P, 26.09.2022.

Dumpis: Mūsu spējas pretoties Covid-19 ir uzlabojušās caur sāpīgu pieredzi

TVNET/LSM.lv
Dumpis: Mūsu spējas pretoties Covid-19 ir uzlabojušās caur sāpīgu pieredzi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Infektologs Uga Dumpis.
Infektologs Uga Dumpis. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Latvijas spējas pretoties Covid-19 šoruden ir uzlabojušās, taču tas gan diemžēl ir noticis caur sāpīgo pieredzi, intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja Stradiņa slimnīcas infektologs, profesors Uga Dumpis, vēsta lsm.lv.

"Tā nebūs, ka šis jaunais variants nāks tukšā vietā. Esmu diezgan pārliecināts, ka mūsu spējas pretoties šim vīrusa variantam ir uzlabojušās. Diemžēl caur sāpīgo pieredzi,” sacīja Dumpis, piemetinot, ka, salīdzinājumā ar iepriekšējo ziemu, esam krietni gājuši uz priekšu vakcinācijas jautājumā.

Jautājumā par to, vai testēšana vispār dod efektu vienas valsts līmenī, Dumpis atzīmēja, ka būtu būtiski, ka to darītu visas valstis vienlaicīgi - tad šai pieejai būtu efekts. "Iespējams, ka tiešie lidojumi no Ēģiptes varētu mūs interesēt šādā kontekstā, bet, manuprāt, Eiropas Savienībā vienai valstij piemērot šādas prasības nav īsti pamatoti un arī nedos vajadzīgo efektu," pauda infektologs.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska, runājot par jauno koronavīrusa variantu, norādīja, ka patlaban nav īsti konkrētas informācijas par to, kā vakcīnas pret to aizsargā, taču eksperte uzsvēra, ka abi mRNS jeb ziņneša vakcīnu ražotāji ir jau iepriekš pauduši gatavību nepieciešamības gadījumā pāris mēnešu laikā uzlabot savas vakcīnas.

Attiecībā pret citiem jaunā paveida aspektiem, Dumpis sacīja, ka ir dzirdēti viedokļi par to, ka šis koronavīruss nevarot īsti kļūt vēl lipīgāks savas uzbūves dēļ, taču profesors norādīja, ka šis taps zināms tuvāko nedēļu laikā.

Vaicāts prognozēt Covid-19 izplatību turpmākajā svētku sezonā, profesors norādīja, ka šobrīd reproduktivitātes koeficients nedaudz pieaudzis sakarā ar delta varianta izplatības kāpumu, taču, raugoties nākotnē, ja vakcinācija stagnēs un cilvēki neievēros noteiktos ierobežojumus, saslimstība visdrīzāk pieaugs.

"Šoziem mēs esam diezgan stipri pagājuši uz priekšu gan vakcinācijā, gan arī slimošanā, līdz ar to mūsu pretestības spējas uz nākamajiem variantiem tikai uzlabosies. Tā nebūs, ka šis jaunais variants nāks tādā tukšā vietā," izteicās eksperts.

Jau ziņots, ka, ieceļojot Latvijā, lidostā "Rīga" varēs veikt brīvprātīgu Covid-19 testu, paredz valdībā otrdien apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā to, ka pēdējo dienu laikā pasaulē un arī Eiropas valstīs pakāpeniski izplatās jaunais SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveids un, lai iespēju robežās mazinātu šī vīrusa ievešanu Latvijas teritorijā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu