc arī Rīgas pusaudžiem Veselības ministrijas piešķirtais finansējums palīdzēs saņemt nepieciešamo atbalstu," stāsta Dambiņa.

Vienlaikus ir pieaudzis arī to pusaudžu skaits, kuri paši sazinās ar PRC un piesakās pēc palīdzības. Šogad katru mēnesi tie ir vidēji 25 jaunieši. Izplatītākās problēmas, kuras viņi min, ir depresijas simptomātika - 56% (nomāktība, motivācijas zudums, noslēgtība, vientulības, bezpalīdzības izjūta), pašnāvības domas vai paškaitējums - 45% (agresivitāte, aizkaitināmība, dusmas un naidīgums), paštēla traucējumi - 40% (zems pašvērtējums, paškritika, sevis nepieņemšana), kā arī socializēšanās grūtības un ģimenes konflikti - 40% (vecāku kritiskums, nepieņemšana, sociālā atstumšana, grūtības izveidot draudzības).

Pusaudžu resursu centra vadītāja, bērnu psihiatre Anete Masaļska skaidro, ka reģionos šāda veida palīdzība pusaudžiem ir bijusi, pēc būtības, nepieejama, tāpēc arī apsveicami vērtējams tas, ka šobrīd ir iespēja veidot centra filiāles un piesaistīt labus speciālistus reģionos. Pēc Masaļskas paustā, komandas darba princips ir ļoti svarīgs, jo pusaudžu problēmas bieži ir sarežģītas, kur jāiesaistās ne tikai psihologam vai psihiatram, bet arī fizioterapeitam, uztura speciālistam un citiem ekspertiem.

Tāpat profesionāls atbalsts nepieciešams arī pusaudžu vecākiem, jo īpaši, ja pusaudzim ir suicīda riski, kas ir smaga situācija visai ģimenei. PRC ir pieejami resursi arī pusaudžu vecākiem kā galvenajām atbalsta personām - gan vecāku atbalsta un psihoedukatīvas grupas, gan individuālas konsultācijas. Vecāku grupās tiekot apskatītas tādas tēmas kā pusaudžu vecumposma galvenie uzdevumi, attiecības ģimenē un ārpus tās, ģimenes komunikācijas veidi, psihiskā veselība un rūpes par to.

"Ir ļoti vērtīgi, ka tagad visos mūsu centros ir pieejama palīdzība pusaudžiem ar depresiju un suicīda risku, ko apmaksā Veselības ministrija, taču mūsu nākamais mērķis ir lai, līdzīgi kā Liepājā un Rīgā, arī Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī papildus tiktu īstenots Labklājības ministrijas apmaksātais pakalpojums pusaudžiem ar atkarību risku, kurā ir iekļauts sociālā darbinieka un mentora atbalsts," uzskata bērnu psihiatre.

Pēc viņas sacītā, centra iekšējā diagnostiskajā uzskaitē var redzēt, ka praktiski visos atkarību risku gadījumos speciālisti konstatē arī citas mentālās veselības grūtības. Alkohola un vielu atkarību riska pusaudžiem tie pārsvarā ir uzvedības traucējumi - klaiņošana, skolas kavējumi, agresija, kā arī paaugstināta trauksme.

Savukārt procesu atkarību riska pusaudžiem esot biežāk novērojama depresija un paškaitējums, kā arī nepamanīti bērnības psihiskās veselības traucējumi, piemēram, uzmanības deficīts un hiperaktivitāte. Tas apliecina, ka ir īpaši svarīgi, lai pusaudžiem speciālisti varētu sniegt visaptverošu diagnostiku un palīdzību visās pusaudža vecumposma grūtībās un atbilstoši katra pusaudža individuālajai situācijai, norāda Masaļska.

PRC sniedz uz pierādījumiem balstītu, mūsdienīgu un multi-disciplināru atbalstu pusaudžiem ar dažādiem mentālās veselības riskiem un grūtībām. Katram pusaudzim un ģimenei ir savi, unikāli resursi. Savukārt centrs palīdz tos atrast un stiprināt, sniedzot profesionālu, konfidenciālu un draudzīgu atbalstu brīdī, kad tas ir nepieciešams.

Konsultācijas centrs nodrošina gan klātienē, gan attālināti, izmantojot "Skype", "Whatsapp", "Zoom". PRC palīdzība jauniešiem un viņu ģimenēm ir pieejama bez maksas, pateicoties Labklājības ministrijas un Veselības ministrijas piešķirtajam finansējumam.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu