Sv, 5.02.2023.

Austrālija tiks pie kodolzemūdenēm

TVNET/LETA/AFP
Austrālija tiks pie kodolzemūdenēm
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Ekrānuzņēmums/US Navy

ASV palīdzēs Austrālijai iegūt kodolzemūdenes, ko paredz jauna Indijas-Klusā okeāna stratēģiskā partnerība starp ASV, Austrāliju un Lielbritāniju, trešdien pavēstīja ASV amatpersona.

Par jaunās partnerības izveidošanu oficiāli paziņoja ASV prezidents Džo Baidens, Austrālijas premjerministrs Skots Morisons un Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons.

Neapmierinātību ar to izteica Francija, kas bija sākusi sarunas par konvencionālu zemūdeņu pārdošanu Austrālijai 90 miljardu Austrālijas dolāru (56 miljardu eiro) vērtībā, jo bija gaidāms, ka šis darījums tagad tiks atcelts.

Francijas uzņēmums “Naval Group” pauda “lielu vilšanos” par Austrālijas lēmumu. Potenciāla Austrālijas darījuma noslēgšana ar šo uzņēmumu par 12 “Attack” klases zemūdeņu uzbūvēšanu jau bija aizkavējusies par vairākiem gadiem, darījumam sadārdzinoties un Austrālijai aktīvi meklējot alternatīvas.

Austrālijas premjerministrs Morisons ceturtdien apstiprināja, ka valsts neslēgs līgumu ar Franciju par zemūdeņu iegādi un tā vietā būvēs kodolzemūdenes, izmantojot ASV un britu tehnoloģiju.

ASV amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, sacīja, ka jaunā partnerība AUKUS ir "vēsturiska" jauna parādība, Vašingtonai fokusējoties uz šo reģionu, kur Ķīna apstrīd ASV līderību un jūras spēku dominēšanu.

AUKUS pirmā iniciatīva būs "atbalstīt Austrālijas vēlmi iegūt kodolzemūdenes", sacīja amatpersona, uzsverot, ka tas nenozīmē kodolieročus.

"Austrālija netiecas un netieksies pēc kodolieročiem. Šeit ir runa par zemūdenēm, kas tiek darbinātas ar kodoldegvielu."

Jaunzēlande, kas kopš 1985.gada aizliedz savos ūdeņos iebraukt ar kodoldegvielu darbināmiem kuģiem, neatcels šo aizliegumu attiecībā uz Austrālijas kodolzemūdenēm, ceturtdien paziņoja Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna.

Viņa sacīja, ka Austrālijas premjers Morisons ir viņu informējis par Austrālijas plānu izstrādāt kodolzemūdenes ar ASV un Lielbritānijas palīdzību.

"Jaunzēlandes nostāja attiecībā uz aizliegumu ar kodoldegvielu darbināmiem kuģiem iebraukt mūsu ūdeņos paliek nemainīga," sacīja Ārderna.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu