Tiesībsargs: Pašvaldībās nav vienota risinājuma mājokļa pielāgošanai iedzīvotājiem ar invaliditāti

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijas pašvaldībās nav vienota risinājuma mājokļa pielāgošanai iedzīvotājiem ar invaliditāti, secinājis Tiesībsarga birojs.

Kā informēja birojā, 23 no 42 pašvaldībām ir normatīvais regulējums, kas attiecas uz mājokļu pielāgošanu personu ar invaliditāti vajadzībām, savukārt 18 pašvaldībām nav regulējuma. Divas pašvaldības pašlaik šādu regulējumu izstrādā.

Pēc pašvaldību sniegtajām atbildēm tiesībsargs secina, ka ņemot vērā administratīvi teritoriālo reformu, visas pašvaldības nav paspējušas vienādot savus saistošos noteikumus. Tāpat ir bijušas situācijas, ka iepriekš vienā pašvaldībā nosacījumi par mājokļa pielāgošanu nav bijuši vispār vai atbalsta apjoms ir bijis dažāds.

Lai arī normatīvais regulējums par mājokļu pielāgošanu iedzīvotājiem ar invaliditāti pašlaik ir 23 pašvaldībās, tomēr šādu atbalstu var saņemt 33 pašvaldībās. Tātad ir pašvaldības, kas jautājumus par atbalstu mājokļu pielāgošanai iedzīvotājiem ar invaliditāti skata individuāli, pat ja šim nolūkam nav izstrādāti saistošie noteikumi.

Rīgas pilsētas pašvaldība bija vienīgā, kas norādīja uz diviem pakalpojumiem invalīdiem - šiem cilvēkiem pieejams atbalsts mājokļa pielāgošanai un pacēlāja nodrošināšanai.

Pašlaik mājokļu pielāgošanas procesi notiek Cēsu novada pašvaldībā, Dobeles novada pašvaldībā, Jelgavas novada pašvaldībā, Jēkabpils novada pašvaldībā, Mārupes novada pašvaldībā, Ogres novada pašvaldībā, Smiltenes novadā, Rīgas valstspilsētas pašvaldībā un Daugavpils valstspilsētas pašvaldībā.

Ir vairākas pašvaldības, kas 2021.gada nogalē ir pieteikušās finansējuma saņemšanai no Eiropas Savienības fondiem, lai nodrošinātu invalīdu atbalsta sistēmas - Alūksnes novada pašvaldība, Balvu novada pašvaldība, Smiltenes novada pašvaldība, Augšdaugavas novada pašvaldība, Preiļu novada pašvaldība, Dienvidkurzemes novada pašvaldība, Ludzas novada pašvaldība un Ogres novada pašvaldība.

Pat, ja pašvaldība nodrošina mājokļa pielāgošanu, informācija par to, vai tāds vispār ir, kā tas ir jāpieprasa un kādi dokumenti jāsniedz, nav viegli pieejama, secinājis tiesībsargs un uzsver, ka pašvaldībām aktīvi jāstrādā pie tā, lai iedzīvotājiem saprotamā un viegli uztveramā veidā būtu pieejama informācija par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem.

Februāra izskaņā tiesībsargs visām Latvijas pašvaldībām nosūtīja aicinājumu, atgādinot par pienākumu nodrošināt cilvēku ar invaliditāti tiesības.

Tiesībsargs saņēmis satraucošu informāciju no invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" par vairāku pašvaldību neinteresētu, birokrātisku un formālu attieksmi sadarbībai, lai nodrošinātu iedzīvotājiem ar invaliditāti pieejamību, piemēram iespēju iekļūt vai izkļūt no mājokļa.

Tiesībsargs atkārtoti uzsver, ka Latvijas un starptautiskās tiesību normas paredz, ka cilvēku ar invaliditāti tiesību ievērošana un nodrošināšana nav pašvaldību izvēles iespēja, bet gan pienākums.

Tādēļ tiesībsargs nepiekrīt atsevišķu pašvaldību sniegtajai informācijai, ka mājokļu pielāgošanas jautājums ir atkarīgs tikai no valsts piešķirtā finansējuma, un to, ka normatīvie akti neuzliek par pienākumu pašvaldībām risināt šos jautājumus.

Tāpat tiesībsargs joprojām aicina pašvaldības aktīvi iesaistīties un atbalstīt labdarības maratonā "Dod pieci" iesaistīto nevalstisko organizāciju iniciatīvu un centienus uzlabot pašvaldības iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Kā zināms, maratonā tika saziedoti 470 000 tūkstoši eiro ar mērķi palīdzēt nodrošināt vides pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Minētais ietver arī sadarbību ar pašvaldību.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu