“Labajos laikos ar Ungāriju vienmēr vajadzēja sadarboties, bet šobrīd mēs redzam, ka arī parlamentārā līmenī tas nebūtu iespējams. Ir jārunā ar grupas vadītāju, vai vispār ir nepieciešama šāda grupa,” klāsta Uldis Budriķis no “Konservatīvajiem”.
Grupas vadītāja Pimenova bijušais partijas biedrs “Saskaņā”, tagad bezpartejiskais Vjačeslavs Dombrovskis sākumā vispār nespēj atminēties, ka bijis Ungārijas grupas dibinātājs, jo, kā pats atzīst, ne reizi nav piedalījās tās sanāksmēs: “13.Saeimas darba sākumā tā laika kolēģis, jūsu pieminētais Igors Pimenovs mani palūdza atbalstīt viņa ievēlēšanu par šīs grupas vadītāju. Man jāatzīst, es pat aizmirsu, ka esmu šīs grupas dalībnieks. Tā kā jūs man esat atgādinājuši un ņemot vērā nesenos notikumus, ir laiks man uzrakstīt iesniegumu par izstāšanos no šīs grupas, tāpat kā es savulaik uzrakstīju iesniegumu par izstāšanos no sadarbības grupām ar Krieviju un Baltkrieviju.” Vēlāk Dombrovskis “de facto” arī atsūta Saeimas prezidijam nosūtītā iesnieguma bildi.
No 17 grupas deputātiem “Saskaņu” sākotnēji pārstāvēja desmit. Starp viņiem ir arī Nikolajs Kabanovs, kurš šobrīd par grupas atstāšanu nedomā: “Es vēlos atgādināt, ka 1956.gadā ungāri bija tie, kas pirmie Austrumu blokā sacēlās pret staļinismu un Padomju Savienību, un ar vairākiem tūkstošiem dzīvību viņi izpelnījušies sev uzticību un cieņu.”
Grupā ir arī bijusī “Saskaņas”, bet pēc tam arī partiju “Likums un kārtība” un “Latvija pirmajā vietā” biedre, tagad bezpartejiskā Ļubova Švecova. Viņa uzskata, ka Orbāns neesot vērsies pret Ukrainu vai tās prezidentu, bet gan galvenokārt pret ungāru izcelsmes ASV miljardieri Džordžu Sorosu. Tāpēc izstāties no grupas Švecova neplāno, jo Ungārijas varas ideoloģija viņai šķiet simpātiska: “Es domāju, ka Ungārija kā valsts, kas arī ļoti konservatīvām vērtībām pieturas – pamatā valdība savā polemikā, savās diskusijās un savā programmā – es domāju, ka arī jārespektē tieši šo virzienu, vērtējot Ungārijas valdības darbu. Un es domāju, ka konservatīvās vērtības ir tā vērtas, lai par tām diskutētu, lai tās atbalstītu un lai veidotu dialogu ar Ungāriju.” Švecova arī norādīja, ka Orbāns būtu jāvērtē pēc tā, ka viņš nekavējoties aicina Krieviju un Ukrainu uz dialogu un piedāvā Ungāriju kā platformu sarunām.
Ukrainas Ārlietu ministrija gan šo Orbāna aicinājumu jau ir nosaukusi par cinisku, norādot, ka palīdzēt izbeigt karu var šādi: izbeigt graut ES vienotību, atbalstīt pret Krieviju vērstās sankcijas, sniegt militāru palīdzību Ukrainai un neradīt papildu avotus Krievijas militāro izdevumu finansēšanai.
Lai gan intervijās izstāšanos apsvēra vairāki, piektdienas vakarā Saeimā “de facto” noskaidroja, ka līdz darba nedēļas beigām no Ungārijas sadarbības grupas ir izstājies tikai viens deputāts.