S, 28.01.2023.

Administratīvajā tiesā iesniegti 26 pāru pieteikumi par ģimenes fakta tiesisko atzīšanu

TVNET
Administratīvajā tiesā iesniegti 26 pāru pieteikumi par ģimenes fakta tiesisko atzīšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 17
LGBT
LGBT Foto: Erakogu

Kustība “Dzīvesbiedri” informē, ka vairākās Administratīvajās tiesās iesniegti 26 viendzimuma pāru pieteikumi ģimenes fakta tiesiskajai atzīšanai, lūdzot tiesu atzīt, ka šo pāru attiecības atbilst ģimenei Satversmes 110.panta izpratnē, no kuriem 23 lietas jau ierosinātas. Kā atbildētājs lietā nozīmēts Ministru Kabinets, kuram tiesa ir uzdevusi sniegt paskaidrojumus lietā.

Administratīvajā tiesā pāri vērsās ar lūgumu konstatēt tās ģimenes faktu, lai taptu “juridiski redzamas” valsts priekšā. Tās lūdz atzīt viņu esošās attiecības un nodrošināt vismaz to “minimālu aizsardzību”. Kopumā ir tiesā iesniegtas 26 lietas, toties sešas lietas vēl ir sagatavošanas procesā. Katra pāra stāsts ir ļoti personisks un individuāls, vieni reģistrējuši savas attiecības citā Eiropas Savienības valstī, ir pāri, kuri ģimenēs aug bērni, kā arī pāri, kuri kopā dzīvo jau vārākus gadu desmitus.

Pāri tiesā vērsās pēc 2021.gada decembra Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta lēmuma par pagaidu kārtību, kādā viendzimuma pāri varēs reģistrēt savas attiecības – vēršoties Administratīvajā tiesā ar pieteikumu, lūdzot tiesu ar spriedumu konstatēt, vai personu attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes 110. panta izpratnē. Satversmes tiesa savos spriedumos iepriekš ir norādījusi, ka Satversmes 110. panta pirmais teikums uzliek likumdevējam pienākumu nodrošināt viendzimuma pāru ģimeņu juridisko aizsardzību, kas ietver arī pienākumu likumdevējam izstrādāt partnerattiecību regulējumu. Vienlaikus pienākums nodrošināt viendzimuma pāru juridisko aizsardzību izriet arī no cilvēka cieņas principa. Jāuzsver, ka divu Satversmes tiesas spriedumu, kuros lemts par viendzimuma pāru tiesisko atzīšanu, izpildes termiņš ir noteikts šī gada 1. jūnijs.

Lai jau tagad rastu taisnīgumu un drošību faktiski pastāvošām ģimenēm, kuras valstij nav "juridiski redzamas", kustība “Dzīvesbiedri” kopā ar LGBT un viņu draugu apvienību “Mozaīka” aicināja pieteikties atbalstam viendzimuma pārus savas ģimenes fakta tiesiskai atzīšanai, sniedzot juridisko atbalstu pieteikuma sagatavošanas procesā. Aicinājumam sākotnēji atsaucās vairāk nekā 30 viendzimuma pāru ģimeņu.

“Šis ir nozīmīgs un paredzams solis uz priekšu, jo ilgstoši ārpuslaulību savienībās dzīvojošu pāru regulējums nav risināts. Latvijā par viendzimuma pāru tiesisko atzīšanu tiek runāts jau 25 gadus, astoņas reizes likums ir bijis politiskajā dienas kārtībā, bet pēdējos gados šī jautājuma risināšanā ir iesaistījušās tiesas. Tiesa ir galējais un pašlaik jau vienīgais solis, lai ģimenes taptu “saredzētas” un atzīstas valsts priekšā. Mums vēl ilgs process priekšā, tomēr mēs ceram, ka tas liks likumdevējam spert vēl vienu soli uz priekšu šī jautājuma risināšanā likumdošanas ceļā,” min kustības “Dzīvesbiedri” vadītājs Kaspars Zālītis.

Advokātu biroja COBALT vadošais partneris Lauris Liepa atzīst, ka Augstākās tiesas Senāta radītā iespēja apliecina, ka Latvija ir tiesiska valsts. “Iespēja vērsties tiesā pierāda, ka viendzimuma pāru veidotās ģimenes vairs nav “ārpus likuma” un tās ir pelnījušas tiesisko aizsardzību. Tas, protams, ir arī spēcīgs signāls politiķiem. Likumdevējam ir laiks pierādīt, ka Latvijas lielākā bagātība ir ģimenes to dažādībā. Mūsu biroja kolēģu vārdā patiecos mūsu

klientiem par iespēju piedalīties šajās nozīmīgajās pamattiesību aizsardzības lietās. Jūs esat drosminieki, kas veido vēsturi!” skaidro kustības “Dzīvesbiedri” pārstāvis.

Kā norāda zvērinātu advokātu biroja Šķiņķis Pētersons partneris Matīss Šķiņķis, kamēr risinājums Saeimā vēl nav atrasts, ir vienīgais juridiskais ceļš, kā šādas ģimenes var panākt, ka valsts konstatē, ka konkrētu personu attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes izpratnē. “Paredzams, ka šī iespēja nodrošinās ne vien konkrēto attiecību juridisku atzīšanu, bet arī praktiski palīdzēs šādu atzīšanu izmantot, lai panāktu konkrētu ģimenēm paredzēto tiesību īstenošanu. Tas, cik daudzi pāri tik īsā laikā jau ir vērsušies tiesās, parāda, ka jautājums ir ļoti aktuāls un ka tiesiskā regulējuma neesamība ir akūta un jārisina nekavējoties,” skaidro Matīss Šķiņķis.

Jāatzīmē, ka ģimenes fakta tiesiskā atzīšana automātiski negarantēs, ka viendzimuma pāru ģimenēm būs pieejamas tiesības uz citos normatīvajos aktos noteikto ģimenes sociālo un ekonomisko aizsardzību, tomēr šāds tiesas spriedums par fakta konstatāciju ir būtisks rīks, lai viendzimuma pāri varētu aizstāvēt savas ģimenes tiesības citos administratīvi tiesiskos vai civiltiesiskos procesos līdz brīdim, kamēr likumdevējs pieņems efektīvu tiesisko regulējumu, kas nodrošinās arī viendzimuma partneru ģimeņu juridisko, sociālo un ekonomisko aizsardzību.

Lai izpildītu Satversmes tiesas vēsturiskos spriedumus, kas uzdod likumdevējam pienākumu izstrādāt partnerattiecību regulējumu, Tieslietu ministrija jau ir izstrādājusi priekšlikumus jauna divu personu neatkarīgi no dzimuma savienības modeļa atzīšanai – Civilās savienības likumu. Likumprojekts noteiks kārtību, kādā partnerattiecības tiks reģistrētas, noteiks savstarpējās mantiskās attiecības un potenciāli risinās arī sociālos jautājumus, ar kuriem saskaras ģimenes nereģistrētā kopdzīvē.

Kustība “Dzīvesbiedri” pozitīvi skatās uz piedāvātā likumprojekta priekšlikumu. “Civilās savienības likumprojektā iestrādātie risinājumi pierāda, ka mūsu Republika ir patiesi demokrātiska. Īsta demokrātija balstās ne tikai uz vairākuma varu vai uz varu balstītām sarunām, bet arī uz dialogu, otra izpratni un patiesu vēlmi panākt kompromisu. Civilās savienības modelis nebūs derīgs visiem un dažiem šķitīs nevēlams, tomēr tas sasniedz bāzes mērķi - būtiski uzlabos situāciju un palīdzēs risināt vairākas, šobrīd mazāk aizsargātu vai vispār neaizsargātu pāru problēmas,” atzīst zvērināta advokāte Jūlija Jerņeva.

Kustība “Dzīvesbiedri” vēlas pateikties visiem juristiem un advokātiem, kas snieguši nesavtīgu atbalstu šī jautājuma virzīšanā, kā arī pāriem, kuri piekrita spert šo nozīmīgo soli savu ģimeņu tiesiskajai aizsardzībai.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu