Latvijā ar vēl nebijušu vērienu atzīmēs Pasaules Olu dienu

FOTO: Pixabay

Ik gadu oktobra otrajā piektdienā visā pasaulē atzīmē Pasaules Olu dienu, izceļot olas izcilo daudzpusību un priekšrocības cilvēkiem katrā dzīves posmā. Šogad, 8. oktobrī, Pasaules Olu dienas svētki tiks svinēti jau 25. reizi un arī Latvijā ar aktivitātēm visai ģimenei šie svētki tiks atzīmēti ar vēl nebijušu vērienu.

Par Pasaules Olu dienu

Pasaules Olu dienas tradīcija aizsākās Vīnē 1996. gadā, kad tika nolemts svinēt olu spēku katru gadu oktobra otrajā piektdienā. Kopš tā laika olu fani visā pasaulē ir izdomājuši jaunus radošus veidus, kā godināt šo neticamo barības vielu spēkstaciju, svinot olu mūzikas festivālus, uzstādot dažādus pasaules rekordus, kā arī organizējot olu lobīšanas un slavenību gatavošanas sacensības.

Dabas ideālais komplekts

Kā šā gada galveno vadmotīvu Starptautiskā olu komisija ir noteikusi rūpes par apkārtējo vidi un izcēlusi, ka ola ir “dabas ideālais komplekts”, atzīmējot olas izcilo daudzpusību un daudzās priekšrocības, kas pieejamas cilvēkiem jebkurā vecumā un dzīves posmā. Ola ir viens no barības vielām visbagātākajiem dabiskajiem pārtikas avotiem uz planētas, un to perfektā komplekta spēks ir nepārspējams – smadzeņu darbības uzlabošana, fiziskā spēka atbalstīšana, bērna augšanas veicināšana.

Īpaši Pasaules Olu dienas ietvaros šogad atzīmē faktu, ka līdztekus daudzajiem uztura ieguvumiem ola ir arī zemas ietekmes olbaltumvielu avots saskaņā ar Pasaules resursu institūta (WRI) olbaltumvielu rezultātu karti. Tas ir pateicoties palielinātai efektivitātei un ievērojamam produktivitātes pieaugumam, kas pēdējos gados ir sasniegts saimniecībās un olu piegādes ķēdē, tādēļ olām ir viszemākais ekoloģiskās pēdas nospiedums no parastajiem dzīvnieku olbaltumvielu avotiem, un tās ir salīdzināmas ar dažiem augu izcelsmes pārtikas produktiem. Pasaules resursu institūta un partneru pētījumi liecina, ka olas ietilpst zemas ietekmes kategorijā attiecībā uz siltumnīcefekta gāzu emisijām uz gramu proteīna – olu ražošanai ir gandrīz tāda pati ietekme uz vidi kā sojas pupu, rīsu vai riekstu ražošanai.

Pasaules Olu dienas ceļojošais street food restorāns atgriezīsies arī šogad, 8. un 9. oktobrī Rīgas un Iecavas iedzīvotājiem un viesiem, piedāvājot bez maksas nobaudīt svaigi pagatavotus olu ēdienus.

Pasaules Olu dienas ceļojošā street food restorāna pieturas vietas:

Piektdien, 8. oktobrī

08:30 – 10:00 – VEF kultūras pils

10:30 – 12:00 – Kaļķu un Vaļņu ielu krustojums

12:30 – 14:00 – LU Akadēmiskais centrs

14:30 – 16:00 – Mūkusalas Biznesa centrs

16:30 – 18:00 – Āgenskalna tirgus

Sestdien, 9. oktobrī

10:00 – 12:00 – Iecavā (E.Virzas ielā, stāvlaukumā blakus tirgus laukumam un Iecavas autoostai)

14:00 – 16:00 – Esplanādē

Savukārt centrālais šā gada notikums ir dējējvistu un dēto olu izstāde Esplanādes parkā, kas priecēs garāmgājējus 9. oktobrī un tapusi sadarbībā ar Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrību “Trusis un citi”. Izstādē apmeklētāji varēs aplūkot 30 dažādu mājputnu šķirnes un to olas. Izstādē būs skatāmas arī cukurvistiņas, kas tiek dēvētas par Latvijas nacionālo dārgumu, jo ir viena no senākajām pašmāju vistu šķirnēm, kas pēdējo 80 gadu laikā tikusi sajaukta ar citām un bija gandrīz izzudusi. Šobrīd selekcionāri aktīvi cīnās par šīs vistu šķirnes atjaunošanu. Papildus izstādes apmeklētāji Rīgas centrā varēs ieraudzīt Kūrlandes zosis, kā arī bronzas un lavandas krāsas tītarus.

Uz augšu
Back