Sv, 4.06.2023.

Sākta parakstu vākšana, lai Covid-19 sertifikātu noteiktu par obligātu Saeimas deputātiem

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Digitālais Covid-19 sertifikāts. Ilustratīvs attēls.
Digitālais Covid-19 sertifikāts. Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA LETA

Iedzīvotāju iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par obligātu Covid-19 sertifikātu Saeimas deputātiem.

Kā iniciatīvas autors norādīts Artūrs Tereškovičs, kurš skaidroja, ka ar šo iniciatīvu vēlas mainīt sabiedrības viedokli par vakcinācijas nepieciešamību. Viņš aicina Saeimas deputātus rādīt tam piemēru.

Viņaprāt, katram Saeimā esošajam deputātam un deputātei ir jānosaka obligāts sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts.

Viņš uzskata, ka tie, kuri nevēlas to darīt, nevar pārstāvēt sabiedrību, kurai paši ir pauduši vēlmi noteikt pienākumu vakcinēties vairākās profesijās.

"Sabiedrība šādi iegūs papildus pārliecību par vakcinācijas nepieciešamību un drošumu, un mēs arī redzēsim katra deputāta individuālo lojalitāti pret sabiedrību un iedzīvotājiem," pauda parakstu vākšanas autors.

Jau ziņots, ka ceturtdien vairākums parlamenta Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātu konceptuāli atbalstīja nepieciešamību Saeimas deputātiem vakcinēties pret Covid-19.

Konceptuāli par deputāta Krišjāņa Feldmana (JKP) priekšlikumu, kas nosaka pienākumu Saeimas deputātam nodrošināt, ka viņam ir derīgs sadarbspējīgs sertifikāts, kas ietver sertifikātu par infekcijas izslimošanu vai vakcināciju, balsoja parlamentārieši Edvīns Šnore (NA), Juris Rancāns (JKP), Ainars Latkovskis (JV), Mārtiņš Šteins (AP), Atis Zakatistovs un Raimonds Bergmanis (ZZS).

Vēlāk sēdes gaitā Bergmanis atklāja, ka bija sapratis, ka Feldmana priekšlikums par sadarbspējīgu sertifikātu ietver arī iespēju strādāt parlamentā ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu, tomēr Jaunās konservatīvās partijas deputāts, piedāvājot savu priekšlikumu, tieši uzsvēra, ka visiem parlamentāriešiem ir nepieciešams vakcinēties, lai strādātu klātienē Saeimā.

Konceptuāli pret šādu priekšlikumu balsoja opozīcijas deputāti Ivans Klementjevs (S) un Māris Možvillo (PCL), kurš uzskata, ka jebkādu kategoriju iekļaušana likumā par "obligāto vakcināciju" pārkāpj cilvēktiesības un pasliktina "vispārējo noskaņojumu valstī".

Plānots, ka arī Covid-19 pārslimojuši deputāti varēs strādāt parlamentā klātienē, tomēr testi nebūtu derīgi, lai gan nedēļas sākumā Saeimas frakciju padome lēma, ka parlamentārieši varēs strādāt arī ar negatīviem Covid-19 testiem.

Vienlaikus komisijas deputāti vēl nav konceptuāli vienojušies, kā rīkoties ar tiem, kas nebūs izslimojuši vai vakcinējušies.

Feldmans stāstīja, ka testu veikšana ir samērā dārgs un sarežģīts process, kā arī piebilda, ka šā brīža epidemioloģiskā situācija rada bažas par saslimstības kumulatīvā rādītāja pieaugumu, kas liks "ieslēgt" tā saucamo dzelteno luksofora principu, kurā ierobežojumi ir daudz stingrāki.

Viņaprāt, pie dzeltenā režīma ar testiem un apšaubāmu ventilāciju darbs 100 deputātiem parlamentā nebūtu drošs, tāpēc viņš aicināja politiķus būt līdzatbildīgiem un vakcinēties. Feldmans rosināja kolēģus rādīt priekšzīmi šajā krīzes situācijā.

Turpretī Možvillo pauda uzskatu, ka šis esot Feldmana mēģinājums ielikt likumprojektā "bumbu ar laika degli", kas saucas "obligātā vakcinācija atsevišķām iedzīvotāju grupām". Pēc viņa domām, vakcinācijai jābūt brīvprātīgai arī deputātiem, lai Ministru kabinetam vai koalīcijai nebūtu vēlme to izmantot kā argumentu un pieprasīt vakcinācijas sertifikātu arī no veselības un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem.

Skarbs bija komisijas priekšsēdētājs Rancāns, uzsverot, ka deputātam ir pienākums tikties ar vēlētāju un deputāts "antivakseris" nedrīkst kļūt par infekcijas perēkli un aplipināt citus iedzīvotājus. "Saprotu, ka daļa opozīcijas šobrīd mēģina ķert un grābt sev politisko kapitālu uz šī jautājuma, bet es aicinu būt atbildīgiem un saprast, ka arī mums ir morāls pienākums rādīt piemēru un neinficēt citas personas ar šo vīrusu," teica parlamentārietis.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Līvija Millere atzīmēja, ka ar likumu noteiktos gadījumos var ierobežot deputātu tiesības. To ir atzinuši konstitucionālo tiesību eksperti, tomēr viņa aicināja politiķus saprast šī lēmuma sekas, proti, kas notiks ar tiem deputātiem, kuri atteiksies vakcinēties.

Tikmēr Šnore aicināja šādu normu piemērot arī Veselības ministrijas un citu ministriju ierēdņiem, jo, viņaprāt, tas būtu viens no labākajiem veidiem, kā pārliecināt daļu sabiedrības saņemt savu vakcīnu pret Covid-19.

"Ja valsts vara pieņem lēmumu, kas nav īpaši populārs, bet ir vērsts uz sabiedrības veselības uzlabošanos pandēmijas laikā un pārliecinātu sabiedrību vakcinēties, tad pašiem valsts varas pārstāvjiem to būtu jādara," teica deputāts.

Komisijas sēdēs deputāti arī ir diskutējuši par regulējumu veselības un sociālo aprūpes iestāžu darbiniekiem. Koalīcijas deputāti atbalstīja ideju par nepieciešamību vakcinēties šajās profesijās, lai pildītu darba pienākumus, kamēr opozīcijas pārstāvji pret ir iebilduši.

Gala lēmums par vakcināciju atsevišķās profesijās vēl nav pieņemts.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu