Publiskā sektora darbiniekiem noteikta obligāta vakcinācija

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis FOTO: Evija Trifanova/LETA

Ministru kabinets piektdien, apstiprinot rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, noteica prasību obligāti vakcinēties visiem publiskā sektora darbiniekiem.

Pildīt darba pienākumus tikai vakcinējušās vai Covid-19 pārslimojušas personas drīkstēs, sākot no 15.novembra.

Pēc Ministru kabineta sēdes Valsts kancelejas direktors un Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis norādīja, ka pieņemtā prasība attieksies arī uz valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās strādājošiem darbiniekiem.

Lai dotu iespēju darba devējiem un darbiniekam sagatavoties, rīkojums paredz pārejas periodu visu darbinieku, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāti testēšanai - darbiniekiem, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts no 13.oktobra darba pienākumus varēs veikt tikai, ja ir negatīvs Covid-19 tests. Līdz 18.oktobrim šo testu var nodrošināt darba vietā, izmantojot ātros Covid-19 antigēna testus, savukārt pēc 18.oktobra darba pienākumus klātienē varēs veikt tikai ar sadarbspējīgu sertifikātu.

Tāpat jebkuram darba devējam uzdota prasība izvērtēt nepieciešamību noteikt vakcinēšanos pret Covid-19 jebkuram darbiniekam. Gadījumā, ja darba devējs uzskatīs, ka algotnim vakcinācijas fakts ir nepieciešams, lai turpinātu pildīt turpmākus amata pienākumus, un darbinieks no vakcinācijas pret Covid-19 atteiksies, darba devējs varēs veikt atlaišanu.

Vienlaikus apstiprinātais regulējums paredz visiem, kam tas iespējams, turpmāk darba procesu nodrošināt attālinātā režīmā. Ja darba specifika tomēr neļauj darba pienākumus pildīt attālināti, darba devējiem jānodrošina, ka darbinieki, kas nav pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši, darba vietā telpās klātienē atrodas tikai ar Covid-19 testēšanas sertifikātu vai darba devēja veiktu antigēna testu, kas nav vecāki par 72 stundām.

Ir iespējami atsevišķi izņēmumi, kad darbinieks savā darba vietā var atrasties bez sadarbspējīga sertifikāta, proti darbinieki, kas savus darba pienākumus veic, nesaskaroties ar citiem darbiniekiem, apmeklētājiem vai pakalpojuma saņēmējiem, piemēram, kurinātājs, telpu uzkopējs, apsargs, auto šoferis, un citi darbinieki, kas strādā atsevišķā noslēgtā telpā vai ārā.

Rīkojums paredz arī to, ka darbiniekiem, kas nodarbināti sabiedrībai kritiski svarīgās nozarēs - izglītības iestāžu darbinieki, ārstniecības personas, drošības un glābšanas dienestu darbinieki un ieslodzījuma vietu darbinieki darbinieki- un kas sākuši vakcinācijas procesu, bet nav to pabeiguši, Covid-19 testi tiek nodrošināti valsts apmaksātas rutīnas skrīninga testēšanas ietvaros.

Reizē pieņemtais regulējums paredz arī vienu izņēmumu - Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandierim, ņemot vērā militārā dienesta uzdevumu specifiku valsts aizsardzības nodrošināšanā, ir tiesības par obligātu prasību profesionālā dienesta pildīšanai NBS noteikt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esību.

Kā ziņots, valstī no pirmdienas, 11.oktobra, uz trim mēnešiem izsludinās ārkārtējo situāciju.

Video no MK ārkārtas sēdes preses konferences.

Uz augšu
Back