Sv, 4.06.2023.

Pēdējo dienu vējos Rīgas parkos lauzti gandrīz simts koki; Ventspilī nogāzti 70

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Zane Bitere / LETA

Pēdējo dienu vētras Rīgas parkos un mežos nolauzušas teju 100 kokus, radot vienus no lielākajiem postījumiem šajā gadsimtā. informēja SIA "Rīgas meži" pārstāve Ieva Bērziņa.

Rīgā

Par vienu no būtiskākajiem vēja radītajiem postījumiem uzņēmums uzskata simtgadīgās baltās apses nogāšanu. Vējš koku iegāza pilsētas kanālā šīs nedēļas sākumā. Pašlaik tiekot strādāts, lai lielo apsi izceltu no kanāla un izlemtu, kā to ilgtspējīgi izmantot.

Citi parkos kritušie koki tiks pārstrādāti malkā un zari mulčā, kas vasarā noderēs puķu dobju uzturēšanai pilsētas apstādījumos.

Atsevišķu nolūzušu koku stumbeņi un baļķi tiks atstāti parkos un dārzos. Tie kalpotu kā uzņēmuma vides izglītības programmas "Zaļā klase" izglītošanas elementi, piemēram, lai sabiedrībai skaidrotu par lielos, vecos kokos dzīvojošo putnu un kukaiņu dzīvotņu saglabāšanu un dabas daudzveidības nepieciešamību pilsētas parkos.

Tiek izvērtēta arī kritušo koku pielietošana masīvkoka solu vai labiekārtojuma elementu izveidē. Kritušo koku stumbrus "Rīgas meži" ir piedāvājis Rīgas Nacionālajam zooloģiskajam dārzam, kam nepieciešami liela izmēra dimensijas un savdabīgas formas koku bluķi un baļķi.

Tāpat ir apzināti postījumi Rīgas un Pierīgas mežos. Lielākajā daļā uzņēmuma teritorijas stiprais vējš kokus ir gāzis izklaidus. Visbūtiskāk ir cietušas Rīgas un Tīreļu mežniecības.

Pēc vētras mežniecību darbinieku pirmais uzdevums bija apzināt un likvidēt vētras sekas vietās, kur koki ir aizšķērsojuši ceļus vai arī aizlūzuši stumbri apdraud kā cilvēkus, tā arī trešo personu īpašumus. Pēc tam apzinātas vietas, kurās lauztu koku koncentrācija ir vislielākā un nepieciešamas sanitārās cirsmas.

Lai nodrošinātu mežam un dabai kopumā tik svarīgo kritalas funkciju, daudzi vēja gāztie vai aizlauztie koki pēc šādām vētrām tiek atstāti mežā. Kritalas kalpo kā dzīvotne kukaiņiem un barības bāze putniem.

"To, ka mežos ir jāatstāj kritalas, nosaka gan valsts normatīvi, gan prasa arī mežu apsaimniekošanas sertifikācijas standarti. Minimālais mežā atstājamās mirušās koksnes apjoms ir vismaz pieci kubikmetri vienā hektārā," stāsta "Rīgas mežu" dabas un vides aizsardzības speciālists Edmunds Račinskis.

Tiek izvēlēti lielāko izmēru vēja izgāztie vai drošā attālumā no ceļiem un citas infrastruktūras stāvoši sausu koku stumbri, visbiežāk priedes.

Dažādu sugu mirušie koki, kas pakāpeniski mežā sadalās, dod mājvietu un barošanās iespējas neskaitāmiem meža veselībai un ilgtspējai nozīmīgiem organismiem, kas paaugstina meža dabisko imunitāti. Saudzētie dobumainie koki piesaista ligzdošanai dažādu sugu putnus, kuri savukārt pārtiek no apkārtējam saimnieciskajam mežam bīstamiem kukaiņiem. Piemēram, dzeņi var palīdzēt ierobežot eglēs savairojušos mizgraužu kāpurus, bet dažādu sugu dziedātājputni - zāģlapsenes, vērpējus un citus.

Ņemot vērā iepriekšējo gadu neatslābstošo egļu astoņzobu mizgraužu aktivitāti, ir svarīgi līdz pavasara aktīvās sezonas sākumam egļu meža masīvus atbrīvot no svaigi gāztiem skuju kokiem, skaidro uzņēmumā. Tie nesavāktā stāvoklī var radīt optimālus apstākļus šo bīstamo meža kaitēkļu attīstībai.

Visskarbāk vētra ir skārusi Tīreļu mežniecībā esošo Ziemassvētku kauju piemiņas vietu, kur gandrīz visā mežainās kāpas garumā vairāk vai mazāk koncentrēti gāztas un aizlauztas gan egles, gan priedes. Kokmateriāls no gāztajiem kokiem tiek izmantots malkas vajadzībām, kā arī zāģmateriālu un citu koksnes produktu ražošanai.

Koki, kuru savākšana nav ekonomiski izdevīga, atbilstoši uzņēmumā noteiktai kārtībai par nelielu samaksu tiks piedāvāti apkaimju maznodrošinātajiem iedzīvotājiem.

Šīs nedēļas spēcīgais vējš un tā radītie postījumi Rīgā un Pierīgas mežos ir vieni no lielākajiem šajā gadsimtā. Iepriekš līdzīgi postījumi bija 2005.gada un 2013./2014.gadu ziemas vētrās.

Ventspilī

Tikmēr Ventspilī piektdienas, 21. janvāra, rītā konstatēti vairāk nekā 70 nogāzti koki visā Ventspils teritorijā, informēja pašvaldības iestādes "Ventspils Komunālā pārvalde" sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Helēna Blumberga.

Šodien apsekos arī mežu masīvus Staldzenē un Dienvidrietumu rajonā pie desmitās laipas. Operatīvais dienests SIA "Galantus" strādā divās brigādēs, sadarbojoties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, lai zāģētu un likvidētu nolūzušos kokus.

Ņemot vērā, ka vēja brāzmas turpināsies arī šodien, koku zāģēšanu veiks pakāpeniskā un prioritārā secībā, primāri novācot tos kokus, kas bloķē ielas un brauktuves, taču kokus parkos, skvēros, kapos, mežos un citur turpinās sakopt gan šajā nedēļas nogalē, gan arī nākamnedēļ, norāda Blumberga.

Viņa piebilda, ka citi būtiski infrastruktūras bojājumi pilsētā nav novēroti. Dažviet gāztie koki īslaicīgi bloķēja satiksmi Riņķu ielā un Viļņu ielā, taču dežūrdienesti operatīvi novāca lauztos kokus, atjaunojot satiksmi šajās ielās, savukārt Kuldīgas ielā 3 un iekšpagalmā Brīvības ielā 27 vēja gāztie koki uzkrita stāvošām automašīnām.

Pašvaldības iestāde pateicas iedzīvotājiem, kuri aktīvi turpina ziņot par vētras radītajiem postījumiem, tādējādi kopīgiem spēkiem cenšoties novērst radītās sekas. Lai pēc iespējas operatīvāk veiktu dažādu bojājumu novēršanu pilsētas teritorijā, iedzīvotāji var ziņot, zvanot uz Ventspils Komunālās pārvaldes tālruni 63 624 269 darba dienās, darba laikā, vai arī Ventspils Pašvaldības policijas dežūrdaļai pa tālruni 63 680 808.

Pārvalde arī aicina būt uzmanīgiem gan gājējiem, gan autovadītājiem - nenovietot auto un arī pašiem nepārvietoties lielu un potenciāli bīstamu koku tuvumā.

Kā vēstīts, ceturtdienas vakarā vējš Ventspilī sasniedza ātrumu 33 metrus sekundē, turklāt vairākos rajonos bija novērojami elektrības traucējumi.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu