S, 23.09.2023.

Skudra: ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcija parāda Krievijas izolāciju organizācijā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: SCANPIX

ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcija, kurā nosodīta Krievijas agresija pret Ukrainu un pieprasīts, lai Krievija nekavējoties izved savu karaspēku no šīs valsts, parāda, ka Krievija organizācijā lielā mērā atrodas izolācijā, sacīja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Rezolūciju atbalstīja 141 no 193 dalībvalstīm, savukārt piecas - Krievija, Baltkrievija, Eritreja, Ziemeļkoreja un Sīrija - balsoja pret. Pēc Skudras paustā, Krieviju atbalstīja izteikti represīvi vai arī vasaļu režīmi, kā tas ir Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko gadījumā.

Profesora ieskatā, lielāku uzmanību izpelnījušās 35 valstis, kas balsošanā atturējās. Šajā valstu grupā ietilpst arī Ķīna un Indija.

Skudra skaidroja, ka Kremļa propagandisti un Kremli atbalstošie politologi atzinīgi novērtējuši Ķīnas un Indijas nostāju, interpretējot to kā "draudzīgi neitrālu". Tas tiek tulkots kā Krievijas atbalstīšana, nevis kā Krievijas nosodījums saistībā ar iebrukumu Ukrainā.

"Domāju, ka šī rezolūcija nebūs pēdējā. Pieļauju, ka diskusijas par to turpināsies arī ANO Drošības padomē, kur būs mēģinājumi formulēt dokumentus, kuriem varētu būt saistošāks raksturs, bet ir skaidrs, ka Krievija izmantos savas veto tiesības," sacīja profesors.

Skudra atzīmēja, ka varētu arī sākties diskusijas par to, vai Krievija ir tiesīga salabāt ANO Drošības padomes pastāvīgās locekles statusu.

Kādreizējais Krievijas prezidents Boriss Jeļcins savulaik paziņoja, ka Krievija manto visas Padomju Savienības starptautiski tiesiskās saistības, pienākumus un līgumus no Padomu Savienības vienpusēji, kas, Skudras ieskatā, no juridiskā viedokļa ir diskutējams jautājums, neskatoties uz to, ka Krievija veidoja teritoriāli lielāko Padomju Savienības daļu.

Jau rakstīts, ka ANO Ģenerālā asambleja trešdien ar pārliecinošu balsu vairākumu pieņēmusi rezolūciju, kurā nosodīta Krievijas agresija pret Ukrainu un pieprasīts, lai Krievija nekavējoties izved savu karaspēku no šīs valsts.

Pēc vairāk nekā divas dienas ilgām debatēm šādu rezolūciju atbalstījusi 141 no 193 dalībvalstīm, to vidū Latvija.

Atturējušās 35 valstis, tai skaitā Ķīna. Vēl 12 dalībvalstis balsojumā nepiedalījās un tikai piecas - Krievija, Baltkrievija, Eritreja, Ziemeļkoreja un Sīrija - balsojušas pret.

Dokumentā izteikts pārliecinošs starptautiskās sabiedrības nosodījums Krievijas agresijai pret Ukrainu, kā arī Baltkrievijas iesaistei un atbalstam nelikumīga spēka lietošanā. Rezolūcija pieprasa nekavējoties izbeigt militārās aktivitātes Ukrainā un izvest Krievijas karaspēku no Ukrainas teritorijas.

Tajā apliecināts stingrs atbalsts Ukrainas suverenitātei, neatkarībai, vienotībai un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās un pievērsta uzmanība satraucošajai humānajai situācijai un nepieciešamībai sniegt tūlītēju atbalstu Ukrainas bēgļiem.

Ukrainas vēstnieks ANO Sergijs Kisļica ANO Ģenerālā asamblejas debatēs pirms balsojuma apsūdzēja Krieviju genocīda pastrādāšanā Ukrainā. "Viņi ir ieradušies atņemt Ukrainai tiesības eksistēt. Jau tagad ir skaidrs, ka Krievijas mērķis nav tikai okupācija. Tas ir genocīds," paziņoja Kisļica.

Rezolūcija, kam ir nesaistošs raksturs, pieņemta ANO Ģenerālās asamblejas ārkārtas sēdē, jo to nebija iespējams pieņemt ANO Drošības padomē, kurā Krievijai ir veto tiesības.

Starptautiskā sabiedrība ir apliecinājusi stingru atbalstu Ukrainas suverenitātei, neatkarībai, vienotībai un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās, kā arī sniedz plašu atbalstu Ukrainai šajā grūtajā brīdī, pēc šī balsojuma uzsvēra Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM).

ĀM atzīmēja, ka rezolūcija tika pieņemta ANO Ģenerālās asamblejas ārkārtas speciālā sesijā pēc tam, kad ANO Drošības padome nevarēja vienoties par rezolūciju Krievijas negatīvā balsojuma (veto) dēļ.

Vairāk nekā divas trešdaļas pasaules valstu nosodīja Krievijas īstenoto militāro agresiju Ukrainā un uzbrukumus civiliedzīvotājiem, aicinot nekavējoties to izbeigt. Paužot solidaritāti ar Ukrainu, tika uzsvērta satraucošā humanitārā situācija un tūlītēja atbalsta sniegšana bēgļiem no Ukrainas.

Latvija stingri nosodīja Krievijas agresiju un īstenoto brutālo uzbrukumu Ukrainai, kuru atbalsta Baltkrievijas režīms.

Latvija aicina nekavējoties pārtraukt Krievijas īstenotās militārās darbības un izvest visus Krievijas militāros spēkus no Ukrainas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais