S, 28.01.2023.

Migrantu savaldīšanai uz valsts robežas varētu izmantot Latvijā vienīgo ūdensmetēju

TVNET/LETA
Migrantu savaldīšanai uz valsts robežas varētu izmantot Latvijā vienīgo ūdensmetēju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 30
Polijas likumsargi ar ūdensmetēju vēršas pret migrantiem, kuri mēģina šķērsot Baltkrievijas un Polijas robežu Bruzgi-Kuzņicas kontrolpunktā Grodņas apgabalā,
Polijas likumsargi ar ūdensmetēju vēršas pret migrantiem, kuri mēģina šķērsot Baltkrievijas un Polijas robežu Bruzgi-Kuzņicas kontrolpunktā Grodņas apgabalā, Foto: AFP/SCANPIX

Atkarībā no situācijas Latvijas varasiestādes uz Latvijas-Baltkrievijas robežas iespējamā migrantu pūļa savaldīšanā var izmantot arī valstī vienīgo ūdensmetēju.

Latvijā vienīgais ūdensmetējs ir Valsts policijai. Šī dienesta pārstāve Līna Kaļķe nekomentēja, vai, pasliktinoties situācijai uz robežas policija varētu izmantot šo pūļa savaldīšanas līdzekli. "Policija patlaban sniedz atbalstu, kā arī ir gatava turpmāk sniegt atbalstu robežsardzei. Bet plašākus komentārus nesniegsim par to," norādīja Kaļķe.

Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts pagājušajā nedēļā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atklāja, ka

robežsardze migrantu savaldīšanai uz robežas ar Baltkrieviju nepieciešamības gadījumā ir gatava izmantot arī pūļa savaldīšanas līdzekļus, tai skaitā vairogus un citus speclīdzekļus.

Tagad robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone apliecināja, ka atkarībā no situācijas arī var tikt izmantots ūdensmetējs.

Patlaban gan nekādi migrantu pūļi Latvijas-Baltkrievijas robežas tuvumā nav konstatēti. Vien katru dienu robežsardze novērš vidēji 10 līdz 20 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot robežu.

Jau rakstīts, ka jau kopš augusta Latvijas-Baltkrievijas robežas sargāšanā palīgā Valsts robežsardzei un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem devušies Valsts policijas Speciālo uzdevumu bataljona darbinieki. Tieši šī vienība ir specializējusies kārtības nodrošināšanā masu nekārtību laikā. Tāpat bataljona ekipējumā ir vairogi, ķiveres, aizsargapģērbs un specializētie ieroči.

Arhīvs liecina, ka minētais ūdensmetējs policijai tika iegādāts 2003.gadā par 230 000 latiem (327 260 eiro). Pirms vairākiem gadiem VP attīstības koncepcijā bija ierakstīts, ka 2015.gadā par aptuveni 314 000 eiro plānots iegādāties vēl vienu mazgabarīta ūdensmetēju pūļa savaldīšanai, taču šis pirkums palika tikai ieceres līmenī.

Jau 2014.gadā VP Sabiedrisko attiecību nodaļā skaidroja, ka jauns ūdensmetējs nepieciešams, jo pašreizējais ir novecojis.

Pašreizējais ūdensmetējs pārsvarā izmantots tikai mācībās. Reālā krīzes situācijā iekārta izmantota, piemēram, 2007.gadā, kad Latvija to aizdeva Igaunijas kolēģiem tā dēvēto Aļošas nemieru likvidēšanai Tallinā.

Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros aizvadīto mēnešu gaitā notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā no Baltkrievijas iesūtīt tūkstošiem nelegālo imigrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi ieradušies Baltkrievijā no Irākas.

Savukārt kopš 8.novembra notiek masveidīgi migrantu mēģinājumi no Baltkrievijas puses vardarbīgi ielauzties Polijas teritorijā. Polijas varasiestāžu izplatītie video liecina, ka Polijas drošības spēki izmantojuši ūdensmetējus, lai apturētu migrantus, kuri apmētājuši poļu likumsargus ar akmeņiem un mēģinājuši pārraut žogu uz robežas ar Baltkrieviju.

Eiropas Savienība apsūdzējusi Minskas režīmu centienos tādējādi atriebties par atbalsta sniegšanu baltkrievu opozīcijai un par sankcijām, kas vērstas pret Baltkrieviju, reaģējot uz pagājušā gada protestu vardarbīgo apslāpēšanu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu