Arī Igaunija saskārusies ar Krievijas mēģinājumiem iefiltrēt FSB aģentus ieroču inspekcijās

LETA/BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: AFP/SCANPIX

Arī Igaunijas Aizsardzības spēkiem ir informācija par Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu spiegošanu Igaunijas militārajos objektos, maskējoties par bruņojuma inspektoriem, vēsta laikraksts "Postimees" pēc tam, kad par līdzīgām FSB aģentu darbībām ziņots arī Latvijā.

Igaunijas Aizsardzības spēku Starptautiskās sadarbības Ieroču kontroles nodaļas vadītājs Madiss Morels "Postimees" apliecinājis, ka, plānojot starptautisko bruņojuma inspektoru vizītes, Igaunijas armija ņem vērā iespējamību, ka Krievija šādās vizītēs var izmantot spiegus.

"Protams, mēs nepieļaujam piekļuvi jutīgiem objektiem un zināšanām," paudis Morels, piebilstot, ka tas atbilst 2011.gada Vīnes dokumentam.

"TV3" raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka Latvijas pusei šķitis dīvaini, ka Krievijas delegācija prasījusi inspekcijas laikā lidot pāri ne tikai militāriem, bet arī stratēģiski svarīgiem civiliem objektiem, piemēram ostām.

Igaunijas armijas pārstāvis "Postimees" paudis pārliecību, ka šādi lidojumi pieprasīti nevis EDSO bruņojuma inspekcijas vizītē, bet gan Atvērto debesu līguma inspekcijas vizītē.

"Atbilstoši Atvērto debesu līgumam, atļautais lidojumu maršruts virs Igaunijas ir 800 kilometrus garš. Tomēr līgums neregulē, kur drīkst un kur nedrīkst lidot. Regulēts tiek lidmašīnas augstums, kameras leņķis un precizitāte un tamlīdzīgi aspekti," paskaidrojis Morels.

Viņš piebilda, ka Krievijas delegācija ir veikusi lidojumus gan virs padomju laika militārajiem objektiem, gan civilās infrastruktūras arī Igaunijā.

EDSO Vīnes dokuments kalpo kā instruments, ar kura palīdzību var skaidrot un detalizēti informēt pārējās EDSO dalībvalstis par militārajām aktivitātēm un ar tām saistītajiem nodomiem.

Uzņemot vizītēs inspekcijas grupas, EDSO dalībvalstis demonstrē atvērtību un apņemšanos pildīt starptautiskās saistības saskaņā ar Vīnes dokumentu, kas paredz ikgadēju brīvprātīgu militārās informācijas apmaiņu, novērtējuma un inspekcijas vizītes starp EDSO dalībvalstīm.

Kā jau vēstīts, Latvijas Aizsardzības ministrijā aģentūru LETA informēja, ka Ukrainas nesen nopublicētajā Krievijas spiegu sarakstā divi iekļautie FSB darbinieki 2017.un 2018.gadā ir apmeklējuši arī Latviju.

LETA marta beigās jau rakstīja, ka saskaņā ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās Izlūkošanas pārvaldes rīcībā nokļuvušu sarakstu Eiropā noziedzīgas darbības veikt ieradušies 620 Krievijas FSB darbinieki.

Sarakstā ir spiegu vārds, uzvārds un tēvavārds, darbavieta, pastāvīgā dzīvesvietas adrese, pases dati, izmantoto automašīnu markas, modeļi un reģistrācijas numuri un tamlīdzīga informācija.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde sarakstu pilnā apjomā publicējusi savā mājaslapā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu