Sv, 4.12.2022.

ASV plāno veidot komisiju Afganistānas kara kļūdu izvērtēšanai

TVNET/LETA
ASV plāno veidot komisiju Afganistānas kara kļūdu izvērtēšanai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
ASV prezidents Džo Baidens
ASV prezidents Džo Baidens Foto: EPA/Scanpix

ASV Kongress trešdien nobalsoja par komisijas izveidošanu, kas izvērtēs Afganistānas karā pieļautās kļūdas.

Komisijas izveidošana ir daļa no 768 miljardu dolāru ikgadējās aizsardzības paketes, ko Senāts pieņēma ar 89 balsīm "par" un desmit "pret", pēc tam kad Pārstāvju palātā priekšlikums jau pagājušajā nedēļā bija atbalstīts ar līdzīgu vairākumu.

Sagaidāms, ka prezidents Džo Baidens, kas veica ASV karaspēka izvešanu augustā, noslēdzot Savienoto Valstu ilgāko karu, parakstīs Nacionālās aizsardzības pilnvarojuma aktu.

Komisijā būs 16 locekļi, ko iecels abas lielās partijas. Sākotnējais ziņojums tai būs jāpabeidz gada laikā, bet gala ziņojums - trīs gadu laikā.

"Komisija veiks vispārēju izvērtējumu par šo karu Afganistānā un nāks klajā ar rekomendācijām, lai sniegu informāciju nākotnes operācijām par gūtajām taktiskajām un stratēģiskajām mācībām, arī par iespaidu, kāds bijis karaspēka palielināšanai un samazināšanai un termiņiem ar konkrētiem datumiem," pavēstīja Kongress.

Pēc Baraka Obamas stāšanās prezidenta amatā 2009.gadā uz Afganistānu tika nosūtīti desmiti tūkstoši ASV karavīru, bet vēlāk to lielākā daļa tika izvesta.

Viņa pēcnācēja Donalda Trampa administrācija sarunu ceļā ar talibiem panāca vienošanos, nosakot, ka ASV karaspēkam Afganistāna jāpamet līdz 2021.gada maijam.

Komisija arī izvērtēs to, kā prezidenta Džordža Buša administrācija uzsāka karu, kā arī ASV Afganistānas politiku pirms 2001.gada.

Togad 11.septembrī ASV notikušie terorakti izraisīja Savienoto Valstu iebrukumu Afganistānā, kā rezultātā tika gāzts talibu režīms.

Šogad noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, kādu laiku bija Pandžšīra, bet talibu vadība 6.septembrī paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.

ASV, Eiropas un citas valstis ir atturīgas attiecībā uz "Taliban" pagaidu valdības atzīšanu, apsūdzot talibus, ka tie atkāpušies no solījumiem izveidot politiskā un etniskā ziņā ietverošu valdību, kā arī ievērot sieviešu un minoritāšu tiesības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu