Sv, 28.05.2023.

Miris bijušais padomju disidents Sergejs Kovaļovs

TVNET/LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Viens no Krievijas slavenākajiem cilvēktiesību aizstāvjiem Sergejs Kovaļovs
Viens no Krievijas slavenākajiem cilvēktiesību aizstāvjiem Sergejs Kovaļovs Foto: YURI KADOBNOV/AFP

91 gada vecumā pirmdien miris bijušais padomju disidents un viens no Krievijas slavenākajiem cilvēktiesību aizstāvjiem Sergejs Kovaļovs, paziņojusi viņa ģimene.

Kovaļovs, pēc profesijas biofiziķis, kļuva par vienu no pazīstamākajiem Padomju Savienības demokrātijas atbalsta kustības dalībniekiem. Par savu politisko darbību viņš tika ieslodzīts Padomju Savienības darba nometnēs.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma viņš asi kritizēja karu Čečenijā un brīdināja par atkāpšanos no demokrātijas, kad 2000.gadā Krievijā pie varas nāca Vladimirs Putins.

Viņa dēls Ivans Kovaļovs sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja, ka tēvs miris miegā agri pirmdienas rītā.

Krievijas cilvēktiesību aizstāvju organizācija "Memoriāls", kuru Kovaļovs kādreiz vadīja, norādīja, ka Kovaļovs "vienmēr un visur bijis uzticīgs idejai par cilvēktiesībām - gan karā, gan mierā, politikā un ikdienas dzīvē".

"Memoriāls", kuru Krievijas varasiestādes atzinušas par "ārvalstu aģentu", arī atgādināja, ka Kovaļovs cīnījies par cilvēktiesībām kopš 1969.gada.

"Viņš konsekventi cīnījās par tiem pašiem principiem" postpadomju Krievijā, piebilda organizācija.

1994.gadā Kovaļovs tika iecelts par Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāju, taču tika atlaists no šī amata, jo kritizēja Maskavas brutālo rīcību Čečenijā.

Kovaļovs arī kritizēja politisko sistēmu, kuru radīja Putins.

"Mūsu valstī tiek veidota kontrolēta demokrātija, kas cenšas radīt problēmas ienaidniekiem gan iekšpusē, gan ārpusē," 2001.gada jūlijā, divus mēnešus pēc Putina pirmās inaugurācijas prezidenta amatā, sacīja Kovaļovs.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu