Kristieši aizdedz pirmo svecīti adventes vainagā!
Pirmās adventes pasākumi

FOTO: shutterstock.com

Romas katoļu kalendārs liecina, ka šodien, 28. novembrī, ir Pirmā advente. Tādēļ TVNET lasītājiem atgādināsim, kas īsti ir šis laiks un ko simbolizē četras sveces adventes vainagā.

Advente tulkojumā no latīņu valodas nozīmē 'atnākšana'. Baznīcas tradīcijā pirms lielākajiem svētkiem — Kristus dzimšanas un augšāmcelšanās no nāves — ticis ievērots īpašs sagatavošanās laiks. Katrai adventes svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, tādējādi svētot laiku līdz Ziemassvētku svinēšanai.

Advente ir četru nedēļu periods, kas sākas svētā Andreja svētkiem tuvākajā svētdienā, kas šogad ir 29.novembris, un ilgst līdz 19.decembra vakaram.

Tradicionāli Adventes laikā katru svētdienu tiek aizdedzināts pa vienai svecītei Adventes vainagā.

Aplis, ko veido vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību, vienlaikus tā gredzena formai simbolizējot uzticību Dievam un viņa apsolījumiem.

Adventes vainaga dekorēšanai var izmantot sarkanas vai violetas lentes. Sarkanā krāsa simbolizē Jēzus mīlestību uz cilvēkiem, violetā - grēku nožēlu un atgriešanos līdz Kristus otrreizējai atnākšanai.

Adventes pirmajā svētdienā sākas jaunais Baznīcas liturģiskais gads, kas tradicionāli noslēdzas ar Mūžības svētdienu. Šāda kārtība veidojusies no izpratnes, ka cilvēka ticības dzīve sākas līdz ar sastapšanos ar Kristu. Kristus ir Dievs, kurš kā bērns ienāk cilvēka dzīvē, pieaug, atstāj savu mācību, mirst pie krusta, Lieldienās augšāmceļas un vada cilvēku uz sastapšanos ar Dievu pēc laicīgās dzīves.

Mūsdienās Adventes svētdienās bieži tiek lietots šāds tematisks iedalījums:

1. svētdiena — Dieva solījums par pasaules Pestītāju Ēdenes dārzā;

2. svētdiena — praviešu solījumi Vecajā Derībā par pasaules Pestītāja nākšanu;

3. svētdiena — Jāņa Kristītāja norādījumi par Pestītāju tautas vidū;

4. svētdiena — Kristus norādījumi par Viņa otro atnākšanu Lielajā Tiesas dienā.

Taču pats galvenais šajā apcerīgajā gaidīšanas laikā — nepazaudēt sākotnējo Adventes ideju, izprast četru sveču nozīmi un Ziemassvētku dziļāko būtību. Mēs atveram savas sirdis, savu iekšējo pasauli, vairāk dodam un piedodam.

Pirmajā Adventē, ko šogad atzīmējam 28.novembrī, pilsētā iemirdzēsies Ziemassvētku egles, kultūras centros un dievnamos skanēs dažādi koncerti.

Apmeklējot pasākumus Ziemassvētku jāuzrāda derīgs vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts. Bērniem no 12 gadu vecuma jāuzrāda testēšanas sertifikātu vai laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu. Iekštelpās ir jāievēro divu metru distance vienam no otra un jālieto sejas maska, kas nosedz muti un degunu. Apmeklētāji ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm iekštelpās netiek ielaisti.

Pirmajā adventē Rīgā iedegs galvenās Ziemassvētku egles

Pirmajā adventē, Rīgā iemirdzēsies galvenās Ziemassvētku egles Doma laukumā un Rātslaukumā. Kopumā šogad pašvaldība Rīgā ir gādājusi par 16 eglēm, kas atradīsies dažādās pilsētas apkaimēs, un 22 Ziemassvētku eglēm, kas rotās galvaspilsētas kultūras centrus, parkus, skvērus un laukumus. Svētku noskaņa būs jūtama arī koncertos kultūras centros un dievnamos, kurus varēs apmeklēt "zaļajā režīmā", bet atsevišķus koncertus būs iespēja vērot arī tiešsaistē.

Pirmajā adventē Rīgas Sv.Pētera baznīcā noritēs pasākums "Sveces liesma"

Rīgas Sv.Pētera baznīcā šodien plkst.16 norisināsies Ziemassvētku gaidīšanas laika pasaka "Sveces liesma". Muzikālais uzvedums "Sveces liesma" veidots pēc zviedru rakstnieces Selmas Lāgerlēvas darba "Kristus leģendas", jau pirmās Latvijas brīvvalsts laikā tulkotā darba "Kristus leģendas" motīviem. Uzveduma režisore ir Marija Bērziņa. Tajā piedalās Raimonds Celms, Marija Bērziņa, Inta Tirole, ansamblis "Decembris" un vokālā grupa "Anima Solla". Muzikālais ietērps un dziesmu aranžijas veidojusi Sniedze Prauliņa. Ieeja pasākumā ar ielūgumiem, bērniem ieeja koncertā no 12 gadu vecuma. Bezmaksas ielūgumus var saņemt "Biļešu paradīze" kasēs.

Ar koncertu Rīgas Domā diriģents Jānis Retenais un orķestris "Rīga" ieskandinās pirmo adventi

Ar koncertu Rīgas Domā, kas notiks šodien plkst.19, diriģents Jānis Retenais un orķestris "Rīga" ieskandinās pirmo adventi. Koncertā, kas notiks klātienē un būs vērojams arī tiešraidē orķestra "Facebook" un "Youtube" kanālos, piedalīsies mecosoprāns Ieva Parša, bet dzeju runās aktrise Ieva Florence. Programmā iekļauti Latvijā līdz šim neatskaņoti 20.gadsimta amerikāņu komponista Leroja Andersona korāļu aranžējumi diviem - metāla un koka pūšaminstrumentu - ansambļiem. Abu raksturiezīmes izcels arī Riharda Štrausa "Serenāde op. 7" koka pūšaminstrumentu sastāvam un francūža Kloda Žervē 16.gadsimtā radītās "Senās franču dejas". Kopā ar mecosoprānu Paršu orķestris atskaņos austriešu romantiķa Gustava Mālera četras dziesmas no viņa dziesmu cikliem - "Rikerta dziesmas" ar vācu dzejnieka Frīdriha Rikerta dzeju un "Zēna brīnumrags", kuram iedvesma gūta tāda paša nosaukuma vācu tautasdziesmu krājumā. Dziesmas balsij un pūtēju orķestrim aranžējis Joss van de Brāks. Orķestris "Rīga" pilnā sastāvā atskaņos mūsdienu amerikāņu komponista Semjuela Hazo skaņdarbu "Atbalsis" un iezīmēs svētku tuvošanos ar beļģu skaņraža Rolanda Kernena "Ziemassvētku uvertīru".

Komponists Mārtiņš Brauns. FOTO: Ieva Čīka/LETA

Rīgas rātsnama zvani sāks atskaņot Mārtiņa Brauna aranžētās Ziemassvētku melodijas

īdz ar Adventes laika sākšanos šodien Rīgas rātsnama zvani sāks atskaņot Ziemassvētku melodiju izlasi un kā ierasts, tās būs komponista Mārtiņa Brauna aranžētās melodijas. Ziemassvētku melodijas skanēs no deviņiem rītā līdz vienpadsmitiem vakarā, ik pēc stundas atskaņojot cita skaņdarba fragmentu: Plkst.9 skanēs "Mūžam ceļams", plkst.10 "Pūt vējiņi", plkst.11 - "Ziemeļtēva ledus pils", plkst.12 - "Dvēselīte", plkst.13 - "Ak, nāci, Dievs pie mums", plkst.14 - "Cik esi liels, mans Kungs un Dievs", • plkst.15 - "Veltījums", plkst.16 - "Laba slava sniedziņam", plkst.17 - "Eglīte", plkst.18 - "Rīga dimd", plkst.19 - "Pacelsim balsis slavējiet", plkst.20 - "Jēzu, saule mana", plkst.21 - "Labu nakti", plkst.22 - "Slavēts Dievs, visaugstākais", plkst.23 - "Ved mani, Dievs".

Lai degoša svece neizraisītu ugunsgrēku, VUGD aicina ievērot drošības padomus:

  • Pirms sveces aizdegšanas, tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un jāizlasa lietošanas instrukcija;
  • Sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas. Nekad nenovietojiet sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
  • Nenovietojiet sveces audumu, aizkaru un mēbeļu tuvumā;
  • Nepieļaujiet liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo tas var saplīst;
  • Uzmaniet, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;
  • Dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai;
  • Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka svece ir nodzēsta;
  • Neievietojiet sveces Adventes vainagā tieši uz degtspējīgiem priekšmetiem, iestrādājiet vainagā stabilus un nedegošus sveču turētājus.

Novēlot visiem Latvijas iedzīvotājiem mierīgu un drošu Adventa laiku, VUGD atgādina - ja tomēr notikusi nelaime, nekavējoties jāzvana uz tālruņa numuru 112.

Lai jums visiem mierīga un silta Pirmā advente!

FOTO: Idejas Adventes vainagam!

Uz augšu
Back