S, 28.01.2023.

No nākamās nedēļas skolās sāks Covid-19 ātro antigēna paštestu izmatošanu

LETA
No nākamās nedēļas skolās sāks Covid-19 ātro antigēna paštestu izmatošanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Schutterstock.com

Lai uzlabotu epidemioloģisko drošību izglītības procesā klātienē, no nākamās nedēļas skolās tiks sākta Covid-19 ātro antigēna paštestu izmantošana, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Plānots, ka izglītības iestādēs šos testus ieviesīs pakāpeniski. Kā aģentūrai LETA skaidroja IZM pārstāvis Jānis Aizpors, laboratorijas paštestu piegādi skolām sāks veikt no 15.novembra, un paredzēts, ka daļai no skolēniem pirmais paštests būs jāveic 17.novembrī.

Savukārt laboratoriskais Covid-19 skrīninga tests nākamnedēļ notiks pēc esošā grafika, bet to neveiks vakcinētajiem un pārslimojušajiem.

Kā informē Veselības ministrija (VM), lai izvērtētu iespēju pakāpeniski pilnībā pāriet uz paštestu izmantošanu skolās, sākotnēji plānots izmantot abas testēšanas metodes - reizi nedēļā veicot jau ierasto laboratorisko skrīninga testu un izmantojot paštestus. Kā skaidro VM un IZM, paštestus ir ērtāk lietot, tie ļauj daudz ātrāk uzzināt rezultātu un to veikšanai nav jādodas uz laboratoriju.

Pozitīva paštesta gadījumā, tāpat kā līdz šim laboratoriskā skrīninga testēšanā, būs jāveic apstiprinošs tests laboratorijā, norāda IZM.

Paštestu izmantošana ir ērta, vienkārša un viegli veicama arī bērniem, un rezultāts pieejams 15 līdz 20 minūšu laikā, skaidro ministrijā. Speciālo skolu audzēkņiem rutīnas laboratoriskā skrīninga kārtība pašlaik netiks mainīta. Paštestus izglītības iestādēm nodrošinās tās laboratorijas, kas jau ir iesaistītas skolēnu laboratoriskā skrīninga testa nodrošināšanā.

Laboratorijas piegādās paštestus šai un nākamai nedēļai, skaidro ministrijā.

No 1.klases līdz 3.klasei 21.novembrī tiks saņem viens testa komplektu testēšanai mājās. No 4.klases līdz 12.klasei skolēni saņems divus komplektus testēšanai mājās 17.novembrī vai 18.novembrī, un pirms atgriešanās skolā - 21.novembrī.

IZM akcentē, ka paštestus veiks arī vakcinētie un pārslimojušie (ja kopš inficēšanās ar Covid-19 pagājis vairāk par sešām nedēļām), gan nevakcinētie skolēni.

Ministrijā arī norāda, ka skolas, kurām pēc grafika laboratoriskā testēšana paredzēta ceturtdienā un piektdienā, laboratorijas skrīnings 18.novembrī un 19. novembrī nenotiks. Skolēni paštestus veiks mājās - no 1. līdz 3.klašu skolēni 21.novembrī un 4. līdz 12.klašu skolēni veiks vienu paštestu 17.novembrī un otru 21.novembrī.

Tajās pašvaldībās, kurās 15., 16.novembrī un 17.novembrī mācības klātienē nenotiks, skolēni nesaņems paštestu komplektus. Viņiem paštests būs jāveic 22.novembra rītā pirms mācību sākšanās.

No 22.novembra līdz 26.novembrim laboratoriskais skrīninga tests notiks pēc esošā grafika (to neveiks vakcinētajiem un pārslimojušajiem). Testa rezultāti būs derīgi arī interešu izglītības apmeklēšanai.

No 1.-3.klasēm paredzēts viens laboratoriskais skrīninga tests un viens paštests mājās un 4.-12.klasēm viens laboratoriskais skrīninga tests viens paštests skolā. Paštestus veiks gan vakcinētie, gan nevakcinētie bērni, gan pārslimojušie (ja kopš inficēšanās ar Covid-19 pagājis vairāk par sešiem nedēļām).

Ja 22.novembrī skolā veiktajam paštestam būs pozitīvs rezultāts, tad mājas karantīnu ievēros tikai skolēns, kuram ir pozitīvais testa rezultāts. Pārējie klases biedri turpinās mācības klātienē, ja testēšana ir notikusi epidemioloģiski drošos apstākļos - individuāli un neatrodoties vienā telpā ar citiem ilgāk par 15 minūtēm.

Pedagogiem un darbiniekiem novembrī paštesti netiks veikti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu