Uzņēmēji: Produktu un pakalpojumu cenu kāpums ir neizbēgams, ja energoresursu cenas nemazināsies

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Paula Čurkste/LETA

Energoresursu cenām nemazinoties, produktu un pakalpojumu cenu kāpums būs neizbēgams, tā pavēstīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK), atsaucoties uz uzņēmēju aptaujas datiem.

LTRK skaidro, ka, ņemot vērā strauji pieaugušās energoresursu cenas, daudzi uzņēmēji ir vērsušies pie LTRK, paužot satraukumu par iespējām apmaksāt saņemtos patērētās gāzes un elektrības rēķinus, kā arī neskaidrību par iespējām uzņēmu darbību turpināt, saglabājot līdzšinējo ražošanas jaudu un kvalitāti. Lai noskaidrotu, kā energoresursu cenu pieaugums ietekmē Latvijas uzņēmumu darbību, un kādas sekas varētu būt, ja energoresursu cenas ilgstoši saglabāsies tik augstas, LTRK veica biedru aptauju.

Aptaujā 39% uzņēmēju atzina, ka energoresursu cenu pieaugums negatīvi ietekmē finanšu situāciju uzņēmumā, bet 22% norādīja uz uzņēmuma attīstības iespēju samazināšanos.

Aptaujas dalībnieki atzīmē arī to, ka apdraudēta ir uzņēmuma starptautiskā konkurētspēja, saistību izpilde pret sadarbības partneriem un saimnieciskā darbība līdzšinējā apmērā. Energoresursu cenām ilgstoši saglabājoties tik augstām, 45% aptaujāto uzņēmēju norāda, ka būs jāpalielina piedāvāto produktu vai pakalpojumu cena, bet 21% būs spiesti pārtraukt investīcijas uzņēmuma attīstībā. Aptaujas dalībnieki norāda arī parādsaistību apmēra palielināšanos, darbinieku skaita vai darba algu samazināšanu un ražošanas apmēru mazināšanos.

Kā iespējamu valdības atbalstu, aptaujātie uzņēmēji norāda īstermiņa pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu energoresursiem, tiešu atbalstu komersantiem, cenas fiksēšanu vai griestus pārdošanas cenai gala patērētājiem, valsts kapitālsabiedrību peļņas pārskatīšanu un novirzīšanu atbalstam, kā arī atbalsta palielināšanu atjaunojamo energoresursu ieguvei un veicināšanai.

LTRK valdes loceklis Jānis Lielpēteris, komentējot aptaujas datus, norāda, ka energoresursu cenu sadārdzinājumam jārod pēc iespējas ātri operatīvie risinājumi, vienlaikus neaizmirstot par izsvērtu vidējā un ilgāka termiņa politiku energoresursu cenu stabilitātes nodrošināšanai.

"Nenoteiktība, ar kuru šobrīd jārēķinās uzņēmējiem, iezīmē satraucošu ainu uzņēmumu izaugsmes kontekstā, kas noteikti ir nevēlams signāls brīdī, kad ekonomikai jāspēj atkopties pēc ilgstošajiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai," atzīmē LTRK valdes loceklis.

LTRK biedru aptauja norisinājās no 2022.gada 14.janvāra līdz 17.janvārim, tajā piedalījās 140 visu nozaru un lieluma LTRK biedri.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu