Simptomu gadījumā koronavīrusa testu varēs veikt arī bez ārsta nosūtījuma

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Horth Rasu/Shutterstock.com

Ņemot vērā straujo Covid-19 izplatību, turpmāk iedzīvotāji ar saslimšanas simptomiem Covid-19 analīzes varēs veikt bez ārsta nosūtījuma, informēja Veselības ministrijā (VM).

Šāda kārtība paredzēta, lai nodrošinātu iespēju laikus pieteikties analīžu veikšanai un lai atslogotu ģimenes ārstu darbu, izrakstot nosūtījumus.

Ja cilvēkam ir parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.), iepriekš piesakoties, Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma sev tuvākajā analīžu nodošanas vietā.

Pieteikties Covid-19 testam var arī pa tālruni. Tālrunis centralizētam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai ir 8303, taču vienlaikus var zvanīt arī uz konkrētā pakalpojuma nodrošinātāja tālruni. "Centrālās laboratorijas" gadījumā jāzvana uz tālruni 8330, "E. Gulbja laboratorijas" gadījumā - 67801112, "MFD Laboratorijas" - 8313, "NMS Laboratorijas" - 67144015, valsts zinātniskā institūta "BIOR" - 28369560 un "BIOCON" laboratorijas - 20006062.

Pieteikties var arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas tīmekļvietnē vai konkrēto laboratoriju mājaslapās.

VM skaidro, ka līdz ar saslimstības straujo izplatību pieaug arī pieprasījums pēc testēšanās pakalpojuma. Šobrīd, lai nodotu Covid-19 analīzes, vidējais gaidīšanas ilgums ir no divām līdz četrām dienām. Ilgāks gaidīšanas laiks ir Rīgā - līdz pat četrām dienām. Palielinājies arī zvana gaidīšanas laiks līdz piecām minūtēm, atsevišķos gadījumos līdz pat 20 minūtēm, kas skaidrojams ar ievērojami pieaugošo zvanītāju skaitu.

Lielākās laboratorijas stundā vidēji saņemot ap 800 līdz 900 iedzīvotāju zvaniem. VM ikvienu aicina būt saprotošam un pacietīgam.

Ja ir saslimšanas simptomi un līdz Covid-19 testēšanai ir jāgaida, VM aicina palikt mājās un ierobežot kontaktus ar citiem, neiet uz sabiedriskām vietām, neapmeklēt pasākumus. Ja iespējams, uz testu jādodas ar personīgo auto un jālieto sejas maska. Ja nepieciešama darbnespējas lapa vai Covid-19 tests bijis pozitīvs, tad ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Pozitīva testa gadījumā arī jāievēro stingra izolācija un jāseko līdzi savam veselības stāvoklim. Vairāk par rīcību, saslimstot ar Covid-19, informācija pieejama Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.

Ja ārsts noteicis ārstēšanos mājās, tad rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim. Savukārt ja veselības stāvoklis strauji pasliktinās - ķermeņa temperatūra pārsniedz 41 grādu, nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113, informējot, ka esat inficēts ar Covid-19. Cilvēki, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā ar inficēto, ir kontaktpersonas. Plašāka informācija par kontaktpersonas statusu un rīcību pieejama SPKC mājas lapā.

Straujā jaunatklāto Covid-19 gadījumu pieauguma dēļ šobrīd ievērojami pagarinājies laiks, kad SPKC epidemiologi var sazināties ar Covid-19 pacientiem. Ar mērķi papildus informēt cilvēkus par rīcību un rekomendācijām inficēšanās gadījumā, ar 15.oktobri SPKC sāka īsziņu izsūtīšanu (no tālruņa numura 29188770) Covid-19 inficētajiem iedzīvotājiem, par kuriem informāciju saņem no laboratorijām.

Īsziņas saņems tie cilvēki, kuru tālruņa numuri būs norādīti laboratorijas sniegtajā informācijā. Par Covid-19 pozitīvo rezultātu joprojām varēs pārliecināties e-veselības portālā, laboratorijas sniegtajā informācijā vai jautājot ģimenes ārstam.

Iedzīvotāji ar pozitīvu Covid-19 testu un kontaktpersonas nepieciešamības gadījumā var saņemt arī ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus konkrētās ārstniecības iestādēs. Pakalpojumi pieejami tiem, kuru veselības stāvoklis nepieļauj gaidīt pakalpojumu saņemšanu pēc atveseļošanās, kā arī Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai. Lai saņemtu ambulatoro pakalpojumu, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, izņemot gadījumus, ja nepieciešama tiešās pieejamības speciālista konsultācija. Plašāk informācija par pakalpojumu saņemšanu un nosacījumiem, kas jāievēro pirms pakalpojuma saņemšanas Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.

Jau ziņots, ka no 2021.gada 1.jūlija darbnespējas lapa Covid-19 inficētajiem un kontaktpersonām tiek izsniegta - pieaugušajiem darbnespējas gadījumā par pirmajām 10 dienām A lapa, slima bērna kopšanas gadījumā B lapa no pirmās dienas. Gan A, gan B slimības lapa tiek apmaksāta vispārējā kārtībā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu