P, 28.11.2022.

Latvijā ierosināti septiņi kriminālprocesi saistībā ar Krievijas kara noziegumu slavināšanu

TVNET/LETA
Latvijā ierosināti septiņi kriminālprocesi saistībā ar Krievijas kara noziegumu slavināšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Schutterstock.com

Kopš Krievijas Federācijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā Valsts drošības dienests (VDD) kopumā sācis septiņus kriminālprocesus saistībā ar Krievijas veikto noziegumu slavināšanu un attaisnošanu, naida izraisīšanu pret Ukrainas iedzīvotājiem, kā arī Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem noziegumiem Ukrainā, informēja VDD.

Kopš 24.februāra bija sākti divi kriminālprocesi par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošanu un nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Kā iepriekš informēja VDD, vēl viens kriminālprocess pēc Krimināllikuma 74.1 panta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu tika sākts 16. martā.

Šajā datumā VDD sācis vēl trīs kriminālprocesus. Divi sākti pēc Krimināllikuma 74.1 pantā, gan 78. pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošanu un nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Kriminālprocesi ir sākti saistībā ar personu interneta vidē publicētiem izteikumiem, kuros slavināti un attaisnoti Krievijas bruņoto spēku īstenotie noziegumi Ukrainā. Tāpat šie ieraksti vērsti uz nacionālā naida izraisīšanu pret Ukrainas iedzīvotājiem.

Vienlaikus vairāku gadījumu izvērtēšana vēl tiek turpināta.

VDD atgādina, ka šā gada 15.martā dienestā tika uzsākts kriminālprocess arī par Krievijas bruņoto spēku veiktajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un mieru Ukrainā. Šī kriminālprocesa ietvaros tiek apzināti kara bēgļi no Ukrainas, kuri foto, video vai audio formātā ir dokumentējuši Krievijas bruņoto spēku noziegumus vai arī var sniegt mutiskas liecības par tiem.

VDD rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievijas bruņoto spēku veiktie noziegumi ir acīmredzami un neapšaubāmi. Par šo noziegumu attaisnošanu, slavināšanu, noliegšanu vai rupju noniecināšanu Latvijā ir paredzēta kriminālatbildība.

Tāpat VDD turpina īstenot pasākumus informatīvās telpas aizsardzībai. 14.martā VDD nosūtīja Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) sarakstu ar interneta vietnēm, kas izplata klaju dezinformāciju par notiekošo Ukrainā un pauž atbalstu Krievijas īstenotajai agresijai. VDD rosināja NEPLP nodrošināt šo vietņu bloķēšanu Latvijas teritorijā. NEPLP šo ierosinājumu ir izvērtējis un pieņēmis lēmumu vietnes bloķēt.

Tāpat VDD ikdienā caurskata simtiem interneta vidē publicētu ierakstu, komentāru un video, kuros saskatāmas pazīmes atbalsta paušanai Krievijai.

Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli. Tādos gadījumos, kad pārbaudes gaitā netiek konstatēts Kriminālprocesa likumā noteiktais pamats kriminālprocesa uzsākšanai, VDD īsteno preventīvus pasākumus iespējamā apdraudējuma novēršanai, tai skaitā veic pārrunas ar iesaistītajām personām, brīdinot tās par atbildību, kāda paredzēta par kara noziegumu un noziegumu pret cilvēci un mieru slavināšanu un attaisnošanu. VDD līdz šim izteicis brīdinājumu aptuveni simts personām.

VDD redzeslokā nonākusi arī politiskās partijas "Latvijas Krievu savienība" izvērstā publiskā darbība, paužot atbalstu Krievijai. VDD ir brīdinājis partiju par tās īstenoto aktivitāšu neatbilstību Latvijas nacionālās drošības interesēm un starptautiskajām tiesību normām.

Kā ziņots, VDD 16.martā sāka kriminālprocesu pret sociālajos medijos ievērību guvušo sievieti par Krievijas izvērstās agresijas pret Ukrainu publisku attaisnošanu un slavināšanu, turklāt policija viņai piemērojusi 350 eiro administratīvo sodu.

Savukārt 9.martā tiesa piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu - Aivim Vasiļevskim, kuru tur aizdomās par Krievijas īstenoto kara noziegumu attaisnošanu, bet iepriekš viņš bijis pamanāms Covid-19 noliedzēju aktīvists. Viņš ir viens no četriem "garīgās attīstības un dziedniecības centra" "DVS Urantija" pārstāvjiem, kuriem inkriminē Krievijas īstenoto kara noziegumu Ukrainā attaisnošanu. Latvijas televīzijas raidījums "De facto" ziņoja, ka viens no četrotnes ir arī Aivja tēvs, dziednieks Ventis Vasiļevskis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu