Baiba Putniņa min, ka iemesli ir dažādi, bet viens no tiem – laiks, ko pašlaik piedzīvojam – stress, trauksme, darbs no mājām, mazkustīgums, aizcietējumi, ko rada neveselīgs uzturs (vairāk saldumu, našķu, mazāk šķiedrvielu).
“Tromba veidošanās iemesls var būt arī
spēcīgs klepus, kas palielina spiedienu vēderā, apjomīga caureja, dažādas medicīniskas procedūras, piemēram, kolonoskopija vai kāda ķirurģiska iejaukšanās, turklāt ne obligāti starpenes zonā, bet jebkur citur, jo trombu veidošanos veicina ilgstošs nekustīgs stāvoklī.
Tā pat trombs var veidoties grūtniecības un dzemdību laikā. Nereti tas rodas, pēc neierastas slodzes fiziska darba veikšanas, piemēram, smagu mēbeļu celšanas, pārvācoties uz jaunu dzīvesvietu, vai tad, ja strauji sāk nodarbības sporta zālē,” brīdina proktoloģe.
Visbiežāk perianālā vēnu tromboze piemeklē aktīvus, sportiskus darbspējas vecuma cilvēkus. Trombs var izveidoties, arī lidojot lidmašīnā – organisms izjūt spiediena izmaiņas, turklāt kādu laiku tas atrodas statiskā sēdus pozā.
Lielāks tromba veidošanās risks ir tad, ja kombinē alkoholu ar karstu pirti un nepietiekamā daudzumā uzņem šķidrumu.
Vairumā gadījumu tromboze ir akūta, izolēta patoloģija un nebūt nav obligāti saistīta ar hemoroidālo slimību. Tomēr, lai precizētu diagnozi, nepieciešams apmeklēt speciālistu.
“Vārds trombs cilvēkiem bieži vien rada bažas, raisās domas par to, ka trombs var atrauties un aizceļot uz galvas smadzenēm, taču par to nebūtu jāuztraucas. Lai arī šo problēmu sauc par trombozi, trombs ir izolēts un tam ir vairāk kopīga ar zilumu – asinsvads ir pārplīsis un asinis sakrājušās zemādā, izveidojot hematomu bumbiņas veidā. Kā jebkurš zilums, arī šis var uzsūkties, pazust,” mierina Baiba Putniņa.
Protams, prātīgāk būs bumbulīti parādīt ārstam. “Ja pie proktologa tūlīt tikt nav iespējams,
lai mazinātu nepatīkamas sajūtas un atslogotu šo vietu, var sagatavot siltas vanniņas vai ņemt palīgā lokāli un iekšķīgi lietojamus medikamentus.
Ja dažu dienu laikā nav uzlabojuma vai parādījušies izdalījumi bez asinīm, piemēram, gļotas, strutas, steidzīgi jāmeklē speciālists. Liels trombs var radīt stipras sāpes. Ja sākas arī asiņošana, tūlīt jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība vai jācenšas nokļūt pie proktologa.”
· Ja trombs ir konstatēts, taču nav asiņošanas, var lietot heparīnu saturošu ziedi – heparīns šķīdina trombu.
· Ja zilums ir atvēries un notiek asiņošana, lietot heparīna ziedi nebūtu vēlams. Šādā gadījumā noderēs hemoroīdiem paredzēta ziede ar atsāpinošu efektu.
· Ja trombs izaudzis liels (dažkārt tas notiek strauji, pāris stundu laikā), iespējams, ārstam vajadzēs bumbuli atvērt un asins recekli, kas tajā uzkrājies, izņemt.
· Ja tromboze bieži atkārtojas, jāmeklē iemesls, kādēļ tā notiek. Varbūt pie vainas ir hemoroīdi. Tos izoperējot, trombozes risks samazinās. Jāizslēdz būtu audzēja esamība, jo asinsvadus var nospiest izplatījies audzējs.