S, 24.09.2022.

Video ⟩ Kariņš: Publiskajās iekštelpās būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts

Papildināts ar VM komentāru
TVNET/LETA
Kariņš: Publiskajās iekštelpās būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 264
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš Foto: Zane Bitere/LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pagaidām neredz šķēršļus, kuru dēļ valdībai varētu rasties sarežģījumi pieņemt Ministru kabineta noteikumus par pienākumu atsevišķu profesiju pārstāvjiem obligāti vakcinēties pret Covid-19.

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" viņš atzina, ka valdība ar Ministru kabineta noteikumiem pēc būtības grib ieviest ļoti līdzīgas prasības tām, kas bija iekļautas likumprojektā, kura virzību Saeima apturēja. Diskutējamas vēl būšot vienīgi detaļas.

"Vēl notiek diskusijas, tieši kuras tās profesijas un kādas tās situācijas būs, bet ir skaidrs, ka caur Ministru kabineta noteikumiem mēs to noteiksim. Kā mēs gribējām jūlijā, tā mēs to tagad noteiksim," solīja premjers.

Vaicāts, vai neparedz atsevišķu koalīcijas partneru, piemēram, Nacionālās apvienības iebildumus pret šādas kārtības noteikšanu, Kariņš atbildēja noraidoši, uzsverot, ka otrdienas valdības sēdē neviens ministrs neizteica nekādus iebildumus pret šādiem plāniem. "Tātad es pieņemu, ka, ja valdībā visi ministri piekrīt, tad valdībā šis atbalsts ir vienbalsīgs," norādīja Kariņš.

Viņš arī uzsvēra, ka saskaņā ar iecerēto kārtību

iekļūšanai publiskajās iekštelpās būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts, vēl tikai esot jāizšķiras, vai pietiks ar sertifikātu par negatīvu Covid-19 testu, vai arī obligāti būs vajadzīgs vakcinēšanās vai pārslimošanas apliecinājums.

Par jauno kārtību valdība varētu lemt nākamnedēļ. Daļa no tās varētu stāties spēkā oktobra otrajā nedēļā, bet daļa - 1.novembrī. Līdz ar to Kariņš kārtējo reizi aicināja nevakcinētos iedzīvotājus nevilcināties, bet doties pēc valsts apmaksātās potes pret Covid-19 jau šodien, tādējādi atvieglojot dzīvi gan sev, gan visai pārējai sabiedrībai.

Jāpalielina veselības ministrijas kapacitāte ātrākai lēmumu pieņemšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) "Rīta panorāmā" arī atzina, ka Latvijā Veselības ministrijas (VM) ietvaros nav pietiekami spēcīga aparāta, kas ātri varētu pieņemt tādus izšķirīgus lēmumus kā, piemēram, par vakcīnas pret Covid-19 papildu devas nepieciešamību visiem iedzīvotājiem.

Viņš sacīja, ka šāds trūkums nav pārsteigums un ka nevēlas nevienam pārmest par to, tomēr nākotnē šis jautājums būtu risināms.

Premjers skaidroja, ka

situācijā, kad nav iespējas gaidīt, līdz zinātnieki sniegs pilnīgu skaidrību par vakcīnas pret Covid-19 papildu devas nepieciešamību, kādam tomēr būtu jāuzņemas atbildība un jāizlemj šis jautājums, un šim nolūkam lieti noderētu "papildu spēcīga institūcija, kas ir VM ietvaros, kas varbūt ne pilnībā piekrīt zinātnieku atturībai un pieņem jau straujākus lēmumus".

Vairākās citās valstīs, piemēram, Vācijā, šāda institūcija esot.

No Kariņa teiktā noprotams, ka VM vajadzētu patstāvīgāk analizēt pieejamo informāciju un zinātniskos materiālus, nevis "klausīties tikai tajā, ko saka zinātnieki".

Valdības vadītājs uzsvēra, ka Imunizācijas valsts padome (IVP) nav tā institūcija, kurai būtu jāpieņem šāda veida lēmumi.

Kopumā premjers atzīmēja, ka bailes uzņemties atbildību par izšķirīgiem lēmumiem Latvijā nav nekāds jaunums, un tas ir izteikti novērojams arī pandēmijas laikā.

"Mums diemžēl pārāk spilgti izceļas tas, ka cilvēki nevēlas uzņemties atbildību, un tas ir frustrējoši man, jo gala beigās visi jau prasa man, kāpēc ir, kāpēc nav,"

sacīja Kariņš, atzīmējot, ka neraida pārmetumus kādā konkrētā virzienā, jo bailes no atbildības uzņemšanas esot "iebūvētas mūsu sistēmā, un tas ir visās ministrijās".

Veselības ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere, paužot veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) viedokli, uzsvēra, ka, apzinoties vakcīnu drošas lietošanas nozīmību, VM līdz šim un arī turpmāk balstīsies atbildīgo institūciju lēmumos un speciālistu rekomendācijās. Vakcīnu papilddevu lietošana bez Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinājuma nozīmē papildu juridisku atbildību valdībai. Par šāda lēmuma iespējamām negatīvām sekām politiski atbildīgs būs tā virzītājs.

Veselības ministrija ir pietiekami spēcīga, lai arī nākotnē nesekotu politiķu ieteikumiem lietot medikamentus ārpus rekomendācijām, pauda Bindere.

Veselības ministrs pauž nožēlu par premjera publiski pausto neuzticēšanos Latvijas un starptautiskajām zāļu drošuma institūcijām un speciālistiem, piebilda Bindere.

Piektdien IVP lems par vakcīnas pret Covid-19 trešās devas rekomendēšanu cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, savukārt Kariņš domā, ka drīzumā Latvija nonāks arī pie tā, ka potes papildu devu pēc noteikta skaita mēnešu varēs saņemt ikviens vakcinēšanās pamata kursu izgājušais iedzīvotājs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais