Baltijas valstīm jāizanalizē nepieciešamība pēc gāzei alternatīviem enerģijas avotiem, uzsver Pabriks (8)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Foto: Evija Trifanova/LETA

Baltijas valstīm ir vēlreiz jāizanalizē nepieciešamība pēc alternatīviem enerģijas avotiem līdztekus gāzei un atomenerģijas, kas ir viena no autonomākajām, drošākajām un tīrākajām enerģijām pasaulē, uzskata aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Ministrs (AP) pirmdien ticies ar vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāvjiem, lai iepazītos ar situāciju Inčukalna gāzes krātuvē, ņemot vērā plānotos gāzesvada Valdaja - Pleskava remontdarbus, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā (AM).

Ministrs pārliecinājies, ka gāzes rezerves krātuvē ir pietiekamas vismaz esošai ziemas sezonai.

Tāpat tikšanās laikā ministrs iepazīstināts ar Inčukalna pazemes gāzes krātuves darbības principiem, potenciālu un plānotajiem attīstības projektiem, kā arī pārrunājis turpmāko sadarbību starp aizsardzības nozari un "Conexus" kopīgu mācību kontekstā, kuru laikā tiktu izspēlētas dažādas krīzes situācijas, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu valsts aizsardzību.

Jau ziņots, ka Krievijas enerģētikas kompānija "Gazprom" šoziem veiks plānotos apkopes darbus gāzes cauruļvadā Valdaja-Pleskava-Rīga, piektdien paziņojusi kompānija. "Gazprom" norāda, ka remontdarbi saskaņoti ar citiem gāzesvada operatoriem.

Arī "Conexus" norādījis, ka remontdarbi ir plānoti un iepriekš saskaņoti ar visiem Baltijas valstu un Somijas pārvades sistēmas operatoriem. Darbi neietekmēs Latvijas dabasgāzes apgādi, uzsver "Conexus" pārstāvji.

Plānotie remonta darbi saskaņoti jau 2021.gada 3.decembrī, kad tie publicēti "Conexus" tīmekļa vietnē, kā arī "ENTSOG Transparency Platform" vietnē.

"Gazprom" plānotie remontdarbi Krievijas teritorijā notiks divos posmos - no 17.janvāra līdz 6.februārim un no 24.februāra līdz 7.aprīlim. Remontdarbu laikā "Gazprom" veiks gāzesvada posmu maiņu, lai uzlabotu pārvades sistēmas drošību. Pārvades posmu maiņa tiek veikta saskaņā ar "Gazprom" iekšējās diagnostikas rezultātiem.

"Conexus" pārstāvji uzsver, ka Latvijas apgādi pilnībā spēj nodrošināt Inčukalna pazemes gāzes krātuve, bet tirgus dalībniekiem ir pieejami arī alternatīvi dabasgāzes piegādes ceļi no Somijas pa "Balticconnector" gāzesvadu vai Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa Lietuvā.

Pēdējo piecu gadu laikā ziemas sezonā no Inčukalna pazemes gāzes krātuves uz Krievijas teritoriju nav padoti nozīmīgi dabasgāzes apjomi, kā arī "Gazprom" savus maģistrālo gāzesvadu remontus plāno tieši ziemas sezonā, kad nenotiek dabasgāzes padeve uz Latviju un "Conexus" ir iespēja organizēt atslēgtā posma apgādi no Inčukalna pazemes gāzes krātuves, skaidro "Conexus" pārstāvji.

Jau ziņots, ka "Conexus" publiskotā informācija liecina, ka pagājušajā nedēļā Inčukalna pazemes gāzes krātuves jaudas sasniedza 10,207 terravatstundas (TWh). Turklāt papildu tam pēdējā mēneša laikā, no 2021.gada 12.decembra, Latvijas gāzes pārvades sistēmā pa cauruļvadu no Krievijas tika iesūknētās gāzes jaudas bija 0,992 TWh, kas ir netipiski daudz.

"Conexus" ikgadējā novērtējuma ziņojumā par 2020.gadu pausts, ka 2020.gadā ziemā maksimālais dabasgāzes patēriņš diennaktī Latvijā bija 0,068 TWh. Vidējais patēriņš mēnesī nesasniedz 1,5 TWh.

Komentāri (8)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu