C, 18.08.2022.

Balstvakcinācija pret Covid-19 pieejama trīs mēnešus pēc pirmreizējās vakcinēšanās

Papildināts
TVNET/LETA
Balstvakcinācija pret Covid-19 pieejama trīs mēnešus pēc pirmreizējās vakcinēšanās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 17
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Balstvakcinācija pret Covid-19 no otrdienas, 21. decembra, pieejama trīs mēnešus pēc pirmreizējās vakcinēšanās, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Ievērojot SARSCoV-2 vīrusa omikrona varianta straujo izplatību Eiropā un, lai mazinātu plašas Covid-19 infekcijas izplatības risku Latvijā, Imunizācijas valsts padome ir saīsinājusi balstvakcinācijas saņemšanas intervālu. Tagad to var saņemt jau trīs mēnešus pēc primārās vakcinācijas pabeigšanas.

NVD norāda, ka balstvakcinācija ir viens no efektīvākajiem risinājumiem cīņā pret augstu saslimstību ar omikron variantu, kas mazina transmisiju īstermiņā un, iespējams, arī ilgtermiņā. To apliecinot pirmie Lielbritānijā analizētie dati par omikrona vīrusa izplatību, kur jaunatklāto gadījumu skaits divkāršojās ik pēc divām dienām.

Balstvakcīnu trīs mēnešus pēc otrās potes vakcinācijas varēs saņemt, sākot no šodienas.

NVD aicina iedzīvotājus, kuriem ir pienācis balstvakcinācijas saņemšanas termiņš, nekavēties un doties saņemt savu balstvakcīnu. Īpaši tas attiecināms uz riska grupām, personām no 40 gadiem un personām, kas pirmreizējo vakcināciju saņēmušas pavasarī vai vasaras sākumā.

"Johnson & Johnson" saņēmušās personas balstvakcināciju var veikt divus mēnešus pēc pirmās potes, bet "AstraZeneca", "Pfizer/BioNTech" vai "Moderna" vakcīnas saņēmušās personas - trīs mēnešus pēc otrās potes.

Covid-19 pārslimojušas personas, kas ir vakcinējušās ar vienu poti, balstvakcināciju var veikt trīs mēnešus pēc potes vai pārslimošanas atkarībā no tās, kas bijis pēdējais. Savukārt personām ar novājinātu imunitāti, kas vakcinējušās ar trīs potēm, balstvakcīnu iesaka potēt sešus mēnešus pēc trešās potes.

Tie, kas pārslimojuši Covid-19 un ir vakcinējušies ar divām potēm, balstvakcīnu var saņemt sešus mēnešus pēc potes vai pārslimošanas, pēc konsultācijas ar ārstniecības personu.

Balstvakcināciju neveic jauniešiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem.

Pieteikšanās balstvakcinācijai iespējama "manavakcina.lv", pa tālruni 8989 un ārstniecības iestādēs, tai skaitā, ģimenes ārstu praksēs. Tāpat vakcinēties iespējams dzīvās rindas kārtībā vakcinācijas punktos tirdzniecības centros, vakcinācijas centros pašvaldībās, izbraukuma vakcinācijā.

NVD uzsver, ka joprojām, arī omikrona varianta izplatības gadījumā, ļoti svarīga ir nevakcinēto personu pirmreizējā vakcinācija, īpaši senioriem vecumā no 60 gadiem.

Uz jautājumu, vai tiek plānots risināt gadījumus, kad balstvakcīnas saņemšanai nav iespējams rezervēt pierakstu uz nākotni, ja pieteikšanās brīdī vēl nav pagājis noteiktais laiks kopš pamatdevas saņemšanas, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) tieši neatbildēja, taču uzsvēra, ka, samazinot laika periodu starp potes pamata un nostiprinošo devu, tiek sperti plati soļi pretī cilvēkiem, kuri vēlas saņemt balstvakcīnu.

Jau ziņots, ka līdzšinējais balstvakcinācijas termiņš pēc pirmreizējas "AstraZeneca" vakcinācijas saņemšanas bija pieci mēneši, bet pēc "Pfizer/Biontech" vai "Moderna" potes saņemšanas - seši mēneši.

Savukārt "Janssen" vakcīnai jau iepriekš noteikts, ka termiņš balstvakcīnai ir divi mēneši pēc pirmreizējās "Janssen" vakcīnas saņemšanas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu