S, 10.06.2023.

Aptauja: Vairāk nekā 70% vecāko klašu skolēnu izmēģinājuši cigaretes vai to alternatīvas

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: shutterstock.com

Vairāk nekā 70% vecāko klašu skolēnu izmēģinājuši cigarešu vai to alternatīvu atkarību, secināts kustības "Latvijas bērni bez cigaretēm" veiktajā socioloģiskajā aptaujā vidusskolās.

Visi aptaujātie jaunieši atzina, ka klasiskās cigaretes ir kaitīgas veselībai, bet tomēr tās izmēģina. Tikai 15% atzina, ka smēķē cigaretes diezgan regulāri, savukārt dažreiz "tusiņos" - katrs otrais.

Tikmēr 35% no tiem, kas ir savulaik pamēģinājuši, to ir pārtraukuši darīt.

Kustības "Latvijas Bērni bez cigaretēm" iniciatore un biedrības "BērnuDraugi" vadītāja Iveta Ziemele norāda, ka jaunieši visvairāk ir pakļauti atkarību riskiem, jo vieglāk iesaistās jaunu lietu pamēģināšanā. Viņasprāt, daudzi vecāki nesaprot, ka, ja viņi paši neparūpēsies par savu bērnu, tad par viņu parūpēsies iela.

Ziemele atzīst, ka galvenā motivācija pamēģināt cigaretes ir cenšanās pieņemt jauniešu kompānijās noteiktos stilīguma standartus vai imitēt savus vecākus, kas to dara.

Vienlaikus, lai arī klasisko cigarešu popularitāte ar katru jauno paaudzi mazinās, tomēr parādās lielāka interese par klasisko cigarešu alternatīvām, jo to popularitāte pieaug pasaulē.

"Klasiskās cigaretes jauniešiem vairāk nāk mantojumā no vecākiem - kāds no vecākiem smēķē mājās un tad bērns šo tradīciju ienes savu jauniešu kompānijā. Pieredzes stāsti liecina, ka daļa bērnu izmēģinājuši smēķēšanu jau agrajās klasēs - pat sākumskolā," norāda Ziemele.

Pēc viņas paustā, alternatīvo produktu popularitātes pieaugumu bērni skaidro ar to, ka tās, viņuprāt, ir mazāk kaitīgas veselībai, kā arī neizraisa nepatīkamas smakas un nedara kaitējumu apkārtējiem - pasīvās smēķēšanas riskus, kā arī var veiksmīgāk noslēpt to darīšanu skolā.

Tāpat aptaujā secināts, ka jaunieši līdzekļus cigarešu vai to alternatīvu iegādei ņem no kabatas naudas, ko dod vecāki.

Kustības vadītāja atzīst, ka veselas paaudzes jau ir uzaugušas ar cigaretēm, zinot par to kaitīgumu un negatīvo ietekmi uz veselību. Viņa atgādina, ka onkoloģija ir otrs visbiežāk sastopamais mirstības cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām. Tieši plaušu vēzis ir galvenais no visiem vēža paveidiem, ik gadu aiznesot līdzi ap 950 cilvēku dzīvības.

Patlaban cīņa pret vēzi pasludināta par vienu no Eiropas Savienības prioritātēm, un, Ziemeles ieskatā, arī Latvijai ir jādomā radikālāki soļi, lai mazinātu smēķētāju skaitu un pavisam samazinātu starp jauno paaudzi.

Šajā jomā "soli ir spērusi" Jaunzēlande, kurā parlaments ir nobalsojis par cigarešu tirdzniecības aizliegumu bērniem, kas dzimuši pēc 2004.gada. Līdzīgu priekšlikumu ir paudis arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (S), kas aicina arī Latvijai sekot šim piemēram un ir sagatavojis priekšlikumu aizliegt tirgot cigaretes un alternatīvas pēc 2008.gada dzimušajiem.

Aptauja veikta šī gada aprīlī, un tajā piedalījās 586 skolēni vecumā no 16 līdz 18 gadiem no 14 Latvijas skolām - vidusskolām un profesionālās ievirzes skolām.

Atkarība no cigaretēm ir viens no galvenajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem, ko visbiežāk rada onkoloģiskas saslimšanas un citas slimības. Nesen izveidotās bērnu vecāku kustības "Latvijas bērni bez cigaretēm" viens no mērķiem ir kopā ar citām līdzīgām organizācijām ārvalstīs pētīt un analizēt cigarešu atkarības iemeslus un arī citu valstu pieredzi, kā to mazināt gan jauniešu, gan jau pieaugušo vidū, vēlāk sekmējot šo labo prakšu pārņemšanu arī Latvijā.

Atkarība no cigaretēm ir viena no postošākajām atkarībām Latvijā, un cīņā ar to Latvijai nav vairs taustāma progresa pēdējos desmit gadus.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu