Mājokļa nākotne: zaļāk, plašāk un tuvāk saviem mīļajiem
Šķiet, ka pēc izaicinājumu pilnā gada cilvēki ir labāk sapratuši, ko sagaida no sava mājokļa. IKEA vadītājs Pēteris Grīnbergs saka, ka šobrīd ideālais mājoklis ir zaļāks, plašāks un ērtāks, cilvēkiem ir svarīgi ērti pavadīt laiku ar saviem tuvākajiem un darīt to, kas ļauj justies labi.
“Cilvēki saka, ka viņiem ir kļuvis svarīgāk dzīvot zaļākā apkaimē, tuvāk dabai (32 %), lai mājoklim būtu savs dārzs vai balkons (30 %), lai katram mājsaimniecībā būtu sava privātā telpa (30 %) un lai būtu iespēja dzīvot tuvu draugiem un ģimenei (30 %). Šķiet, ka mentālajai veselībai par labu nāk arī atbrīvošanās no liekā. Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs saka, ka viegli tīrāms, sakārtots mājoklis ir kļuvis vēl svarīgāks,” stāsta P. Grīnbergs.
Psihoterapeits A. Miksons saka, ka kārtība mājoklī ļauj mums justies tā, ka mēs kaut ko kontrolējam, un laikā, kad valda liela nedrošība, tas ir īpaši svarīgi:
“Šobrīd, kad joprojām ir ierobežotas iespējas kontrolēt kādus ārējos mūsu dzīves aspektus, māja kļūst par vienu no lietām, ko mēs joprojām varam kontrolēt.
Piemēram, cilvēks var ietekmēt to, cik mājīgi ir iekārtots mājoklis, kā tas izskatās, cik tīrs tas ir. Iespēja kontrolēt notiekošo mājās cilvēkam var sniegt sajūtu, ka viss ir kārtībā. Esmu novērojis, ka cilvēki, netiekot galā ar kādu darba uzdevumu, izvēlas sakārtot galdu, skapi, istabu. Un īstermiņā šāda praktiska nodarbe palīdz, jo mazina trauksmi un ļauj smadzenēm atslēgties no darba.”
Pētījuma rezultāti liecina, ka arī mentālajai veselībai ir svarīgi pozitīvi ikdienas rituāli. Apzināti organizējot darbu, sociālo dzīvi un atpūtu, mēs varam optimāli izmantot laiku, ko pavadām mājās.
Vairāk nekā puse (54 %) Latvijas iedzīvotāju saka, ka svarīgākais viņu labsajūtai ir miegs. Tikpat daudzi atzīst, ka būtiskākais ir atpūta, bet vairāk nekā trešā daļa (38 %) saka, ka noteikti vēlas pavadīt mājās laiku vienatnē. Aptuveni trešā daļa iedzīvotāju (36 %) apgalvo, ka līdzsvaru nodrošina arī kvalitatīvi pavadīts laiks kopā ar partneri. Visam nosauktajam cilvēki vēlētos veltīt vairāk laika, tāpēc ir skaidrs, ka nākotnes mājoklim ir jānodrošina šādas iespējas.
“Šogad ir vērojamas lielas pārmaiņas tajā, kā cilvēki raugās uz savu mājokli. Senāk bija lietas, kuras cilvēki darīja tikai ārpus mājām, bet tagad dzīvesveids ir kļuvis plūstošāks, un dzīves telpa mainās, atspoguļojot šīs pārmaiņas. Lai nodrošinātu visas jaunās vajadzības, cilvēki izvēlas citādu iekārtojumu. 63 % aptaujāto saka, ka pagājušajā gadā jau ir ieviesuši mājās izmaiņas, lai varētu ērti darīt to, kas ir nepieciešams un kas viņiem patīk. Redzot, cik lielas ir pārmaiņas, droši vien nav nekāds pārsteigums, ka teju puse (45 %) aptaujāto tic – nākotnē būs vēl labāk,” saka P. Grīnbergs.
Kvantitatīvo aptauju IKEA Group uzdevumā veica starptautiskā pētījumu un datu analīzes aģentūra YouGov. Aptauja tika veikta tiešsaistē 24.06.2021.–28.06.2021., izveidojot atsevišķu tiešsaistes aptauju katrai valstij. Aptaujā vairāk nekā 34 000 cilvēku no 34 valstīm pauda viedokli par mentālo veselību un dzīvi mājās, atspoguļojot izmaiņas pēdējos 12 mēnešos. Aptaujā piedalījās 1121 Latvijas iedzīvotājs.