P, 30.01.2023.

Raidījums: Vairākas nozīmīgas un sarežģītas korupcijas lietas iestrēgušas KNAB un uz priekšu nevirzās

TVNET/LETA
Raidījums: Vairākas nozīmīgas un sarežģītas korupcijas lietas iestrēgušas KNAB un uz priekšu nevirzās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
KNAB. Ilustratīvs attēls
KNAB. Ilustratīvs attēls Foto: Evija Trifanova / LETA

Gandrīz droši var teikt, ka turpmākos piecus gadus Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) vadīs Jēkabs Straume. Konkursā viņam nebija nekādas konkurences. Lielāko frakciju deputāti mums sacīja, ka līdzšinējo priekšnieku amatā pārapstiprinās, taču ne bez kritikas, vēsta raidījums "Nekā personīga".

KNAB esot bijuši daudz uzlabojumu organizatoriskajā ziņā, taču joprojām nepietiekami maz atklātu korupcijas gadījumu, piemēram, iepirkumu jomā. Arī tiesu varas institūcijās, ko birojs min kā vienu no prioritātēm, KNAB darbs nav bijis sevišķi manāms.

Bijušo policistu un Militārās izlūkošanas un drošības dienesta augsta līmeņa darbinieku Jēkabu Straumi KNAB vadībā Saeima iecēla pirms pieciem gadiem. Tobrīd KNAB bija novājinājuši iekšējie skandāli, daudzi darbinieki aizgājuši, politiķi jau runāja par KNAB pievienošanu citām izmeklēšanas iestādēm vai pat slēgšanu. Sabiedrība birojam vairs neuzticējās.

KNAB reputācija Straumes vadībā atjaunota, jo atkal pieaudzis sabiedrības ziņojumu skaits. Arī draudi par biroja pastāvēšanu apklusuši. Un politiķi atsaukušies tikpat kā visiem KNAB priekšnieka Jēkaba Straumes aicinājumiem pēc finansējuma palielināšanas.

Ir radīts konkurētspējīgs atalgojums, lielāka nozīme pievērsta korupcijas risku analīzei - izveidota Stratēģiskā pārvalde.

Pirms pusotra gada valdība piešķīra turpat 600 tūkstošus eiro (591 867) biroja analītisko spēju stiprināšanai papildus 19 štata vietas. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs uzskata, ka KNAB līdzekļu ir pietiekami, lai sagaidītu labākus izmeklēšanas rezultātus, piemēram, iepirkumu jomā. Eiropas Savienības finansētajos projektos, korupciju šai laikā KNAB izdevies pierādīt divos gadījumos.

Pērn prokuratūrai KNAB nodevis 27 lietas, kas ir lielākais skaits piecu gadu laikā. Skaļākā no tām bija “Rīgas namu apsaimniekotāja” šefa Igora Trubko 2 miljonu kukuļa piedāvāšana Rīgas domes deputātam Mārtiņam Kossovičam. Par korupciju deputāts KNAB ziņoja pats, tā nebija biroja atklāta lieta.

Šis gadījums kārtējo reizi apstiprina, ka KNAB par savu darbību jāstāsta vairāk, uzskata uzraugi. Un Straumes nepietiekamo komunikāciju ar sabiedrību pieskaita pie viņa darbības mīnusiem.

Straumes vadībā KNAB daudz aktīvāk pievērsās Nila Ušakova saimniekošanai Rīgas domē.

Pirms četriem gadiem KNAB veica skaļas aizturēšanas saistībā ar korupciju Rīgas satiksmes iepirkumos. Jauno transportu iegādes summa pārsniedza 270 miljonus un daļai naudas bija jānonāk konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. Un naudu jāatmazgā caur fiktīviem uzņēmumiem. Kratīšana notika arī mēra un vicemēra dzīvesvietās.

KNAB pirms trīs gadiem aizturēja arī Rīgas tūrisma attīstības biroja vadību. Dokumenti liecināja, ka birojs nevis reklamējis Rīgu, bet pirms kārtējām Saeimas vēlēšanām, veicis pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas.

No lielās lietas izdalīts process par krāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu, tajā apsūdzēti 3 cilvēki tai skaitā bijušais Rīgas satiksmes Tehniskā atbalsta direktors Ingvars Šnikvalds.Taču, izņemot to, Rīgas tūrisma attīstības biroja lieta KNAB iestrēgusi.

Vēl bēdīgāks ir vērienīgās būvnieku karteļa lietas iznākums. Daļu pierādījumu nodeva Konkurences padomei, kas uzlika daudzu miljonu sodu būvniecības flagmaņiem. Taču daļā, kur būvnieki stāstīja, kā kukuļo politiskās partijas, KNAB pierādījumu trūkuma dēļ lietu izbeidza.

KNAB ir vienīgā izmeklēšanas iestāde, kas kontrolē, kā tiek finansētas partijas. Biroja darbam šai virzienā atbildība tikai pieauga, kad šī Saeima nolēma 6 reizes palielināt partijām naudu, ko maksā no valsts budžeta.

Straumes vadības periodā KNAB tikai vienai politiskajai partijai par grāmatvedības pārkāpumiem apturējis valsts finansējumu – izjukušās partijas "KPVLV" pēctecei "Par cilvēcīgu Latviju". Partija tam nepiekrīt un tiesāsies, lai atgūtu vairāk nekā pusmiljonu lielo finansējumu no valsts budžeta .

Vēl smagāki bija varas partijas “Latvijas attīstībai’ biedra Māra Mičerevska apgalvojumi par partijas it kā “melno kasi”. Krimināllietu neierosināja, jo ar šiem izteikumiem Mičervskis nāca klajā vispirms publiski un novēloti. Arī par vairākiem aizdomīgajiem ziedojumiem politiskajam spēkam administratīvās lietas nerosināja noilguma dēļ.

Lielākā daļa Saeimas deputātu neredz šķēršļus Straumes apstiprināšanai amatā uz otro termiņu. Lielā mērā arī tāpēc, ka līdzšinējais biroja priekšnieks šai konkursā bija arī vienīgais kandidāts. Otrs pretendents, arī KNAB darbinieks, neatbilda konkursa prasībām.

KNAB priekšnieks noraida pārmetumus, ka pret kādu no politiskajiem spēkiem birojs būtu iecietīgāks vai kāda partija viņa laikā būtu saņēmusi nepamatotus sodus.

Līdz ar analītiķu pieņemšanu darbā, KNAB izdevies uzlabot finanšu izmeklēšanu ierosinātajās lietās. Pērn konfiscēti vairāk nekā pieci noziedzīgi iegūti miljoni.

Taču KNAB kritizē par pārāk gauso darbu likumu grozījumu ierosināšanā. Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumu plāns 2021.- 2024. gadam joprojām nav apstiprināts.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu