Latvijas tiesībsargājošās iestādes varēs piekļūt starptautiskai ieceļošanas un izceļošanas informācijas sistēmai (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lidostā "Rīga".
Lidostā "Rīga". Foto: Paula Čurkste/LETA

Ministru kabinets otrdien atbalstīja virzīšanai izskatīšanai Saeimā Iekšlietu ministrijas izstrādātos grozījumus Latvijas Republikas valsts robežas likumā, kas nosaka Latvijas iestāžu tiesības piekļūt ieceļošanas un izceļošanas sistēmai (IIS).

IIS paredzēts izveidot saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu. Sistēmā tiks reģistrēts trešo valstu valstspiederīgo, kuriem ES dalībvalstu teritorijā ir atļauta īstermiņa uzturēšanās, ieceļošanas un izceļošanas fakts, kā arī ieceļošanas atteikuma informācija saistībā ar trešo valstu valstspiederīgajiem, kuri šķērso Šengenas zonas ārējās robežas.

Likumprojekts paredz, ka, lai novērstu, atklātu vai izmeklētu teroristu nodarījumus vai citus smagus noziedzīgus nodarījumus, tiesības aplūkot IIS datus būs Valsts drošības dienestam, Valsts policijai, Valsts robežsardzei, Iekšējās drošības birojam, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Militārajai policijai, Militārās izlūkošanas un drošības dienestam, Satversmes aizsardzības birojam un Valsts ieņēmumu dienestam.

Savukārt, lai nodrošinātu minēto iestāžu piekļuvi pie IIS datiem, ES regula paredz noteikt centrālo piekļuves punktu. Latvijā centrālā piekļuves punkta funkcijas pildīs Valsts drošības dienests, Valsts robežsardze un Valsts policija.

Centrālajam piekļuves punktam jānodrošina ne tikai iestāžu pieprasījumu pamatotības pārbaude, bet arī regulā iekļautās prasības attiecībā uz datu apstrādes drošību.

Ar IIS palīdzību tiks efektivizēta robežpārbaude, kā arī radīti automātiski risinājumi personu apzināšanai, kuras pārsniedz atļauto uzturēšanās termiņu.

Paredzams, ka IIS sāks darboties 2022. gada otrajā pusē.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu