Infografika Atcelta lielākā daļa Covid-19 ierobežojumu - kas jāņem vērā

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Jānis Škapars/TVNET

No 1.aprīļa tiek atcelta lielākā daļa Covid-19 ierobežojumu, spēkā paliekot tikai atsevišķām epidemioloģiskās drošības prasībām.

Valdības lēmumi paredz atcelt prasības par Covid-19 sertifikātu nepieciešamību darbam lielākajā daļā nozaru, par masku nēsāšanu publiskās vietās, kā arī par sertifikātu nepieciešamību pakalpojumu saņemšanai.

Covid-19 drošības sertifikāti turpmāk nepieciešami tikai darbam medicīnā, izglītības iestādēs un ieslodzījuma vietās,

savukārt maskas jāvalkā veselības un sociālās aprūpes iestādēs un sabiedriskajā transportā, bet citviet to lietošana saglabāta rekomendāciju līmenī.

No 1.aprīļa pakalpojuma sniedzējam vai pasākuma organizatoram tiek noteiktas tiesības noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vietai vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu, tāpat arī var tikt noteikts, ka pakalpojums tiek sniegts vai pasākums tiek organizēts epidemioloģiski drošā vidē. Tomēr šie epidemioloģiskie ierobežojumi vairs nav īstenojami obligātā kārtībā.

Vienlaikus tiek saglabāts nosacījums sejas masku lietošanai sabiedriskajā transportā, izņemot taksometrus un citus komercpārvadājumus ar vieglo automašīnu, kur vienlaikus transporta līdzeklī atrodas neliels cilvēku skaits.

Masku lietošana netiek attiecināta uz starptautiskajiem aviopārvadājumiem, jo katra valsts aviokompānijām piemēro savus nosacījumus.

Tāpat, ņemot vērā ļoti augstos Covid-19 izplatības riskus, masku lietošana tiek saglabāta ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, šo iestāžu apmeklētājiem, darbiniekiem veicot pacientu vai klientu aprūpi un darbiniekiem un klientiem, kontaktējoties ar apmeklētājiem. Ņemot vērā to, ka ilgstošas sociālās aprūpes centra klienti ir pakļauti īpaši augstam Covid-19 radītam riskam veselībai, kā arī šajās iestādēs ir augsts risks Covid-19 plašai izplatībai, kas var nodarīt būtisku kaitējumu šajos centros dzīvojošajiem cilvēkiem, tiek paredzētas īpašas drošības prasības šo centru klientiem, apmeklējot sabiedriskas vietas.

Pēc Veselības ministrijas (VM) paustā, no 1.aprīļa tikai ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs nodarbinātajiem tiks saglabāta vajadzība Covid-19 slimnieku kontaktpersonām ievērot mājas karantīnu vai veikt Covid-19 testus pirms darba pienākumu sākšanas. Pārējiem šā drošības pasākuma nebūs, bet darbā nedēļu būs jālieto FFP2 respiratori bez vārsta.

Savukārt Covid-19 atklāšanai no šodienas tiks izmantoti valsts apmaksāti profesionālie antigēnu testi.

Tas nozīmē, ka personai tiks izsniegts testa sertifikāts un pozitīva profesionālā antigēna testa rezultātā arī Covid-19 pārslimošanas sertifikāts.

Valsts apmaksātie polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testi tiks veikti tikai pēc ārsta norīkojuma gadījumos, kad ir paaugstināts risks vai testa rezultāts ietekmē ārstēšanas gaitu. Tas attiecas uz senioriem, veselības un sociālās aprūpes darbiniekiem, kā arī pirms operācijām vai hospitalizācijas.

Vienlaikus iedzīvotājiem tiek saglabāta iespēja veikt pašu apmaksātus PĶR testus, bet skrīninga testu veikšana, lai laikus novērstu lielus saslimstības uzliesmojumus, saglabāsies ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījumu vietās un speciālās izglītības iestādēs.

Tāpat no 1.aprīļa tiek atcelta prasība, ieceļojot Latvijā no ārvalstīm, uzrādīt vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu.

Joprojām tiek saglabāta prasība ārstniecības un izglītības iestādēs un ieslodzījuma vietās nodarbinātajiem būt vakcinētiem. Tāpat pēc noteiktiem kritērijiem darba devējs var noteikt šādu nosacījumu arī citās jomās. Reizē arī noteikts, ka līdz 1.septembrim ārstniecības iestādēs un ieslodzījuma vietās nodarbinātajiem būs nepieciešams veikt balstvakcināciju pret Covid-19.

Atcelti visi Covid-19 ierobežojumi pasākumu norisei un kultūrvietu darbībai

No 1.aprīļa atceltas visas spēkā esošās Covid-19 epidemioloģiskās drošības prasības pasākumu norisei, kultūrvietu darbībai, apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Atcelta prasība par Covid-19 sertifikātu uzrādīšanu publisku pasākumu apmeklēšanai. Arī pasākumu organizatoriem, amatiermākslas kolektīvu dalībniekiem, kultūrvietu darbiniekiem un pakalpojumu sniedzējiem vairs nebūs jābūt ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tāpat vairs nebūs obligāta prasība lietot sejas maskas publiskos pasākumos un kultūrvietu telpās, atstājot to kā brīvu izvēli apmeklētājiem un darbiniekiem.

Tiek atcelti arī jebkādi apmeklētāju skaita ierobežojumi publiskos pasākumos.

Valdībā pieņemtie grozījumi normatīvajā regulējumā paredz tiesības pakalpojuma sniedzējam vai pasākuma organizatoram, ja viņš to uzskata par nepieciešamu, noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vietai vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu. Tāpat arī organizatoram vai pakalpojuma sniedzējam būs iespēja, izvērtējot riskus, noteikt, ka pakalpojums tiek sniegts vai pasākums tiek organizēts epidemioloģiski drošā vidē.

Darba devējam turpmāk nebūs jāziņo SPKC par Covid-19 kontaktpersonām

No 1.aprīļa saglabāta iespēja kolektīva vadītājam, tai skaitā darba devējam, noteikt testēšanu, kā arī masku vai respiratoru lietošanu kontaktpersonām, taču nebūs jāziņo Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) par kolektīvā esošām ar Covid-19 sasirgušo kontaktpersonām.

Valdība iepriekš pieņēma grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai". Ar grozījumiem ir veiktas izmaiņas nosacījumos kontaktpersonu noteikšanas, medicīniskās novērošanas un mājas karantīnas ievērošanai.

Noteikumi saglabā iespēju kolektīva vadītājam, tai skaitā darba devējam, noteikt kontaktpersonas, lai varētu organizēt epidemioloģiskās drošības prasības savā darba vietā kontaktpersonām, piemēram, testēšanu, masku vai FFP2 respiratoru lietošanu un tamlīdzīgi.

Bet noteikumi neparedz pienākumu kolektīvu vadītājiem, tai skaitā darba devējiem, sniegt informāciju SPKC par savā kolektīvā konstatētajām kontaktpersonām.

Noteikumi paredz arī to, ka ģimenes ārstam nav aktīvi jāveic kontaktpersonu medicīnisko novērošanu un jāorganizē šo personu testēšanu, bet nepieciešamības gadījumā ārsts attālināti sniedz konsultācijas.

Noteikumi arī paredz, ka mājas karantīna vairs nav jāievēro, apmeklējot sabiedriskas vietas, bet mājas karantīna ir jāievēro tiem, kas strādā augsta riska objektos - ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs. Šis pienākums attiecas uz personām, kas bijušas ciešā kontaktā ar inficēto cilvēku, nelietojot individuālos aizsardzības līdzekļus.

Minētajās iestādēs kontaktpersonai ir vai nu jāveic Covid-19 tests pirms darba pienākumu sākšanas septiņu dienu laikā, vai septiņas dienas jāievēro mājas karantīna. Pārējām personām, kas bijušas kontaktā ar inficētu cilvēku, ir jānovēro savu veselību un, apmeklējot sabiedriskas vietas, jālieto ne zemākas klases kā FFP2 respirators.

Lai persona varētu veikt minētos pasākumus un apzināties inficēšanās riskus ar Covid-19, kolektīva vadītājam, tai skaitā darba devējam un izglītības iestādes vadītājam, ir jāinformē kolektīva dalībnieki par Covid-19 saslimšanas gadījumu kolektīvā vai kontaktpersonu, un kolektīva dalībniekiem ir jāņem vērā paaugstināti Covid-19 inficēšanās apstākļi.

Noteikts arī, ka mājas karantīna nav jāievēro izglītības iestāžu darbiniekiem un izglītojamiem.

Pirmsskolas izglītības pakāpē izglītojamais, tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, kurš noteikts kā kontaktpersona, ja kontakts ar inficētu personu ir saistīts ar Covid-19 gadījumu mājsaimniecībā, var piedalīties klātienes izglītības procesā vai klātienē saņemt bērnu uzraudzības pakalpojumu, ja kopš pēdējā kontakta ar inficētu personu ir pagājušas ne mazāk kā septiņas dienas un nav saslimšanas simptomu. Bērna likumiskajam pārstāvim par šo laika periodu ir tiesības saņemt darba nespējas lapu.

Savukārt pamata un vidējās izglītības pakāpē, tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, izņemot profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides programmas, izglītojamie un nodarbinātie, kā arī pirmsskolas izglītības pakāpē nodarbinātie, ja kontakts ar inficētu personu ir saistīts ar Covid-19 gadījumu mājsaimniecībā, piedalās izglītības procesā klātienē, septiņu dienu laikā pēc pēdējā kontakta ar inficēto personu veicot divus paštestus un novērojot savu veselības stāvokli.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu