Sv, 25.09.2022.

No 1.jūlija atcels prasību pēc Covid-19 sertifikāta izglītības jomas darbiniekiem

Papildināts
TVNET/LETA
No 1.jūlija atcels prasību pēc Covid-19 sertifikāta izglītības jomas darbiniekiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Covid-19 sertifikāts. Ilustratīvs attēls.
Covid-19 sertifikāts. Ilustratīvs attēls. Foto: Sintija Zandersone/LETA

No 1.jūlija tiks atcelta izglītības nozarei noteiktā prasība par darbinieku vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, šodien, veicot grozījumus Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", lēma valdība.

Tas nozīmē, ka izglītības sfērā nodarbinātajiem pienākumu pildīšanai vairs nebūs nepieciešami Covid-19 sertifikāti.

Grozījumi tāpat paredz, ka personas, kuras iegūst izglītību vispārējās, tostarp speciālās, vai profesionālās izglītības iestādēs, no 1.jūnija varēs nodarbināt izglītības procesā vai bērnu uzraudzības pakalpojuma sniegšanā vasaras brīvdienās bez vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāta.

Pašlaik ir noteikta prasība, ka izglītības nozares pedagogiem, administratīvajiem un citiem darbiniekiem, kas ir tiešā kontaktā ar bērniem, ir jābūt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam. Vienlaikus ir noteiktas tiesības darba devējam izvērtēt katra darbinieka inficēšanās risku un iespējamo risku citu cilvēku veselībai un noteikt darbus, kuru veikšanai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts nav nepieciešams.

Arī tālmācības izglītības ieguves formā īstenotajās vispārējās izglītības programmās nodarbinātajiem, kuri nonāk saskarē ar izglītojamiem, ir nepieciešams sertifikāts.

Kā aģentūrai LETA atzina Latvijas izglītības un zinātnes arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, daļa pedagogu, kuri Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta neesamības dēļ šajā mācību gadā atstāja darbu izglītības iestādēs, varētu skolā atgriezties, taču daļa jau ir mainījusi savas profesionālās darbības jomu un skolā vairs neatgriezīsies.

Vanaga atzina, ka LIZDA lūgums atcelt prasību pēc Covid-19 sertifikāta izglītības jomā strādājošajiem valdībā ilgu laiku netika sadzirdēts, taču tagad lēmums pieņemts, nejautājot sociālo partneru viedokli.

Viņa norādīja, ka nav skaidrs, kādēļ šī prasība ir spēkā vēl divus mēnešus, jo citās Eiropas Savienības valstīs, izņemot Itāliju un Austriju, šāda prasība ir jau atcelta.

Iepriekš ziņots, ka vairāk nekā 1000 cilvēku parakstīja atklāto vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai pret Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem izglītības iestāžu darbiniekiem.

Vēstules parakstītāju vidū bija vairāk nekā 200 izglītības iestāžu pedagogi un 40 mācību iestāžu vadītāji. Vēstules parakstītāji uzskata, ka Latvijai ir jāņem piemērs no Lietuvas un Igaunijas un jāatceļ "sabiedrību šķelošos" ierobežojumus.

Savukārt Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības pārstāvji pieprasīja ekspertu pamatojumu par Covid-19 prasībām izglītības nozares darbiniekiem jaunajā mācību gadā.

Organizācija norādīja, ka tā "jau mēnesi akcentē politikas veidotāju nespēju argumentēti pamatot nosacījumus darbam klātienē jaunajā mācību gadā".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu