Eiropas vēža pacientu organizācijas kongresā Rīgā pieprasīs mazināt nevienlīdzību vēža aprūpē

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Vairāk nekā pussimts vēža pacientu organizāciju pārstāvji no 22 Eiropas valstīm 18.-19. martā Rīgā pulcēsies kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”, lai spriestu, kā novērst netaisnības un atšķirības vēža diagnostikas, ārstēšanas, jaunāko zāļu pieejamības u.c. jomās. Kongresā piedalīsies arī Baltijas valstu veselības ministri, Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas pārstāvji, vadošie onkologi, zinātnieki, mācībspēki, politiķi.

Kongresu organizē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Īpašo komiteju vēža uzveikšanai. Pasākuma līdzorganizatori ir Centrāleiropā un Austrumeiropā (CAE) ietekmīgas pacientu organizācijas no Igaunijas, Lietuvas, Rumānijas, Grieķijas.

“Rīgas kongress ir ļoti īpašs notikums ikvienam Latvijas un Eiropas vēža pacientam. Pirmo reizi vēža pacientu organizācijas tik kuplā skaitā Eiropas mērogā ir apvienojušās un formulējušas skaidras prasības Eiropas un savu valstu politiķiem nevienlīdzības mazināšanai,” saka Olga Valciņa, “Onkoalinases” valdes locekle.

Nevienlīdzības izpausmes vēža aprūpē var būt ļoti dažādas, un diemžēl vēža pacientiem tā bieži ir ikdiena.

“Nevienlīdzība nav tikai naudas trūkums, kas, protams, ir ļoti kritiska onkoloģiskās aprūpes problēma. Tā ir arī nevienlīdzīga attieksme, kas īpaši redzama, salīdzinot Austrumeiropas un Rietumeiropas valstis. Arī informācijas nesniegšana pacientiem par vēža norisi un ārstēšanas iespējām, savlaicīgas diagnostikas trūkums, kad cilvēkam nav naudas braucienam no Latgales uz steidzamu izmeklējumu Rīgā. Tā ir arī liegta pieeja jaunākajām ārstēšanas iespējām un zālēm, kas ļautu dzīvot garāku mūžu, un vēl daudz kas cits. Ikviena šāda nevienlīdzības pieredze pacientam nežēlīgi sāp, un diemžēl ir cilvēki, kuri izvēlas ar to necīnīties un nomirst klusējot. Tāpēc mums, vēža pacientiem, visiem kopā ir jācīnās un šī nevienlīdzība jānovērš, lai arī Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, lai ikvienā Eiropas valstī vēža pacienti tiktu ārstēti cieņpilni, mūsdienīgi, ar vislabāko iespējamo rezultātu,” uzsver Olga Valciņa.

Kongresā piedalās daudzas vadošās vēža pacientu organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Beļģijas, Bulgārijas, Kipras, Čehijas, Somijas, Francijas, Gruzijas, Ungārijas, Itālijas, Maltas, Nīderlandes, Maķedonijas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Krievijas, Zviedrijas un Armēnijas.

Kongresa noslēgumā pacientu organizācijas parakstīs Atklātu vēstuli – Rīgas kongress: 10 soļi nevienlīdzības mazināšanai vēža aprūpē, kas tiks iesniegta Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam un ES dalībvalstu veselības ministrijām.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu