S, 28.01.2023.

Ar $ 28 triljoniem ir par maz: ASV nāksies palielināt valdības parāda limitu

TVNET/LETA/AFP
Ar $ 28 triljoniem ir par maz: ASV nāksies palielināt valdības parāda limitu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
ASV finanšu ministre Dženeta Jelena
ASV finanšu ministre Dženeta Jelena Foto: REUTERS/Jonathan Ernst/File Photo

ASV finanšu ministre Dženeta Jelena pirmdien aicināja Kongresu veikt pasākumus federālās valdības parāda limita pacelšanai.

ASV Kongress 2019.gadā uz diviem gadiem atlika parāda limitu, bet šis divu gadu termiņš beidzās 31.jūlijā un Finanšu ministrija bija spiesta veikt "ārkārtējus pasākumus", lai nepārsniegtu šo limitu un turpinātu finansēt valdības operācijas.

Privāti ekonomisti lēš, ka šie soļi dos valdībai tikai dažas nedēļas, bet pēc tam parāda atmaksāšana būs apdraudēta, ja parāda limits netiks palielināts vai atlikts.

"Es ar cieņu aicinu Kongresu aizstāvēt Savienoto Valstu pilnīgu uzticamību, rīkojoties iespējami drīz," Jelena paziņoja vēstulē Kongresa līderiem.

Saskaņā ar Finanšu ministrijas datieim parāda limits piektdien bija nedaudz virs 28 triljoniem ASV dolāru.

ASV nacionālais parāds un deficīts ir pieauguši Covid-19 pandēmijas laikā pēc tam, kad Vašingtona apstiprināja trīs milzīgu tēriņu likumprojektus ar mērķi mazināt pandēmijas ekonomiskās ietekmes radīto kaitējumu.

Kongresa Budžeta birojs (CBO) ir paziņojis, ka šīgada budžeta deficīts būs 3 triljoni dolāru, kas būs mazāks tikai par pērnā gada rekordlielo deficītu.

Jelena jūlijā vēstulē kongresmeņiem atgādināja, ka parāda limita pacelšana nepalielina tēriņus, bet tikai ļauj Finanšu ministrijai finansēt darbības, kuras jau apstiprinājis Kongress.

CBO lēš, ka Finanšu ministrija varētu turpināt valdības rēķinu apmaksāšanu līdz oktobrim vai novembrim, bet tad sāktos maksājumu aizkavēšanās vai defolts, kas izraisītu ekonomikas haosu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu