Pk, 30.09.2022.

Vasaras izskaņā līdz Svētā Meinarda salai Ikšķilē varēs aiziet sausām kājām

Vita Daukste-Goba
, TVNET Ziņas | KLIK redaktore
Vasaras izskaņā līdz Svētā Meinarda salai Ikšķilē varēs aiziet sausām kājām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Kaspars Nordens/LETA

AS "Latvenergo" no 1. augusta līdz 30. septembrim nodrošinās pazeminātu ūdenslīmeni Rīgas HES ūdenskrātuvē, kā rezultātā būs iespējams aiziet sausām kājām arī līdz Svētā Meinarda salai Ikšķilē.

To, ka vasaras izskaņā varēs aiziet līdz salai ar sausām kājām - portālam TVNET apstiprināja arī AS "Latvenergo" pārstāve Ivita Bidere. "Kad Rīgas HES ūdenskrātuvē būs pazeminājums, varēs!" tā Bidere.

Kā liecina informācija mājaslapā "Ikskile.lv", uz Svētā Meinarda salas atrodas Ikšķiles baznīcas drupas, kas ir senākās mūra ēkas drupas Latvijā.

Mājaslapā teikts, ka Ikšķiles baznīca celta 1185.gadā bīskapa Meinarda vadībā, pārbūvēta 1879. - 1881.gadā, bet sagrauta 1916.gadā. 

Pēc Rīgas HES ūdenskrātuves uzplūdināšanas 20. gadsimta 70. gados salu apņem HES ūdeņi.

Mūsdienās baznīcas drupas ir iekonservētas, virs tām uzbūvēts jumts, bet sala ir nostiprināta. "Ikskile.lv" informē, ka konservācijas nolūkos 2002. gadā baznīcas drupām uzlikts metāla segums, taču konservācijas process noritējis arī iepriekš 1962. – 1963. un 1970. – 1975. gados.

2005. gadā baznīca iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā kā viens no sakoptākajiem Latvijas kultūras pieminekļiem.

Jau ziņots, ka Rīgas HES no 1.augusta līdz 30.septembrim plānota ūdenslīmeņa pazemināšana un noturēšana no atzīmes 16,25 metriem līdz 16,45 metriem, kas ir par 0,9 metriem zemāk par pieļaujamo minimālo ūdens līmeni HES ikdienas ekspluatācijas laikā. Norādītajā līmeņa pazemināšanas termiņā iekļautas arī tās dienas, kas nepieciešamas, lai ūdenskrātuves līmeni pazeminātu līdz paredzētajai atzīmei un ūdenskrātuves līmeņa pacelšanai līdz normālam darba režīma līmenim.

Foto: Ieva Čīka/LETA

"Latvenergo" šajā periodā veiks Rīgas HES ēkas augšas bjefa sienas zem gājēju ietves konsoles apsekošanu virsmas atjaunošanas būvprojekta izstrādei un Ķeguma HES lejas bjefa dzelzsbetona konstrukciju atjaunošanu (pirmajā kārtā) un plostu ceļa (atvadkanāla) atbalstsienu atjaunošanu.

Galvenie darbi mainīgajā ūdens līmeņa zonā ir bojāto dzelzsbetona virsmu detalizēta apsekošana, bojātā betona atkalšana, stiegrojuma attīrīšana, pretkorozijas apstrāde, papildu stiegrojuma montāža un betonēšana.

Ūdens līmeņa pazemināšana ūdenskrātuvēs notiks pakāpeniski atbilstoši Valsts vides dienesta (VVD) Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes izsniegtajām Ūdens resursu lietošanas atļaujām.

"Latvenergo" aicina iedzīvotājus un uzņēmējus ūdenslīmeņa pazemināšanas periodu izmantot savām vajadzībām, piemēram, krastu nostiprināšanai, piestātņu izbūvei, kā arī pludmales zonu labiekārtošanai un sakopšanai.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais