Ziemeļkoreja varētu būt atsākusi darbināt Jonbjonas kodolreaktoru

Jonbjonas kodolreaktors 2008.gadā FOTO: Reuters/ScanPix

Ziemeļkoreja, domājams, atsākusi darbināt Jonbjonas kodolreaktoru, kurā, kā tiek uzskatīts, tiek ražots plutonijs kodolieročiem, paziņojusi Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (IAEA).

2009.gadā Ziemeļkoreja izraidīja IAEA inspektorus, un aģentūrai kopš tā laika novēro šīs valsts kodolaktivitātes no ārpuses, lielākoties analizējot satelīta attēlus.

IAEA ikgadējā ziņojumā teikts, ka laikā no 2018.gada decembra līdz 2021.gada jūlijam netika pamanītas nekādas pazīmes, kas liecinātu par Jonbjonas kodolreaktora darbošanos, un tas, visticamāk, bija neaktīvs.

"Tomēr no 2021.gada jūlija sākuma novērotas pazīmes, tostarp dzesēšanas ūdens izvadīšana, kas liecina par reaktora darbību," paziņoja aģentūra.

Jonbjonā atrodas pirmais kodolreaktors, kas tika uzbūvēts Ziemeļkorejā, un tas ir vienīgais zināmais šīs valsts plutonija avots. Jonbjonā tiek bagātināts arī urāns, taču tiek uzskatīts, ka tā nav vienīgā šāda rūpnīca Ziemeļkorejā.

IAEA nesen secināja, ka Phenjana arī izmanto Jonbjonas reaktora tuvumā esošo radioķīmisko laboratoriju, lai atdalītu plutoniju no izlietotās degvielas, kas iepriekš izvesta no reaktora.

Aģentūra pauda dziļas bažas par šīm rektora un laboratorijas darbības pazīmēm, norādot, ka šādas aktivitātes ir ANO rezolūciju pārkāpums.

Uz augšu
Back