Aptauja: 70% iedzīvotāju rokas mazgā nepietiekami ilgi

FOTO: shutterstock.com

17% Latvijas iedzīvotāju rokas mazgā vismaz 20 sekundes, kas ir Pasaules Veselības organizācijas un ekspertu ieteiktais roku mazgāšanas ilgums, bet 70% cilvēku parasti rokas mazgā nepietiekami ilgi, secināts "Benu aptiekas" veselības monitoringa dati, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 90% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, bet pēc tualetes apmeklēšanas mājās to vienmēr izdara tikai divas trešdaļas jeb 68%.

Pirms ēdiena pagatavošanas rokas vienmēr nomazgā 68%, pēc mājokļa tīrīšanas - 61%, pirms ēšanas sabiedriskā vietā - 48%, pirms ēšanas mājās - 39%, pēc saskares ar mājdzīvniekiem - 31%, bet pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas rokas vienmēr nomazgā tikai 22%.

Kopumā rokas centīgāk mazgā sievietes. Piemēram, pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 95% sieviešu un 85% vīriešu, pēc tualetes apmeklēšanas mājās - 74% sieviešu un 62% vīriešu, pirms ēdiena gatavošanas - 76% sieviešu un 59% vīriešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem - 70% sieviešu un 52% vīriešu, pirms ēšanas sabiedriskās vietās - 53% sieviešu un 44% vīriešu, pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas - 28% sieviešu un 16% vīriešu.

Pēc ģimenē lietotās sarunvalodas secināms, ka par roku mazgāšanu vairāk piedomā krievvalodīgie, jo latviešu vidū rokas parasti vismaz 20 sekundes mazgā 15% aptaujāto, bet krievvalodīgajiem šis rādītājs ir 22%.

Pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 93% krievvalodīgo un 88% latviešu, pēc tualetes apmeklēšanas mājās - 75% krievvalodīgo un 64% latviešu, pirms ēdiena gatavošanas - 73% krievvalodīgo un 65% latviešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem - 70% krievvalodīgo un 56% latviešu, pirms ēšanas sabiedriskās vietās - 63% krievvalodīgo un 40% latviešu, pirms ēšanas mājās - 50% krievvalodīgo un 33% latviešu, pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas - 32% krievvalodīgo un 17% latviešu.

Katru gadu 15.oktobrī tiek atzīmēta Pasaules roku mazgāšanas diena, aicinot iedzīvotājus rūpēties par roku pareizu higiēnu.

"Benu aptiekas" veselības monitorings veikts aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Uz augšu
Back