Sācies klepus? Simptomi, kam nopietni jāpievērš uzmanība!

FOTO: shutterstock.com

Simptoms, kas dzīves laikā mūs skar visai bieži, ir klepus. Tas var traucēt naktsmieru, radīt sāpes krūtīs un pa dienu radīt grūtības pat sarunāties, jo atkal jāklepo. Tāpat arī klepus var būt ne vien traucējošs pašam slimniekam, bet arī kaitinošs apkārtējiem. Kā atšķirt klepus dažādos veidus un to simptomus, kuriem jāpievērš uzmanība?

Sauss klepus

Sausu un kairinošu klepu bez krēpām visbiežāk novēro saaukstēšanās sākuma stadijā. Tas rada palielinātu slodzi balss saitēm un kaklam, kas parasti ir arī iekaisis, kā arī tam pievienojas galvassāpes un pat paaugstināts asinsspiediens. Sauss klepus ārstēšanas gaitā var kļūt par mitru klepu vai arī pasliktināt esošo situāciju un radīt balss aizsmakumu vai pat pāriet balss zudumā.

Svarīgi pievērst uzmanību arī tam, vai gadījumā sausu klepu nerada kāda alerģiska reakcija.

4

Piemēram, pret ziedputekšņiem vai mājdzīvniekiem dienas laikā vai naktīs - pret mājas putekļu ērcītēm.

Farmaceite Zane Melberg norāda, ka sausa klepus gadījumā svarīgi lielot daudz šķidruma, kā arī ārstniecības augus vai ēteriskās eļļas, kas veicinātu atkrēpošanos. Piemēram, gan antibakteriālas, gan krēpu veidošanos veicinošas īpašības ir deviņvīru spēka, liepziedu, piparmētru, priežu pumpuru, lakricas saknes vai līdzīgu augu ekstraktiem.

Sausa klepus gadījumā ieteicamas arī inhalācijas. Lai tās veiktu, nepieciešama viena ēdamkarote sasmalcināta eikalipta lapu, viena ēdamkarote kliņģerīšu ziedu un viena ēdamkarote lakricas saknes, kas jāaplej ar glāzi karsta ūdens. Uzlējumam ļauj ievilkties no piecām līdz desmit minūtēm, tad garaiņus ieelpo. "Euroaptiekas" farmaceite norāda, ka inhalāciju nedrīkst veikt maziem bērniem, savukārt pieaugušie to nedrīkst veikt, ja  temperatūra ir ļoti augsta. Farmaceite norāda, ka šobrīd aptiekās pieejami dažādi inhalatori, kas ir droši lietošanā elpošanas ceļu slimības simptomu mazināšanai. Tie palīdz uzņemt medikamentus un mitrināt elpceļus, tvaikā pārvēršot medikamentus un šķidrumus. Tie ir arī īpaši klusi un viegli, tāpēc inhalāciju iespējams veikt, arī bērnam guļot.

Mitrs klepus

Parasti mitrs klepus seko pēc sausa klepus, kad ārstēšanās vai organisma imūnsistēmas darbības rezultātā sāk parādīties gļotas jeb krēpas. Tās var rasties leikocītu darbības rezultātā - tie cīnās ar infekciju, tāpēc klepus kļūst mīksts un mitrs. Sasniedzot šo posmu, būtiski ir attīrīt elpceļus, tādēļ klepu nav ieteicams nomākt. Šādā gadījumā farmaceite rekomendē lietot daudz šķidruma, kā arī zāļu tējas, kas palīdzēs krēpas šķidrināt un veicināt to izdalīšanos, kā arī paplašinās bronhus, kas veicinās atkrēpošanos.

Farmaceite skaidro, ka vairākumā mitra klepus gadījumu ir nepieciešama papildu atkrēpošanu vai atklepošanu veicinošu līdzekļu - sīrupu vai tablešu lietošana. Ja krēpas ir biezas, tad palīdz krēpu šķidrinošie līdzekļi, tās sašķaidot, palīdzot vieglāk atklepot. Savukārt, ja ir pilnas plaušas un atklepošana nenotiek aktīvi, ir speciāli līdzekļi, kas to veicina.

Savukārt, ja klepus ilgst vairāk nekā trīs dienas un nejūtam uzlabojumu un, pat lietojot preparātus, kļūst tikai sliktāk, ieteicams konsultēties ar ārstu par tālāko ārstēšanu.

4

Akūts un hronisks klepus

Ja klepus ilgst līdz četrām nedēļām, tad tas ir uzskatāms par akūtu. Ja, turpinot ārstēšanu, ārsta uzraudzībā klepus nemitējas astoņu nedēļu laikā, tad to jau uzskata par hronisku un ir jāmeklē cēloņi.

Farmaceite skaidro, ka pirmsskolas vecuma bērniem biežākie hroniska klepus ierosinātāji ir bakteriāls bronhīts, astma vai aizdegunes tecēšana. Tomēr klepus cēloņu spektrs ir visai plašs, tāpēc nepieciešami rūpīgi izmeklējumi speciālista uzraudzībā.

Par hronisku klepu var tikt uzskatīts arī "smēķētāja klepus". Ir cilvēki, kuri var smēķēt ilgstoši un nepiedzīvot "smēķētāju klepu", savukārt citus tas var sākt mocīt jau neilgi pēc smēķēšanas sākšanas, parādoties regulārām klepus lēkmēm.

4

Hronisks klepus var būt arī ļoti bīstamu saslimšanu, piemēram, plaušu tuberkulozes un plaušu vēža, simptoms, tāpēc farmaceite norāda, ka ir ļoti būtiski ilgstoša klepus gadījumā vērsties pie ārsta, lai veiktu nepieciešamās veselības pārbaudes un noskaidrotu patiesos klepus cēloņus.

Neatstāj klepu bez ievērības

Klepus uzdevums ir attīrīt bronhus no dažādiem kairinātājiem - gan tiem, kas tajos iekļuvuši no ārpuses (putekļi, ziedputekšņi, pārtikas daļiņas), gan tiem, kas radušies organismā. Lai arī klepus ir visai bieži novērojams, atrast tā cēloni ne vienmēr ir viegli. Lai piemeklētu atbilstošus preparātus klepus ārstēšanai, nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai noskaidrotu, kāda veida klepus ir, un lai piemeklētu nepieciešamos līdzekļus tā pareizai ārstēšanai. Savukārt, ja līdzekļus pērkam citam cilvēkam vai bērnam, pirms tam jānoskaidro, kāds klepus viņu moka.

Farmaceite aicina neatstāt klepu bez ievērības, jo tas var būt nopietns slimības simptoms, kas var pāriet pat akūtā un hroniskā formā, ievērojami samazinot dzīves kvalitāti.

4

Piemēram, klepojot saspringst krūškurvja, plecu un skausta muskuļi, tāpēc klepus dēļ nereti var sākt sāpēt visa muskulatūra gluži kā pēc trenažieru zāles apmeklējuma.

Savukārt, ja klepus nerimstas jau vairākas dienas, kā arī ir paaugstināta temperatūra un, iespējams, arī citi saaukstēšanās simptomi, nepieciešams konsultēties ar ārstu par tālāko ārstēšanu un iespējamu pārbaužu veikšanu uz Covid-19.

Uz augšu
Back