Sākusies Pasaules imunizācijas nedēļa, SPKC aicina pārskatīt savas potēšanās pases

TVNET/LETA
Sākusies Pasaules imunizācijas nedēļa, SPKC aicina pārskatīt savas potēšanās pases
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Cilvēki Vērmanes dārza zālienā.
Cilvēki Vērmanes dārza zālienā. Foto: Zane Bitere/LETA

Pasaules imunizācijas nedēļā, no 24.aprīļa līdz 30.aprīlim, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina sekot līdzi bērnu vakcinācijas kalendāram un pārskatīt savas potēšanās pases, informē SPKC.

Pasaules imunizācijas nedēļas mērķis ir aktualizēt vakcināciju un uzsvērt tās nozīmi slimību profilaksē. Par šī gada tēmu Pasaules veselības organizācija noteikusi "Ilgu mūžu visiem", lai veicinātu vakcinācijas aptveri un aizsargātu visu vecuma grupu cilvēkus pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām.

Infekcijas slimību specifiskā profilakse jeb vakcinācija ir droša metode, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām, norāda SPKC.

Latvijas vakcinācijas kalendārs ir līdzīgs citu Eiropas valstu vakcinācijas kalendāriem, un to regulē Ministru kabineta 2000.gada 26.septembrī apstiprinātie "Vakcinācijas noteikumi". Lai gan ģimenes ārsts seko līdzi, kad bērnam ir jāsaņem vakcīnas, SPKC norāda, ka arī pašiem vecākiem ir aktīvi jāseko līdzi vakcinācijas kalendāram un vest bērnu uz vakcināciju pie ģimenes ārsta.

Arī pieaugušajiem ieteicams ik pa laikam pārskatīt savu potēšanas pasi, lai pārliecinātos vai nav nepieciešams saņemt balstvakcīnu. Piemēram, balstvakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem, kas veicama ik pēc desmit gadiem.

Pasaules imunizācijas nedēļā SPKC atgādina arī par to, ka šogad atsevišķām iedzīvotāju grupām Latvijā papildus ir pieejama valsts apmaksāta vakcinācija pret noteiktām infekcijas slimībām. Valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt ikviens iedzīvotājs, bet valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu no 2022.gada var saņemt arī 14 gadus veci jaunieši un grūtnieces.

No šī gada valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju var saņemt arī 12 gadus veci zēni. Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret CPV pusaudžiem, SPKC 26.aprīlī organizēs tiešsaistes diskusiju ar ekspertiem. Diskusiju būs iespējams noskatīties SPKC "Facebook" lapā.

Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bērniem no viena līdz 17 gadu vecumam, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu veikšanai 2022.gadā pieejams SPKC mājaslapā.

Plašāku informāciju par infekcijas slimībām, to profilaksi, tai skaitā vakcināciju, iedzīvotāji var meklēt arī SPKC mājaslapā vai vaicāt savam ārstam.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu