P, 25.09.2023.

Pasažieru pārvadātāji brīdina par reģionālo reisu pārtraukšanu finansējuma dēļ

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija (LPPA) aicina Ministru kabinetu nekavējoties lemt par papildu 14 miljonu eiro piešķiršanu sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai ar autobusiem, lai netiktu pārtraukta pakalpojumu sniegšana reģionālās nozīmes maršrutu tīklā.

Asociācijas prezidents Ivo Ošenieks aģentūru LETA informēja, ka oktobrī pārvadātāji, kas sniedz sabiedriskā transporta pakalpojumus reģionālās nozīmes maršrutos, no pasūtītāja - valsts SIA "Autotransporta direkcija" (ATD) - nav saņēmuši kārtējā avansa maksājumus.

Ar pārvadātājiem noslēgtie līgumi un Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka avansa maksājumam ir jābūt 95% apmērā no pārvadātāju zaudējumiem, taču ATD, kas ir līgumslēdzējs no valsts puses, pēc Ošenieka teiktā, ilgstoši ignorē normatīvos aktus un virza Sabiedriskā transporta padomei uz apstiprināšanu neatbilstošus finanšu līdzekļus avansa norēķiniem.

Tādēļ asociācija aicina valdību nekavējoties lemt par papildu līdzekļu piešķiršanu sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai ar autobusiem, bet Satiksmes ministriju izvērtēt ATD vadības spēju efektīvi vadīt nozari.

Ja pārvadātāji līdz kārtējā avansa izmaksas datumam 10.novembrī nesaņems samaksu par iepriekšējos mēnešos paveikto pilnā apmērā un novembra avansa maksājumu 95% apmērā no zaudējumiem, tad pārvadātāji būšot spiesti pārtraukt pakalpojumu sniegšanu vai nodrošināt tos tikai uzņēmumiem pieejamā finansējuma apjomā.

Savukārt ATD aģentūrai LETA skaidroja, ka, ņemot vērā ierobežojumus Covid-19 izplatības mazināšanai, pasažieru skaita kritumu un iedzīvotāju pārvietošanās paradumu maiņu, sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai un nepārtrauktībai piešķirtais valsts budžeta finansējums 2021.gadam nav pietiekams.

Turklāt ATD jau septembra sākumā iesniegusi Satiksmes ministrijai informatīvā ziņojuma projektu par papildu finansējuma nepieciešamību 2021.gada otrajam pusgadam. Ņemot vērā mainīgo situāciju un pieņemtos lēmumus saistībā ar Covid-19 apkarošanu, oktobra sākumā nepieciešamā finansējuma apmērs tika precizēts - lai segtu autobusu un vilciena pārvadātājiem radušos zaudējumus šā gada otrajā pusgadā, nepieciešami papildu vairāk nekā 23 miljoni eiro.

ATD norāda, ka vienmēr laikus ievāc un apkopo visu informāciju par situāciju nozarē, kā arī informē gan Satiksmes ministriju, gan Sabiedriskā transporta padomi gadījumos, ja zaudējumu segšanai ir nepieciešams papildu finansējums, kā tas bija arī šajā situācijā.

Ņemot vērā, ka Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija piedalās katrā Sabiedriskā transporta padomes sēdē, asociācija ir informēta par visām darbībām, ko direkcijas no savas puses līdz šim ir veikusi. Kā norādīja ATD, patlaban direkcijas rīcībā nav informācijas par to, kad jautājums par papildu finansējuma piešķiršanu tiks skatīts valdībā.

Tikmēr Satiksmes ministrijā aģentūrai LETA skaidroja, ka zaudējumi sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem tiek kompensēti, pamatojoties uz Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu un saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Kārtība, kādā nosaka un kompensē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus un izdevumus un nosaka sabiedriskā transporta pakalpojuma tarifu”.

Pēc ministrijā vēstītā, praktiski tas nozīmē, ka pārvadātājiem tiek segti izdevumi, kas pārsniedz ieņēmumus par pakalpojumu sniegšanu.

Vienlaikus ministrijā atzina, ka pandēmijas laikā papildu noteiktie drošības pasākumi – ietilpības ierobežojumi un ievērojami mazāks pārvadāto pasažieru skaits rezultējās ar attiecīgi mazākiem ieņēmumiem par biļetēm, pārvadātājiem radot papildu zaudējumus.

"Šī gada otrajā pusē, neskatoties uz veiktajiem optimizācijas pasākumiem, pasažieru skaits un ieņēmumu apjoms nav bijis saskaņā ar iepriekš prognozēto un attiecīgi sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem paredzētais valsts budžeta finansējums 2021.gadam ir nepietiekams," komentēja ministrijā.

Tajā arī norādīja - ja Satiksmes ministrijas valsts budžeta programmā “Sabiedriskais transports” nepietiek līdzekļu, lai pilnībā kompensētu zaudējumus un izdevumus par nepieciešamo reģionālās nozīmes maršrutu tīkla apjomu, finansējuma apmēru un finansējuma avotu lemj Ministru kabinets.

Satiksmes ministrija sadarbībā ar ATD ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu ar lūgumu valdībai piešķirt papildu finansējumu 23,39 miljonu eiro apmērā sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai 2021.gadā no Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas nosūtīts Finanšu ministrijai atzinuma sniegšanai.

Tāpat ministrijā uzsvēra, ka līdz šim reģionālajiem pārvadātājiem ir kompensēti visi izdevumi, kas saistīti ar pakalpojumu sniegšanu. Arī šoreiz, Satiksmes ministrija ir rosinājusi papildu līdzekļu piešķiršanu un pārvadātājiem tiks kompensēti zaudējumi.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais