Sv, 4.06.2023.

Vai tu mazgā tonālā krēma otu un kosmētikas maku? Par baktēriju perēkļiem...

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: shutterstock.com

Lietojot savus iemīļotos skaistumkopšanas un dekoratīvās kosmētikas līdzekļus, vērts padomāt, vai pietiekami bieži parūpējamies par pareizu higiēnas ievērošanu. Lai gan nereti iegādātos produktus vēlamies izlietot līdz pat pēdējai pilītei, tomēr jāņem vērā vairāki faktori, kas var ietekmēt produkta dzīves ilgumu.

Pat ja produkta krāsa, smarža vai konsistence nav redzami mainījusies, pārsniedzot derīguma termiņu, var mainīties produkta iedarbība, kas, savukārt, var ietekmēt mūsu sejas ādas veselību, piemēram, izraisīt niezi vai izsitumus. Ilgtermiņā problēmas var tikai saasināties, un cīnīties ar tām būs jau daudz grūtāk. Kā parūpēties par kosmētikas maciņa saturu, skaidro Apotheka Beauty konsultante Ieva Strautkalne.

1. Rūpīgi nomazgā rokas pirms un pēc sejas kopšanas produktu vai kosmētikas lietošanas

Pirms uzsāc sejas kopšanas rituālu un/vai dekoratīvās kosmētikas uzklāšanu, rūpīgi nomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni. Lai gan ar neapbruņotu aci rokas var šķist tīras, pat visšaurākajās ādas krociņās vai zem nagiem var slēpties baktērijas. Rokas ir jāmazgā ne tikai pirms produktu lietošanas, bet arī tās laikā un pēc tam. Kāpēc? Lai no viena produkta uz otru netiktu pārnestas baktērijas, putekļi, ādas daļiņas un ādas dabīgās eļļas.

2. Uzturi tīrus kosmētikas produktus, rīkus un vietu, kur tos uzglabā

Ikdienā jāparūpējas ne tikai par to, lai produkti būtu vizuāli tīri, bet arī par to, lai tajos netiktu iejaukti citi produkti, lai tie būtu cieši noslēgti laikā, kad tos neizmantojam, kā arī lai tie tiktu uzglabāti ražotāja noteiktajā kārtībā (pievēršot uzmanību vēlamajai uzglabāšanas temperatūrai, derīguma termiņam). Tāpat svarīgi parūpēties arī par produktu uzklāšanas rīku, piemēram, kosmētikas otu un sūklīšu, tīrību.

Kosmētikas otu kopšana – kosmētikas otas būtu ieteicams mazgāt vismaz reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās, atkarībā no tā, kādu produktu uzklāšanai tās tiek lietotas.

Otas, ar kurām uzklājam tonālos krēmus, ir jāmazgā katru dienu, bet acu ēnu otiņas var mazgāt retāk, ja vien netraucē iespējamā krāsu sajaukšanās.

Dabīgo saru otas var mazgāt ar matiem paredzētu šampūnu un, ja liekas, ka otas paliek sausākas, tad pēc šampūna izskalošanas var izmantot arī kondicionieri. Savukārt sintētisko šķiedru sariņu kopšanai paredzēti speciāli līdzekļi, kas nopērkami dažādos specializētajos veikalos un aptiekās. Otas jāmazgā rūpīgi un pa vienai. Ota jāskalo, līdz ūdens paliek dzidrs. Ja ar pirmo mazgāšanas reizi ūdenī vēl ir redzamas krāsas, tad saziepē otu vēlreiz un izskalo, līdz brīdim, kad tās no otas vairs neizdalās. Kad ota ir tīra, izspied lieko ūdeni un atstāj otu izžūt, novietojot to guļus stāvoklī.

Atceries – otām ir jābūt sausām, lai uzglabāšanas laikā tajās nevairotos baktērijas.

Nelieto vienu rīku vairākiem produktiem vienlaikus – ja lietojam pūderotu, tad lietojam to pūderim, ja acu ēnu otu, tad lietojam to tikai acu ēnu uzklāšanai, ja sūklītis paredzēts tonālajam krēmam, tad neliekam to bronzera trauciņā, utt. Ar multifunkcionālu metodi varam nodarīt pāri saviem iemīļotajiem produktiem, un tie var vairs nedot vēlamo rezultātu.

Atceries – pat ja uzturi kosmētikas produktus un rīkus pienācīgi tīrus, baktērijas var vairoties arī tad, ja netīra būs to uzglabāšanas vieta.

Vēlams regulāri rūpīgi izmazgāt kosmētikas maciņu ar rokām vai veļas mašīnā (60 grādu temperatūrā).

Kad maciņš jau savu laiku nokalpojis, ieteicams to nomainīt pret jaunu. Tāpat jāiztīra arī trauciņi, kur uzglabājam produktus.

3. Izmanto iepakojumu priekšrocības

Ražotāji arvien biežāk krēmiem pievieno speciālas špātelītes, lai produkta lietošanas laikā nebūtu nepieciešams to ņemt ar pirkstiem, tādējādi ļaujot izvairīties no baktēriju nokļūšanas produktā.

Ja dekoratīvās kosmētikas pūderim ir uzklāta plastikāta plēvīte, ieteicams to turpināt lietot, nevis izmest ārā.

Šī starplika starp produktu un grima sūklīti pasargā produktu no mitruma, citiem kosmētikas produktiem un dabīgajām sejas eļļām, kas tiek pārnestas uz pūderi ar grima sūklīti.

Ja produktam ir pumpītis jeb bezgaisa sūknis, tam ir ierobežota skābekļa piekļuve, kas neļauj vairoties baktērijām. Tādējādi, pat ja produktā nokļūs mikrobi, tiem būs nelabvēlīgi apstākļi, lai vairotos. Atvērta tipa trauciņos baktērijām ir viegli iekļūt un vairoties.

4. Ievēro kosmētikas ražotāju instrukcijas

Uz kosmētikas produktu iepakojuma ir norādīts ne tikai produkta sastāvs, bet arī cita būtiska informācija, proti, tā uzglabāšanas un lietošanas nosacījumi. Ja vien nav noteikts citādāk, produktus nepieciešams uzglabāt istabas temperatūrā vai vēsākā vietā. Kosmētiku nedrīkst turēt vannas istabā, jo tajā esošais siltums un mitrums rada labvēlīgu vidi baktērijām. Savukārt, ja vannas istabā ir veļas žāvētājs, tas sausinās gaisu un veicinās kosmētikas produktu un rīku (otu, grima sūklīšu) izžūšanu.

Tāpat kosmētiku ir jāizlieto ražotāja noteiktā derīguma termiņa ietvaros un ne vēlāk. Ja uz iepakojuma minēts, ka produktu nepieciešams izlietot trīs mēnešu laikā pēc atvēršanas, tas ir jāievēro.

Nekādā gadījumā nedrīkst pievienot produktam citas vielas, cenšoties šķietami paildzināt tā lietošanas ilgumu.

Nereti skropstu tušām tiek pievienoti acu pilieni, ūdens, dažādas eļļas un citas vielas, kas ne tikai kaitē produkta sastāvam, bet arī var apdraudēt acu veselību.

5. Nelieto bojātu kosmētiku

Nelieto kosmētikas produktus, ja tie ir mainījuši sākotnējo izskatu – krāsu, smaržu vai konsistenci. Produktu sastāvu var ietekmēt dažādi faktori, arī laikapstākļi. Vasaras mēnešos gaisa temperatūra, visticamāk, pārsniegs ieteicamo uzglabāšanas temperatūru un ietekmēs kosmētikas produktu sastāvu. Visbiežāk karstuma ietekmē radušās izmaiņas iespējams pamanīt higiēniskajām lūpu krāsām, kā arī acu vai lūpu zīmuļiem. Atkarībā no to sastāva karstuma ietekmē produkti kusīs vai zaudēs mitrumu un izkaltīs. Pēc vasaras sezonas ieteicams iegādāties jaunus produktus, kas piemēroti rudens un ziemas mēnešu laikapstākļiem un lietotāja ādas tipam.

6. Nedali savus kosmētikas produktus ar citiem

Lai gan pasākumu laikā izpalīdzēšana māsai vai draudzenei, aizdodot savus kosmētikas produktus, var šķist nekaitīga, tas ir veids, kā norit apmaiņa ar mikrobiem.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu